Jakie zasłony na taras warto wybrać?

0
812
zasłony na taras
W przypadku zasłon tarasowych niezwykle ważna jest ich funkcjonalność, jednak nie powinniśmy przy tym zapominać o estetyce ich wykonania | fot.: stock.adobe.com

Wiosna i lato to czas, który bardzo chętnie spędzamy na łonie natury a najczęściej na naszym przydomowym tarasie. Jeśli chcemy jednak czuć się w tym miejscu komfortowo, to powinniśmy przede wszystkim zastanowić się nad tym, w jaki sposób ochronić się nie tylko przed promieniami słonecznymi, ale również przed wiatrem. Idealnym rozwiązaniem mogą być zasłony na taras, jednak jakie powinniśmy wybrać?

Jakie zasłony na taras?

Wybór odpowiednich zasłon na taras wcale nie jest taki prosty, ponieważ musimy wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych kwestii, a chodzi tutaj głównie o warunki, jakie panują na naszym tarasie. Musimy zatem skupić się nad takimi aspektami jak fakt, czy zasłony tarasowe będą narażone na bezpośrednie działanie takich niekorzystnych warunków atmosferycznych jak deszcz, wiatr oraz słońce. Wtedy powinniśmy wybrać odpowiednie materiały, dzięki czemu zasłony będą nam dobrze służyły przez długi czas. Dosyć istotny jest również ich wygląd, który powinien pasować do ogólnej aranżacji naszego mieszkania i ogrodu.

Tkanina i kolor zasłon tarasowych

Decydując się na zakup zasłon tarasowych, najczęściej skupiamy się nad tym, jaką tkaninę powinniśmy wybrać, jednak dużo ważniejszą kwestią powinna być jej gramatura. Chodzi bowiem o to, aby zastanowić się dobrze nad tym, czy zasłony na taras mają tylko osłabić działanie docierających na taras promieni słonecznych, czy też całkowicie je wyeliminować. Jeśli zależy nam na uzyskaniu pierwszego efektu, to powinniśmy postawić na zasłony, których materiał ma luźny splot oraz niską grubość. Z kolei w drugim przypadku najlepiej powinny sprawdzić się typowo zaciemniające tkaniny, które dodatkowo będą w stanie ochronić nasz taras przed nieprzyjemnym wiatrem, ponieważ są dosyć ciężkie i grube. Kolejną dosyć istotną kwestią podczas zakupu zasłon tarasowych jest wybór odpowiedniego koloru. Niestety kolor materiałów, które narażone są na działanie promieni słonecznych może dosyć szybko wyblaknąć, dlatego też najlepiej wybierać jasne barwy takie jak biel, ecru, a także beż.

Estetyka zasłon tarasowych

W przypadku zasłon tarasowych niezwykle ważna jest ich funkcjonalność, jednak nie powinniśmy przy tym zapominać o estetyce ich wykonania. Wszystko zależy przede wszystkim od otoczenia naszego tarasu. Jeśli np. znajdują się na nim wiklinowe czy też wykonane z technorattanu meble to zasłony powinny do nich nawiązywać, czyli najlepiej, aby miały wówczas domieszkę lnu lub bawełny. A co z pozostałymi materiałami? W sytuacji, gdy nasze zasłony będą przez większość czasu narażone na różnego rodzaju niekorzystne warunki atmosferyczne, to powinniśmy zdecydować się na zakup modelu, który będzie miał domieszkę sztucznych włókien. Dzięki temu zasłony nie utracą swoich właściwości i będą dobrze wyglądały przez naprawdę bardzo długi czas. Musimy jednak pamiętać o tym, aby w odpowiedni sposób o nie dbać, związując je, gdy zacznie padać i wiać, a następnie rozsuwając, aby dobrze wyschły. Taki zabieg sprawi bowiem, że na zasłonach nie będą tworzyć się zabrudzenia głównie z nawiewającego piasku oraz ziemi.

Materiał partnera