Makinetka, moka, kafieterka – to wszystko są określenia na tradycyjną kawiarkę, czyli nieduży ciśnieniowy czajniczek do parzenia kawy. Te wygodne dzbanuszki, powstały we Włoszech i szybko rozprzestrzeniły się w całej Europie. Są niezwykle praktyczne, a kawę można w nich zaparzyć niemal wszędzie. Co warto jeszcze wiedzieć o kawiarce?
Skąd pochodzi kawiarka
Powszechnie wiadomo, że Włosi to wielcy miłośnicy espresso i to właśnie tam właściciel fabryki maszyn, Alfonso Bialetti stworzył pierwszą kawiarkę. Jego celem było wymyślenie urządzenia, które pozwoli w domowym zaciszu zaparzyć taką samą, smaczną kawę, jaką na co dzień pijali włosi w kawiarniach. Nie było to jednak łatwe zadanie. Jak przenieść na domowe warunki, stosowaną w dużych kawiarnianych ekspresach metodę ciśnieniowego przenia kawy? Potrzebne było urządzenie o niewielkich rozmiarach i łatwe w użyciu. Pierwsza włoska moka powstała w 1933. Jej produkcja na szerszą skalę rozpoczęła się dopiero po wojnie. Zyskała ogromną popularność i stała się niezbędnym elementem wyposażenia każdej włoskiej kuchni. A jak działa?
Jak działa klasyczna kawiarka
Tradycyjna kawiarka jest zbudowana z:
- pojemnika dolnego wyposażonym w zawór bezpieczeństwa, do którego wlewana jest woda,
- pojemnika górnego w którym gromadzi się gotowa kawa,
- zestawu sitek – do pierwszego wsypywana jest kawa, drugie drobniejsze zatrzymuje wszystkie drobinki kawy,
- uszczelki.
W wyniku podgrzewania wody w dolnym zbiorniku, zaczyna się w nim gromadzić para wodna zwiększając ciśnienie w jego wnętrzu. To powoduje „wypchnięcie” wody do zbiornika górnego, która przechodzi przez sitko z kawą znajdujące się pomiędzy nimi. Drugie sitko, w które jest wyposażona kawiarka ma zatrzymywać wszelkie drobinki ziaren by nie dostały się do gotowego trunku. Dzięki temu procesowi powstaje smaczna i aromatyczna kawa.
Wielką zaletą takich kawiarek jest prosta obsługa oraz możliwość przyrządzenia kawy, niemal w każdych warunkach. Obecnie są również dostępne modele turystyczne, które doskonale się nadają do gotowania na kuchence gazowej lub ognisku.
Jak dobrać odpowiednią kawiarkę
Wiele makinetek zachowało do dziś swą pierwotną formę, ośmiokątnego dzbanka. Wykonane były i nadal jeszcze są z aluminium, które bardzo szybko się nagrzewa, przez co sam proces parzenia kawy jest równie szybki. Dziś w sklepach, można znaleźć kawiarki w różnych kształtach oraz z różnych materiałów. Coraz większą popularnością cieszą się moki wykonane ze stali. Trzeba jednak pamiętać, że niezależnie z czego jest wykonane urządzenie, nie powinno być czyszczone w zmywarce, ani przy użytku środków chemicznych.
Zastanawiając się nad wyborem urządzenia trzeba pamiętać o odpowiedniej pojemności. W niedużych kawiarkach zaparzysz jedno – dwa espresso, są jednak modele, w których przygotujesz nawet 6 filiżanek tego napoju.
O czym warto jeszcze pamiętać?
Na smak kawy z kawiarki wpływ ma każdy szczegół. Nie tylko materiał z jakiego jest wykonana, lecz również jej kształt. Jeśli najbardziej smakuje Ci kawa z tradycyjnej moki nie powinieneś decydować się na tą wykonaną ze stali, której dzbanek ma okrągły kształt.
Materiał partnera zewnętrznego