Które piętro wybrać kupując mieszkanie ?

0
341
mieszkanie
Jeśli widok z apartamentu jest ważnym czynnikiem, należy rozważyć wyższe piętro | fot.: materiał partnera

Planujesz kupić mieszkanie w bloku lub w wieżowcu? To na jakiej wysokości będziesz mieszać ma duże znaczenie.

Bezpieczeństwo i prywatność

Niższe piętra są uważane za niebezpieczne w porównaniu z mieszkaniami na wyższych poziomach. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że można się do nich łatwo dostać. Jeśli chcesz zamieszkać na niższym piętrze, sprawdź zabezpieczenia w osiedlu/kompleksie mieszkaniowym.

Niższe piętra nie zapewniają zbyt wiele prywatności, zwłaszcza jeśli budynek znajduje się w pobliżu głównej drogi lub ruchliwej okolicy. Jeśli kompleks mieszkaniowy znajduje się w zatłoczonym obszarze, wyższe piętro będzie prawdopodobnie cichsze i spokojniejsze.

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe

Idealnie byłoby, gdyby w każdym wieżowcu znajdowały się co najmniej dwie windy, tak aby co najmniej jedna winda działała w przypadku awarii drugiej. Czynnik ten jest istotny w przypadku osób starszych i dzieci w rodzinie. W nagłych przypadkach windy nie działają, więc ważne jest również sprawdzenie klatek schodowych, które powinny zapewniać wygodę chodzenia i łatwy dostęp do pięter. Więcej ciekawych porad na mamtoo.pl

Najlepszy punkt widokowy

Jeśli widok z apartamentu jest ważnym czynnikiem, należy rozważyć wyższe piętro. W przypadku apartamentów położonych w pobliżu morza lub malowniczej okolicy, widok jest istotnym czynnikiem, a wyższe piętra są najlepszym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać o pewnej kwestii. Im wyższy apartament w wieżowcu, tym wyższy będzie koszt zakupu.

Należy również wiedzieć, że mieszkania z widokiem na północ mogą być droższe, ponieważ są uważane za lepsze w porównaniu z mieszkaniami z widokiem na zachód lub południe.

Zużycie energii

Niższe piętra są zazwyczaj chłodniejsze niż wyższe i charakteryzują się niższym zużyciem energii. Jest to ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę w miastach o długim i surowym lecie.

Światło i wentylacja

Mieszkanie na wyższym piętrze ma swoje zalety. Zapewnia lepszy widok na okolicę, lepsze oświetlenie i wentylację, a także mniejszy wpływ zakłóceń z poziomu ulicy w porównaniu do osób mieszkających na parterze i niższych piętrach. Wyższe piętra są również zazwyczaj wolne od komarów i gryzoni (głównie szczurów).

Podłączenie, czynniki związane z usługami

Przed zakupem mieszkania należy sprawdzić, czy piętro jest wyposażone w kamery CCTV dla celów bezpieczeństwa. Należy również sprawdzić przestrzeń korytarza, który jest jedynym dostępnym obszarem na zewnątrz mieszkania, gdy kupuje się je na dowolnym piętrze. W związku z tym należy sprawdzić, czy na zewnątrz mieszkania jest wystarczająco dużo miejsca, ponieważ wielkość korytarzy jest różna w różnych kompleksach mieszkaniowych.

Materiał partnera zewnętrznego