Leczenie zaburzeń erekcji – w jaki sposób przebiega?

0
750
zaburzenia erekcji
Szacuje się, że u jednego na czterech mężczyzn poniżej 40. roku życia występują od czasu do czasu zaburzenia erekcji, zaś powyżej tego wieku problem ten może dotyczyć nawet połowy mężczyzn | fot.: materiał partnera

Zaburzenia erekcji mogą mieć wiele przyczyn, a ich leczenie może być prowadzone objawowo lub mieć na celu znalezienie i zniwelowanie źródła problemu. W przypadku wystąpienia zaburzeń erekcji zawsze warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to być oznaka poważniejszych schorzeń i pogorszenia się ogólnej kondycji organizmu. Dowiedz się, w jaki sposób przebiega diagnozowanie i leczenie zaburzeń erekcji.

Kiedy mówimy o zaburzeniach erekcji?

Prawidłowa erekcja to sytuacja, gdy wzwód prącia pozwala na pełny i satysfakcjonujący stosunek płciowy, który może, ale nie musi zakończyć się orgazmem i ejakulacją [1]. Członek powinien znajdować się w pełnym wzwodzie przez czas umożliwiający pełną penetrację. Czas trwanie erekcji różni się w zależności od wieku i ogólnej kondycji mężczyzny. Statystycznie jest krótszy u mężczyzn w podeszłym wieku i borykających się z różnego typu problemami zdrowotnymi. O zaburzeniach erekcji mówimy, gdy występuje problem z pełną erekcją członka lub gdy jej uzyskanie jest niemożliwe, a także gdy wzwód trwa zbyt krótko, by doszło do pełnego stosunku. Szacuje się, że u jednego na czterech mężczyzn poniżej 40. roku życia występują od czasu do czasu zaburzenia erekcji, zaś powyżej tego wieku problem ten może dotyczyć nawet połowy mężczyzn [2].

Najczęstsze przyczyny zaburzeń erekcji

Do najczęstszych przyczyn zaburzeń erekcji zalicza się choroby związane z układem krążenia (nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa), cukrzycę, otyłość, niewłaściwy tryb życia (palenie, spożywanie alkoholu, brak ruchu) oraz niewłaściwą dietę. Zaburzenia erekcji mogą również pojawiać się z przyczyn neuropochodnych (udar, uraz rdzenia kręgowego, zabieg chirurgiczny wycięcia gruczołu krokowego), anatomicznych, hormonalnych (związanych np. z niedoczynnością tarczycy, czy hiperprolaktynemią), lekopochodnych(spowodowanych np. zażywaniem leków przeciwdepresyjnych lub obniżających ciśnienie), urazowych (np. złamanie prącia lub miednicy) i psychogennych (związanych np. z brakiem intymnego nastroju lub stresem) [2].

Sposoby leczenia zaburzeń erekcji

Leczenie zaburzeń erekcji w zależności od przyczyny, może przebiegać bardzo różnie. W niektórych przypadkach wystarczy zmiana trybu życia (regularny wysiłek fizyczny, zmniejszenie masy ciała, rzucenie nałogów), by zaburzenia erekcji ustąpiły samoistnie. W przypadku chorób takich jak cukrzyca, zaburzenia hormonalne czy choroby układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa) konieczna jest dokładna diagnoza lekarska i wdrożenie leczenia. O sposobie i czasie trwania terapii zawsze decyduje lekarz. W przypadku pojawienia się problemów z erekcją można skonsultować się z urologiem, seksuologiem lub lekarzem pierwszego kontaktu. Zaleci on odpowiednie badania i na ich podstawie postawi odpowiednią diagnozę. Czasami wskazana jest także konsultacja z psychologiem lub psychiatrą – dość częstą przyczyną zaburzeń erekcji jest depresja, czy lęk [3]. W przypadku problemów z przedwczesnym wytryskiem dobre rezultaty daje terapia poznawczo-behawioralna [4]. Zaburzenia erekcji związane z chorobami naczyniowymi leczy się także czasami chirurgicznie [5].

Leki na zaburzenia erekcji

Leczenie choroby, która jest przyczyną zaburzeń erekcji (leczenie przyczynowe), może przywrócić właściwe funkcje seksualne. Często wskazane jest także leczenie objawowe, czyli podawanie preparatów wspierających właściwy mechanizm erekcji. Leki stosowane w leczeniu objawowym zaburzeń erekcji to najczęściej blokery fosfodiesterazy 5 (PDE5I). Zwiększają one napływ krwi do prącia, ułatwiając osiągnięcie i utrzymanie wzwodu. Mogą zawierać substancje czynne takie jak wardenafil, syldenafil lub tadalafil [4]. Dobrym wyborem są preparaty lecznicze Mensil lub Mensil Max*, które zawierają odpowiednio 25 lub 50 mg sildanefilu [6]. Efekt działania sildenafilu jest widoczny już po 12 minutach od zażycia i utrzymuje się nawet do 5 godzin [6]. Tabletka po rozgryzieniu rozpuszcza się w ustach i nie trzeba jej popijać, co zwiększa komfort i dyskrecję. Tabletkę najlepiej jest przyjmować na czczo, ponieważ posiłek opóźnia działanie leku. Mensil i Mensil Max przeznaczone są dla mężczyzn powyżej 18 roku życia.

* Mensil oraz Mensil Max zawierają substancję czynną – syldenafil, który należy do leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Lek działa poprzez wspomaganie rozkurczu naczyń krwionośnych w prąciu, zwiększając napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Syldenafil pomaga osiągnąć wzwód jedynie pod warunkiem uprzedniego pobudzenia seksualnego.
Leki Mensil i Mensil Max są stosowane w leczeniu zaburzeń wzwodu u dorosłych mężczyzn, definiowanych jako niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego.

Przypisy:

1. Bartosz Grabski, Wojciech Cichoń, Zaburzenia erekcji, https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/92036,zaburzenia-erekcji, data dostępu 28.01.2022.

2. K. Hatzimouratidis, REKOMENDACJE DOTYCZĄCE ZABURZEŃ SEKSUALNYCH U MĘŻCZYZN: ZABURZENIA EREKCJI I PRZEDWCZESNY WYTRYSK, European Association of Urology 2015.

3. Zbigniew Lew-Starowicz, Diagnostyka różnicowa zaburzeń erekcji, Seksuologia Polska 2005, 3, 2, 60–63.

4. Wojciech Cichoń, Bartosz Grabski, Zaburzenia erekcji – leczenie farmakologiczne i operacyjne, https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/leczenie/104119,zaburzenia-erekcji-leczenie-farmakologiczne-i-operacyjne, data dostępu 28.01.2022.

5. Daniel Cysarz, Terapia poznawczo-behawioralna a przedwczesny wytrysk, Seksuologia Polska 2010;8(2):60-63.

6. Na podstawie Charakterystyk Produktów Leczniczych Mensil i Mensil Max.

MENSIL, 25 mg, tabletki do rozgryzania i żucia. Skład: Jedna tabletka zawiera 25 mg syldenafilu w postaci cytrynianu. 

MENSIL MAX, 50 mg, tabletki do rozgryzania i żucia. Skład: Jedna tabletka zawiera 50 mg syldenafilu w postaci cytrynianu. 

Postać farmaceutyczna: Tabletki do rozgryzania i żucia. Wskazania do stosowania: Produkty lecznicze MENSIL i MENSIL MAX są wskazane do stosowania u dorosłych mężczyzn z zaburzeniami erekcji, czyli niezdolnością uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego. W celu skutecznego działania produktów leczniczych Mensil i Mensil Max niezbędna jest stymulacja seksualna. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ze względu na wpływ syldenafilu na przemiany metaboliczne, w których biorą udział tlenek azotu i cykliczny guanozynomonofosforan (cGMP), nasila on hipotensyjne działanie azotanów. Przeciwwskazane jest zatem równoczesne stosowanie syldenafilu z lekami uwalniającymi tlenek azotu (takimi jak azotyn amylu) lub azotanami w jakiejkolwiek postaci. Jednoczesne stosowanie inhibitorów PDE5, w tym syldenafilu, i leków pobudzających cyklazę guanylową, takich jak riocyguat, jest przeciwwskazane, ponieważ może prowadzić do objawowego niedociśnienia tętniczego. Produktów leczniczych przeznaczonych do leczenia zaburzeń erekcji, w tym syldenafilu nie należy stosować u mężczyzn, u których aktywność seksualna nie jest wskazana (np. pacjenci z ciężkimi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, takimi jak niestabilna dławica piersiowa lub ciężka niewydolność serca). Produkty lecznicze Mensil i Mensil Max są przeciwwskazane u pacjentów, którzy utracili wzrok w jednym oku w wyniku niezwiązanej z zapaleniem tętnic przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego (ang. non-arteric anterior ischemic optic neuropaty, NAION), niezależnie od tego, czy miało to związek, czy nie miało związku z wcześniejszą ekspozycją na inhibitor PDE5. Nie badano bezpieczeństwa stosowania syldenafilu w następujących grupach pacjentów: pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby, hipotonią (ciśnienie krwi <90/50 mm Hg), po niedawno przebytym udarze lub zawale serca oraz ze stwierdzonymi dziedzicznymi zmianami degeneracyjnymi siatkówki, takimi jak retinitis pigmentosa (niewielka część tych pacjentów ma genetycznie uwarunkowane nieprawidłowości fosfodiesterazy siatkówki). Stosowanie syldenafilu u tych pacjentów jest przeciwwskazane. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie. 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. 

Materiał partnera