Jaki odkurzacz warto kupić?

0
1252
odkurzanie dywanu
Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnego rodzaju modeli, w tym na przykład odkurzacze bezworkowe, wielofunkcyjne, czy akumulatorowe. Każdy z nich tworzony jest dla osób z lekko odmiennymi wymaganiami | fot.: pexels

Odkurzacz to tak podstawowe urządzenie w domu, że jeśli przypadkiem ulegnie ono jakiejś awarii, musi zostać wymienione praktycznie natychmiast. Żadna miotła, nawet najdroższa, nie jest w stanie stać się tak wygodnym narzędziem do sprzątania mieszkania, jak dobrze działający odkurzacz. Kupienie nowego urządzenia może być jednak trudniejsze, niż się wydaje. Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnego rodzaju modeli, w tym na przykład odkurzacze bezworkowe, wielofunkcyjne, czy akumulatorowe. Każdy z nich tworzony jest dla osób z lekko odmiennymi wymaganiami.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza?

W pierwszej kolejności warto ustalić własne potrzeby odnośnie odkurzacza. Później dobrze jest je skonfrontować z modelami urządzeń, które dostępne są w sklepach i wybrać ten, który spełni wszystkie ustalone wcześniej wymagania.

  • Jeśli w mieszkaniu są dywany, urządzenie powinno posiadać większe kółka, aby mogło się ono po nich swobodnie poruszać. Nieobojętna jest także efektywność sprzątania na dywanach, która, jak wiadomo, jest zwykle niższa niż na gładkich powierzchniach.
  • Gdy przestrzeń do codziennego sprzątania jest dość obszerna, dobrze jest zwrócić uwagę na długość kabla zasilającego odkurzacz i tym samym zasięg jego pracy. Inną możliwością jest wybór odkurzacza zasilanego akumulatorem, który w ogóle nie posiada przewodu zasilającego. Jego czas pracy na baterii jest ograniczony, jednak w zupełności wystarczy on na posprzątanie naprawdę dużego mieszkania. Decydując się na odkurzacz akumulatorowy, można korzystać z nieograniczonego zasięgu pracy takiego urządzenia.
  • Jeśli któryś z domowników jest alergikiem, warto wziąć pod uwagę wybór odkurzacza z dopracowanymi filtrami, które nie przepuszczają żadnych alergenów. Odkurzacze wielofunkcyjne potrafią nie tylko zebrać zanieczyszczenia z podłogi, ale także ją umyć, co też dobrze jest rozważyć przy zakupie podobnego urządzenia.
  • Kolejna ważna kwestia to budżet, który można przeznaczyć na zakup odkurzacza. Określenie górnej granicy budżetu ułatwi znalezienie najlepszego odkurzacza, który zmieści się w ustalonej kwocie. Dobrze jest jednak pamiętać, że cena nie powinna być głównym kryterium wyboru – tańsze modele mają zwykle mniej dodatkowych funkcji i słabsze parametry, a nie warto wybierać urządzenia, które wcale nie spełnia stawianych przed nim wymagań.
  • Moc silnika i ssania odkurzacza przekłada się bezpośrednio na to, jak efektywne jest sprzątanie z jego pomocą. Dobrze jest także zwrócić uwagę na to, jakie szczotki do odkurzacza znajdują się w zestawie. Jedne z nich będą świetne do odkurzania dywanów, inne gładkich płytek, a jeszcze inne wąskich przestrzeni za meblami.
  • Pod kątem wygody użytkowania warto sprawdzić, jaka jest pojemność i dostępność worków do danego odkurzacza. Im większa pojemność, tym rzadziej będzie trzeba je wymieniać. Ich dostępność przekłada się na to, gdzie będzie trzeba szukać nowego opakowania worków po paru tygodniach używania urządzenia. Mówiąc o wygodzie, nie można zapomnieć także o hałasie pracy odkurzacza – jest on zależny od konkretnego modelu – oraz wadze urządzenia, która wpłynie na to, jak łatwo będzie je przenieść na przykład pomiędzy piętrami domu.

Żeby dowiedzieć się jeszcze więcej na temat rodzajów odkurzaczy, ich funkcji i kwestii, na które warto zwracać uwagę przy ich zakupie, warto zajrzeć na stronę https://www.oleole.pl/artykuly/wszystkie/artykul-jaki-odkurzacz-kupic-.bhtml, gdzie znajduje się obszerniejszy artykuł na ten temat.


Materiał partnera zewnętrznego