Myślisz o jeżu pigmejskim? Sprawdź, co powinno się wiedzieć o hodowaniu takiego zwierzaka

0
4168
jeż pigmejski w dłoniach
Jeże pigmejskie to zwierzęta niewątpliwie urocze i raczej mało skomplikowane w hodowli | fot.: stock.adobe.com

Jeże pigmejskie cieszą się coraz większą popularnością. Nie wszyscy jednak wiedzą o tym, że te zwierzątka z powodzeniem hodować można także w domu. Jak powinno się dbać o jeże pigmejskie? Co trzeba wiedzieć o ich hodowaniu?

Krótka charakterystyka jeży pigmejskich

Jeże generalnie podzielić można na dzikie i hodowlane. Do tej drugiej grupy zalicza się m.in. jeże pigmejskie. Można je hodować w domu podobnie jam chomiki czy świnki morskie. Jeże pigmejskie szybko adaptują się do domowych warunków. Wymagają jednak temperatury minimum pokojowej. Jedzą raczej niewiele. Można karmić je np. dobrej jakości karmą dla kotów. To zwierzęta, które w zasadzie nie wydają żadnych odgłosów i są mało wymagające.

Jeże pigmejskie żyją w warunkach naturalnych średnio do trzech lat. W hodowli długość ich życia wydłuża się do 5-6 lat. Mają one krępą budowę ciała. Nieco przypominają pod tym względem świnki morskie. Dorosłe osobniki osiągają wagę do 700 gramów oraz wielkość do 25 centymetrów. Samice są większe niż samce. Pyski jeży pigmejskich są nieco wydłużone, a oczy czarne i wyłupiaste. Umaszczenie na ogół jest białe.

Jakie warunki życia preferują jeże pigmejskie?

Jeże pigmejskie lubią ciepło. W przypadku wychłodzenia, przechodzą w stan hibernacji, co może skończyć się nawet śmiercią. Dlatego dobrze jest zamiast klatki kupić im terrarium, które pozwala na wyregulowanie temperatury wewnątrz.

W warunkach naturalnych jeże pigmejskie jedzą insekty różnego rodzaju. Można je z powodzeniem karmić również suchą karmą dla kotów, ale dobrej jakości. Raz na jakiś czas zwierzakowi dobrze jest dawać owady (świerszcze, karaluchy) czy larwy mącznika. Sięgnąć można po warzywa, owoce, jajka na twardo czy gotowane mięso. Wszelkie oznaki braku apetytu czy biegunki oznaczają, że jeż jest chory. Wówczas koniecznie trzeba zabrać go niezwłocznie do weterynarza.

Ostrożnie należy podchodzić do kwestii rozmnażania jeży pigmejskich. Nie zaleca się ich rozmnażania przed ukończeniem szóstego miesiąca życia. Są one wówczas jeszcze mało rozwinięte. Sama ciąża trwa od 35 do nawet 58 dni. Samica potrzebuje wówczas spokoju. Nie należy  jej drażnić. Powinno się nawet ograniczyć otwieranie terrarium i sprzątanie. Podobnie jest zresztą po porodzie. Stres, którego doświadczy samica może doprowadzić do tego, że zagryzie ona własne potomstwo. W mocie jeży pigmejskich znajduje się na ogół od 3 do 5 jeżyków. W ciągu jednego roku samica powinna rodzić maksymalnie trzy razy.

Jak przygotować się na jeża pigmejskiego w domu?

Jeże pigmejskie to zwierzęta niewątpliwie urocze i raczej mało skomplikowane w hodowli. Poza terrarium wymagają jednak zakupu  kilku podstawowych akcesoriów. Na pewno zainwestować trzeba w odpowiednio wysoką miskę na karmę. Jeż powinien swobodnie sięgać do pożywienia, ale karma nie może się z niej wysypywać. Obowiązkowe jest również poidełko. W klasycznym poidle mieści się najczęściej 200 ml wody. Należy codziennie ją uzupełniać. Poza tym warto zrobić na początku mały zapas karmy. Potem można już udać się do sklepu zoologicznego po jeżyka.

STO