Jak chronić elewację z klinkieru przed wykwitami?

0
428
cegły klinkier
Podstawowym sposobem na eliminację ryzyka powstawania nieestetycznych wykwitów, czyli białych plam na powierzchni cegieł klinkierowych jest stosowanie odpowiedniego rodzaju zapraw murarskich | fot.: stock.adobe.com

Estetyczne, a przy tym wyjątkowo trwałe elewacje z cegieł klinkierowych niestety nie są tanie i na ich wybór zwykle decydują się jedynie najzamożniejsi inwestorzy. Gdy już zdecydowaliśmy się na tego typu elewację, należy wykonać ją zgodnie ze sztuką murarską, stosując odpowiedni rodzaj spoiwa. Specjalna zaprawa do klinkieru ograniczy ryzyko powstania nieestetycznych wykwitów, które zawsze w negatywny sposób wpływają na całościowy odbiór elewacji budynku.

Skąd się biorą wykwity?

Białe, nieestetyczne plamy na powierzchni kolorowych cegieł klinkierowych zastosowanych do wykonania elewacji budynku, komina lub fragmentu ogrodzenia wokół domu to najczęściej wykwity wapienne. Tego typu zanieczyszczenia są zwykle konsekwencją stosowania nieodpowiednich zapraw murarskich, czyli tradycyjnych rodzajów zapraw cementowo-wapiennych. Specjalna zaprawa do klinkieru jest albo zupełnie pozbawiona wapnia, albo wzbogacona o substancje chemiczne, które wiążą wapń wewnątrz zaprawy i tym samym eliminują ryzyko powstawania wykwitów na powierzchniach kolorowych cegieł klinkierowych. Współcześnie najczęściej stosuje się właśnie specjalne rodzaje zapraw klinkierowych cementowo-wapiennych z dodatkiem substancji chemicznych, które ograniczają ryzyko powstawanie wykwitów wapiennych.

Co wyróżnia zaprawy murarskie do cegieł klinkierowych?

W odróżnieniu od tradycyjnych zapraw cementowo-wapiennych współczesne zaprawy do klinkieru są wzbogacane o specjalne chemiczne modyfikatory, które wiążą wapń i tym samym eliminują ryzyko powstawania nieestetycznych wykwitów. Najczęściej takie zaprawy wzbogacone są również o różnego rodzaju kruszywa mineralne, dzięki czemu nadają się nie tylko do murowania, ale i dekoracyjnego wykańczania elewacji, w tym do fugowania. Profesjonalna zaprawa do klinkieru jest plastyczna i mrozoodporna, zwykle charakteryzuje się również małą nasiąkliwością, ale wciąż jest paroprzepuszczalna. Tego typu zaprawy są także niepodatne na działanie czynników atmosferycznych, a ich skład chemiczny zmniejsza ryzyko rozwoju grzybów i porostów, dzięki czemu elewacje klinkierowe są trwalsze i nie trzeba ich często odświeżać.

Podstawowym sposobem na eliminację ryzyka powstawania nieestetycznych wykwitów, czyli białych plam na powierzchni cegieł klinkierowych jest stosowanie odpowiedniego rodzaju zapraw murarskich. W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów specjalistycznych zapraw do klinkieru, w tym ich wersje przeznaczone jedynie do murowania lub fugowania oraz bardziej uniwersalne zaprawy nadające się zarówno do murowania, jak i fugowania.

Materiał partnera