Jak często można używać smakołyków i przysmaków dla psa?

0
1097
przysmak dla psa
Smakołyki mogą pełnić różne funkcje. Najczęściej używa się ich jako nagrody przy psim treningu i w zabawie | fot.: materiał partnera

Dla psiaka smaczki to kosmos wrażeń. Najpierw jest zapach. Intrygujący, kuszący, pełen zagadek. Później widać apetyczny kawałek jedzenia, który kojarzy się z samą przyjemnością. Na koniec smak, rozchodzący się po najdalszych zakamarkach podniebienia, jedyny w swoim rodzaju. W bonusie dostajesz zadowolenie osoby, która jest dla Ciebie całym światem.

I dotyczy to wszystkich smakołyków. Nie tylko tych zdrowych. Sprawdź więc, jak sprawić przyjemność swojemu przyjacielowi, by przysmaki dla psa mogły wejść do Waszego stałego menu.

Jak wybierać smakołyki dla psa?

Przysmaki mogą przybierać bardzo różnorodne formy. Najbardziej popularne są tak zwane ciasteczka, które przypominają wyglądem suchą karmę. Prócz tego psi opiekunowie dają swoim pupilom aromatyczne patyczki, kabanosy, kiełbaski. Tymczasem najzdrowszym przysmakiem zawsze będzie kawałek suszonego mięsa lub podrobów. Dlaczego?

Ponieważ psy są z natury mięsożercami. Przez stulecia zmieniły zwyczaje i teraz uznaje się je za zwierzęta wszystkożerne.  Wciąż jednak trawienie mięsa przysparza im mniej problemów. Skoro więc chcesz zadbać o swego towarzysza, wybieraj dla niego przede wszystkim mięsne przekąski bezzbożowe. W ostateczności zadbaj o to, by mięso stanowiło główną część składu.

Kiedy dawać przysmaki dla psa?

Smakołyki mogą pełnić różne funkcje. Najczęściej używa się ich jako nagrody przy psim treningu i w zabawie. Psy bardzo lubią się uczyć. Opanowanie nowej sztuczki budzi Twoją radość, co daje im niewysłowioną satysfakcję. Jeśli dodasz do tego smaczek, będzie jeszcze przyjemniej. Pamiętaj jednak, że równie miłą pochwałą jest podrapanie za uchem czy parę ciepłych słów wypowiedzianych przyjaznym tonem. 

Można też podawać przysmak psiakowi po ciężkich dla niego przeżyciach, by zmniejszyć odczuwany przez niego stres. Wizyta u weterynarza lub kąpiel mogą być prozaiczną czynnością z Twojego punktu widzenia. Dla psa jest to porównywalne ze skokiem w głęboką przepaść. Podany po nieprzyjemnym zdarzeniu przysmak odwraca uwagę i pomaga zwierzakowi powrócić do miłej rzeczywistości.

Jeśli smakołyki są wyłącznie przekąską i podajesz je w innych sytuacjach, nie rób tego przez całą dobę. Pod wieczór czworonogi nie będą już biegać. Lepiej podać smaczki w ciągu dnia. Wówczas pies jest w ruchu i może łatwo strawić nadmiarowe kalorie. 

przysmaki dla psa
Im pies jest starszy, tym mniej się rusza. A to oznacza, że psi seniorzy teoretycznie w ogóle nie powinni dostawać przysmaków | fot.: materiał partnera

Smaczki dla psa seniora i dla szczeniąt. Co trzeba wiedzieć?

Im pies jest starszy, tym mniej się rusza. A to oznacza, że psi seniorzy teoretycznie w ogóle nie powinni dostawać przysmaków, które stanowią tylko dla ich organizmu zbędne obciążenie. To naturalne, że czasem się złamiesz. Nie oferuj jednak przysmaków psu, jeśli weterynarz wyraźnie tego zabronił.

Dobrej jakości przekąski są za to zbawieniem dla psich szczeniąt. Ząbkowanie daje im w kość bardziej, niż możesz przypuszczać. Przysmak pełni wówczas rolę gryzaka. Jego żucie przynosi ulgę. Do tego znacznie lepiej, by szczeniak gryzł suszone ucho wołowe niż kable. Mniejsze szkody to przyjazna atmosfera w rodzinie, a to przecież lubicie najbardziej  oboje.

Gdzie kupisz najlepsze przekąski dla Twojego pupila?

Zapraszamy Cię do naszego sklepu. Bazarpupila.pl to miejsce powstałe z miłości do zwierząt i z chęci dostarczenia im wartościowego jedzenia. Jesteśmy świadomymi opiekunami kotów i psów. Dostarczymy Ci tylko takie przekąski, które sami dajemy zwierzętom bez obaw.

Mamy tylko jedno zalecenie. Nie korzystaj z przysmaków dla psa bez umiaru. Podstawą jego pożywienia powinna być karma o dobrym, mięsnym składzie. Przy przysmakach trzymaj się ściśle wskazówek dawkowania na opakowaniu.

Materiał partnera