Generalne porządki czy regularne sprzątanie?

0
2058
Akcesoria do sprzątania
Kurz jest niewątpliwie jednym z najpowszechniejszych problemów, który stoi na przeszkodzie utrzymania domu lub mieszkania w czystości. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Zarówno w przypadku małych mieszkań, jak i dużych domów, regularne sprzątanie to podstawa. Codzienny brud można usunąć w kilkadziesiąt minut.

Postaw na regularność

Kurz jest niewątpliwie jednym z najpowszechniejszych problemów, który stoi na przeszkodzie utrzymania domu lub mieszkania w czystości. W następnej kolejności Polacy wymieniają ubrania do prasowania, zakurzone dywany oraz sierść zwierząt domowych. Jak sobie prowadzić z tymi problemami?

Mimo że według raportu https://domwporzadku.pl aż 43% Polaków nie lubi prasowania, nie ma sensu odkładać go na później. Najlepiej od razu, po wysuszeniu prania, wyprasować je i schować do szafy. Niestety praktyka pokazuje, że im większa sterta ubrań do prasowania, tym mniejsza ochota do jej uporządkowania. Podobnie jest ze zmywaniem naczyń i sprzątaniem dziecięcych zabawek.

Walcząc z kurzem, postaw na generalne porządki

W walce z kurzem, który niewątpliwie jest największą zmorą sprzątających, znaczenie mają zarówno regularność, jak i generalne porządki. Systematyczne ścieranie kurzu z szafek, półek czy łazienkowej armatury i trudno dostępnych miejsc pozwala pozbyć się niechcianego pyłu. Kurz to nie tylko codzienny brud, lecz także fragmenty ludzkich włosów, drobinki piasku, zwierzęca sierść, roztocza i złuszczone fragmenty naskórka. Gromadzi się w trudno dostępnych miejscach, a jego usunięcie wymaga dokładnego sprzątania wg. zasady „od góry do dołu” – od najwyżej położonych powierzchni do dokładnego odkurzenia podłogi.

Jak robić generalne porządki?

Do generalnych porządków warto dobrze się przygotować. Nie należy planować sprzątania na jeden dzień, lepiej podzielić pracę na kilka etapów tak, aby dotrzeć do wszystkich rzadko sprzątanych miejsc.

  1. Warto ustalić kolejność sprzątania i postępować według przyjętego planu. Nie ma sensu sprzątać wszystkiego na raz, bo takie porządki okazują się nieefektywne, a brud jeszcze bardziej roznosi się po mieszkaniu.
  2. Przed sprzątaniem warto skompletować zestaw koniecznych narzędzi, aby w trakcie nie szukać potrzebnych sprzętów lub płynów.
  3. Warto rozpocząć od mycia okien, zdjęcia firan i ich wyprania. Można również wyczyścić sufit. W ten sposób można pozbyć się najwyżej zgromadzonego kurzu.
  4. Nie wolno zapominać o umyciu ścian.
  5. Warto dokładnie wyczyścić rolety i żaluzje, a także karnisze, na których regularnie gromadzi się kurz.
  6. W następnej kolejności należy wyprać lub odkurzyć dywany, odsunąć meble, pod którymi również gromadzi się kurz.
  7. Przy generalnych porządkach warto również wyjąć książki z biblioteczki i dokładnie przetrzeć je lekko zwilżoną ściereczką.

Materiał partnera zewnętrznego