Jak wybrać odpowiedni poziom jędrności materaca?

0
399
sypialnia materac wypoczynek
Znalezienie wygodnego materaca powinno być znacznie łatwiejsze, gdy już ustalisz optymalny dla siebie poziom twardości | fot.: materiał partnera

Miękka, średnia, twarda czy bardzo twarda – która jest dla Ciebie odpowiednia? Kupowanie łóżka lub materaca może być zniechęcające przy tak wielu różnych typach i modelach. Dlatego poświęcenie odpowiedniego czasu na zbadanie i zrozumienie różnych opcji zapewni Ci wybór tego odpowiedniego.       

Czym jest twardość?

Pomyśl o miękkim i twardym, jak o dwóch końcach skali, a każdy stopień tej skali jest określany jako „poziom twardości”. Gdy zaczniesz poszukiwania materaca, z pewnością natkniesz się na różne wskaźniki, które mniej lub bardziej będą pasować do Twojej sytuacji, wagi lub stanu zdrowia. Poziomy twardości odnoszą się do najwyższego wsparcia, jakie zapewniają warstwy w konstrukcji materaca wewnętrznego. Warto jednak wiedzieć, że dobrze wykonany materac zapewni Ci wsparcie niezależnie od tego, jak miękkie są warstwy wierzchnie. Miękkość lub twardość materaca może w niektórych przypadkach odnosić się jedynie do początkowego odczucia łóżka.

Masa ciała

Twoja waga i kształt ciała odgrywają ogromną rolę w wyborze odpowiedniego materaca. Jeśli jesteś szczupły lub cierpisz na bóle stawów, bardziej miękki materac może być lepszą opcją. Osoby o większej wadze natomiast często wybierają te twardsze, choć czasami jest to tylko kwestia postrzegania – dla każdej osoby “twardy” może oznaczać coś innego.

Znalezienie odpowiedniej jędrności                                    

Materace standardowo dzieli się na cztery proste kategorie: miękkie, średnie, twarde i bardzo twarde. Poniżej znajduje się przegląd wszystkich kategorii, rozpatrywany pod kątem dwóch aspektów: podparcia oraz proponowanych pozycji do spania.

Miękki

  • Podparcie: Miększy materac zazwyczaj dopasowuje się i dopasowuje się do kształtu ciała, zapewniając wsparcie i dodatkowy komfort amortyzacji, szczególnie podczas leżenia na boku. 
  • Pozycje do spania: Miękki materac jest idealny dla osób śpiących na boku, ponieważ zapewnia dodatkową amortyzację wokół bioder i ramion, w miejscach, gdzie zwykle zwiększa się nacisk podczas spania na boku. Jeśli śpisz na plecach lub brzuchu, materac, który jest dla Ciebie zbyt miękki, nie dostosuje się do naturalnego ułożenia kręgosłupa. 

Średni

  • Podparcie: Materac o średnim komforcie pomoże utrzymać kręgosłup w linii, bez względu na pozycję spania.                                                                           
  • Pozycje do spania: Materac o średnim komforcie jest zwykle idealny dla osób śpiących “w kombinacji” (którzy zmieniają pozycje do spania w nocy) i par, w których partnerzy śpią w różnych pozycjach. 

Twardy

  • Podparcie: Wysoki poziom twardości, jak np. Materac Step Hilding zapewni wysoki poziom podparcia.                                                         
  • Pozycje do spania:  Twardy materac jest idealny dla osób śpiących na plecach lub brzuchu i pomoże utrzymać kręgosłup w naturalnym kształcie. Osoby o większej wadze i śpiące na boku mogą również preferować twardszy poziom materaca, ponieważ zapewni to dodatkowe wsparcie bez nadmiernego nacisku na biodra i ramiona.

Bardzo twardy

  • Podparcie: Często klasyfikowany jako materac ortopedyczny, bardzo twardy materac zapewnia solidne podparcie z bardzo małą amortyzacją lub konturowaniem, gdy na materac wywierany jest nacisk. W tym przypadku idealny będzie materac Fandango Hilding.                                                                                                       
  • Pozycje do spania: ci, którzy śpią na plecach lub brzuchu, zwykle przekonają się, że bardzo twardy materac pomoże utrzymać ich kręgosłup w naturalnym wyrównaniu. Ten rodzaj wybierany jest też przez osoby o większej wadze, ponieważ system sprężyn zapewnia dodatkowe wsparcie.

Znalezienie wygodnego materaca powinno być znacznie łatwiejsze, gdy już ustalisz optymalny dla siebie poziom twardości. Robiąc zakupy w sklepie, upewnij się, że wypróbowałeś różne materace w swojej ulubionej pozycji do spania. Pamiętaj także, aby wypróbować je ze swoim partnerem, jeśli dzielisz łóżko.

Materiał partnera