Okna aluminiowe – dlaczego warto rozważyć ich montaż w swoim domu?

0
949
okna aluminiowe dom
Przeszklone ściany ciągnące się przez całą długość parterowego budynku? Futurystyczny dom modułowy i okna narożne? A może ogród zimowy? ALU to nowoczesna definicja ekskluzywności | fot.: materiał partnera

Okna wykonane z aluminium z rozmachem powróciły na nasze salony. Jeszcze do niedawna kojarzone przede wszystkim z budownictwem przemysłowym i konstrukcyjnych chłodem, dziś stają się ozdobą niejednego, nowoczesnego wnętrza i niczym nie przypominają swoich pierwowzorów. Co takiego kryją w sobie okna ALU, że stały się nową klasą premium w sektorze stolarki? Dlaczego warto postawić na tego konia w okiennym wyścigu? Poznaj główne zalety okien aluminiowych.

Ci, którzy na przestrzeni ostatnich lat rozważali posiadanie własnego M, coraz częściej brali pod uwagę budowę domu jednorodzinnego. Nic dziwnego, w końcu motywowała ich silna chęć zamieszkania z dala od miasta, która pojawiła się wraz z pandemią i powracającymi lockdownami. W ten sposób szukaliśmy oddechu, wolności i własnej, bezpiecznej, w pełni komfortowej przestrzeni. Sprzyjały temu również aktualne trendy w designie wnętrz, inspirowane tradycjami skandynawskimi, a co za tym idzie – właśnie bliskością natury. Coś, za czym wielu z nas tęskniło od dawna, zaczęło mieć swoje odbicie w rzeczywistości. W spełnieniu tych marzeń pomagają między innymi niezwykłe parametry okien ALU.

Okna ALU z dużymi przeszkleniami
Ci, którzy na przestrzeni ostatnich lat rozważali posiadanie własnego M, coraz częściej brali pod uwagę budowę domu jednorodzinnego | fot.: materiał partnera

Rozmiar i przestrzeń naprawdę mają znaczenie

Wielkie, przeszklone powierzchnie łączą domowników z ogrodem i wpuszczają do pomieszczeń ogrom drogocennego światła dziennego. Jeśli więc marzysz o projektach okiennych wielkiego formatu, wybierz okna aluminiowe. Nie tylko są niezwykle wytrzymałe, ale można dowolnie dostosowywać ich rozmiary do wybranej aranżacji. Przeszklone ściany ciągnące się przez całą długość parterowego budynku? Futurystyczny dom modułowy i okna narożne? A może ogród zimowy? ALU to nowoczesna definicja ekskluzywności, którą architekci i domownicy kochają za nieskończone, designerskie możliwości.

Okna aluminiowe w domu ekologicznym
Wielkie, przeszklone powierzchnie łączą domowników z ogrodem i wpuszczają do pomieszczeń ogrom drogocennego światła dziennego | fot.: materiał partnera

Okna aluminiowe przepuszczają światło, a zatrzymują pieniądze w portfelu

Rachunki za prąd rosną w zastraszającym tempie. Kiepskiej jakości okna mogą być przyczyną utraty nawet 30% ciepła, więc wybierając nowe, kluczowa jest dla nas ich energooszczędność. W latach 90-tych utarło się, że okna z aluminium nie izolują odpowiednio… Nic bardziej mylnego! Technologia stolarki okiennej wystrzeliła do przodu i dzisiejsze okna ALU to wybór o doskonałych parametrach, a przy tym znacząco tańszy niż okna drewniane.

Producenci okien aluminiowych skupiają się na nowoczesnych, wielokomorowych rozwiązaniach, które stoją na straży domowego ciepła i osiągają naprawdę niskie wartości współczynnika Uw.

Uw to współczynnik przenikania ciepła. Im mniejszy, tym cieplejsze i bardziej energooszczędne są dane okna. Nowe Warunki Techniczne z 2021 roku nakładają̨ na inwestora obowiązek montowania takich produktów, których współczynnik Uw wynosi 0,9 W/m2K – podkreśla Paweł Woźniak, ekspert marki OknoPlus. – Nasze propozycje, m.in. Reveal, mogą pochwalić się współczynnikiem na poziomie 0,7 W/m2K, co z nawiązką wyprzedza wymagania ustawodawcy – dodaje Paweł Woźniak.

Najwyższy czas zaktualizować swoje myślenie o aluminium i… zacząć wybierać kolory profilu!

Okno ALU Reveal OknoPlus
Producenci okien aluminiowych skupiają się na nowoczesnych, wielokomorowych rozwiązaniach, które stoją na straży domowego ciepła i osiągają naprawdę niskie wartości współczynnika Uw | fot.: materiał partnera

Wyjdź poza ramy przyzwyczajeń

No właśnie – kolory. Kojarzące nam się niedostępnymi, chłodnymi, szaro-stalowymi ramami to nie jedyny wybór, choć to właśnie te odcienie stały się podstawą współczesnego stylu loftowego i industrialnego. Nowoczesne technologie pozwalają wybarwiać okna aluminiowe na wszystkie najmodniejsze kolory – w tym warianty doskonale imitujące naturalne drewno. Odpuść dekoracyjne kompromisy i dopasuj wystrój wnętrza do swojej wizji, a nie na odwrót.

Okna ALU to trwałość, trwałość i jeszcze raz…

Trwałość. – To ich ogromna zaleta – mówi Paweł Woźniak, ekspert marki OknoPlus. – Buduje się coraz więcej domów nowoczesnych, np. modne ostatnio domy stodoły z całą przeszkloną ścianą, a to oznacza, że stolarka musi „dźwigać” na swoich profilach naprawdę niemały ciężar. W tym przypadku doradzamy inwestorom okna aluminiowe. Są niesamowicie wytrzymałe, odporne na korozje i negatywne działanie zmiennych warunków pogodowych. W końcu są to powody, za które były cenione w budownictwie przemysłowym. Co więcej, w przeciwieństwie do drewna, okna ALU nie wymagają zbytniego wysiłku przy czyszczeniu i konserwacji. Posłużą latami mówi Paweł Woźniak, ekspert z firmy OknoPlus.

Ich niezawodność i poczucie komfortu tkwi nie tylko w surowcu, z którego wykonane są ramy. Do produktu można dokładać kolejne opcje, zwiększające jego wytrzymałość, jak innowacyjne zabezpieczenia antywłamaniowe, niezawodne pakiety szybowe, nowoczesne okucia i wiele więcej.

Okna aluminiowe w salonie
Materiał, z którego wykonane są okna ALU, można poddawać́ recyklingowi nieskończoną̨ ilość razy | fot.: materiał partnera

Mniej odpadów budowlanych = ekologiczny wybór

Producent okien aluminiowych OknoPlus podkreśla ich ekologiczny charakter. W 2021 roku, w dobie kryzysu klimatycznego i wysokiego stopnia zanieczyszczenia środowiska, staramy się dokonywać wyborów, choć odrobinę bardziej „zielonych”. Materiał, z którego wykonane są okna ALU, można poddawać́ recyklingowi nieskończoną̨ ilość razy. Poza tym, przy ich produkcji nie ma potrzeby wycinania kolejnego lasu, a konserwacja nie wymaga cyklicznego lakierowania lub olejowania produktami, które są często szkodliwe dla planety.

***

Aluminium zrewolucjonizowało współczesną architekturę. Przeszklenia w rozmiarze XXL, konstrukcje narożne i całoszklane to absolutny must have w modnych projektach domów. Jednak nie tylko trendy i design wyjaśniają ich popularność. Walory estetyczne idą tu w parze z innowacyjnymi okuciami, niezawodną statyką, doskonałą odpornością na zmienne warunki atmosferyczne oraz najlepszymi parametrami energooszczędności.

Gotowi na ALU-rewolucję?

Materiał partnera