Czym kierować się podczas zakupu grilla? Jaki wybrać? Porady

0
816
Mężczyzna stojący przy grillu
Podczas dużych imprez i licznych spotkań najlepiej sprawdzą się większe, stabilniejsze i solidniejsze modele, na których można piec jednocześnie kilka potraw | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Wyjątkowo ciepła wiosna i początek lata to czas na rozpoczęcie sezonu grillowego. Wiele osób zastanawia się nad zakupem grilla lub wymianą starego urządzenia. Dostępnych jest wiele modeli – grille węglowe, gazowe, elektryczne, o różnych kształtach i rozmiarach. Wybór nie zawsze jest łatwy.

Grillowanie stało się wręcz modą czy zwyczajem. To rozrywka lubiana przez wielu, a tym więcej przyjemności dostarcza, im lepszy sprzęt zostanie użyty. Przed zakupem warto zorientować się, jakie grille dostępne są na rynku i który będzie spełniał wymagania użytkownika. Podczas dużych imprez i licznych spotkań najlepiej sprawdzą się większe, stabilniejsze i solidniejsze modele, na których można piec jednocześnie kilka potraw. Jeśli w planach są jedynie kolacje we dwoje, można wybrać mniejszy, poręczniejszy i niezajmujący dużo miejsca grill.

Węglowy, gazowy, elektryczny – który grill wybrać?

Pierwszym kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze grilla, jest sposób zasilania. Najbardziej popularne są wciąż grille węglowe, których dużą zaletę stanowi cena. Są one stosunkowo tanie, dzięki czemu może sobie na nie pozwolić większość osób. Natomiast wadą takich modeli jest zapewne sposób czyszczenia oraz rozpalania – jedno i drugie zajmuje nieco czasu. Alternatywą są grille gazowe, które uruchamia się znacznie szybciej i prościej, trzeba tylko pamiętać o zapasie gazu. Ich czyszczenie również zajmuje mniej czasu niż ma to miejsce w przypadku urządzeń opalanych węglem. Grille elektryczne wymagają podpięcia do źródła zasilania, użytkownik musi więc pamiętać o zaopatrzeniu się w przedłużacz do stosowania na zewnątrz. Urządzenie tego rodzaju jest bardzo łatwe w obsłudze, a czyszczenie polega jedynie na umyciu rusztu. Cena jest uzależniona od typu grilla – najtańsze są modele węglowe, najdroższe elektryczne. Po ciekawe inspiracje warto zajrzeć na PAYBACK Ekstra.

Duże, małe, na nóżkach, z półkami

Wśród urządzeń do grillowania można znaleźć zarówno naprawdę duże, jak i bardzo małe modele. Wybór powinien być podyktowany wymaganiami i potrzebami użytkownika. Wiele grilli zaopatrzonych jest w nóżki, półeczki, pokrywy, a także dodatkowe akcesoria, takie jak szczypce, łopatki do mięs i kiełbas. Grille elektryczne zwykle nie są duże, więc bez trudu mieszczą się na balkonie czy tarasie, często też można je złożyć. Niektóre dostępne modele mają również blaty robocze, które ułatwiają grillowanie. Dla większego komfortu użytkownika część grilli węglowych zaopatrzono w palenisko, co umożliwia czyszczenie nawet w trakcie obsługi urządzenia. Innym udoskonaleniem jest termometr, który zwykle mieści się w pokrywie grilla.

Który grill będzie najlepszy?

Ostateczną decyzję zawsze musi podjąć przyszły użytkownik. Powinien on wziąć pod uwagę swoje możliwości finansowe, przestrzeń, którą ma do dyspozycji, plany dotyczące użytkowania grilla, ilość osób, które będą uczestniczyć w poczęstunku. Podczas używania grilla węglowego należy kłaść potrawy na aluminiowych tackach. Bez względu na rodzaj urządzenia powinno się pamiętać o bezpieczeństwie i dobrej zabawie.


Materiał partnera zewnętrznego