Zapach wpływa na wybór partnera?

1
1336
Zapach partnera
Zapachy silnie działają na podświadomość, zdarza się więc, że jeden zapach wywołuje u ludzi podniecenie czy pożądanie, a inny – niechęć lub nawet awersję | fot.: Fotolia

Zapachy silnie działają na podświadomość, zdarza się więc, że jeden zapach wywołuje u ludzi podniecenie czy pożądanie, a inny – niechęć lub nawet awersję. Czasem przyczyną oddalenia się od partnera czy niechęci do jakichkolwiek intymnych kontaktów jest właśnie zapach miejsc intymnych.

Zapach ma bardzo duże znaczenie jeżeli chodzi o nawiązywanie relacji partnerskich. Trudno jest wymienić jeden zapach, który byłby atrakcyjny dla odmiennej płci. Natomiast na pewno jest tak, że jedne zapachy nam się bardzo podobają a inne budzą awersję – mówi newsrm.tv  Izabela Jąderek, psycholog, seksuolog.

Warto wspomnieć o dość słynnym w naukowym świecie badaniu wąchania koszulek – licznie replikowanym przez zespoły badawcze z całego świata, dającym zawsze podobne wyniki. Badania te, oparte na wąchaniu przez kobiety koszulek noszonych przez mężczyzn, potwierdzają, że kobiety – po samym zapachu potu – za najbardziej atrakcyjnych uważają tych mężczyzn, którzy różnią się od nich genetycznie. Z kolei mężczyźni potwierdzają, że najsilniej działają na nich kobiety będące w momencie owulacji. Wyniki badań pokazały, że mężczyźni, którzy wąchali koszulki kobiet będących w trakcie owulacji, mieli wyższy poziom testosteronu w ślinie od tych, którzy wąchali koszulki noszone przez kobiety w innych fazach cyklu menstruacyjnego albo wąchali koszulki nienoszone. Co istotne, zapach koszulek noszonych przez kobiety w trakcie owulacji oceniany był jako najprzyjemniejszy.


@newsrm.tv