Okna drewniane, czy PCV?

0
553
okna drewniane we wnętrzu
Okna drewniane doskonale sprawdzą się we wnętrzach w stylu glamour, minimalistycznych i nastawionych na detal wnętrzach oraz loftach| fot.: stock.adobe.com

Wybór okien do domu to bardzo ważna kwestia od której uzależnione będą takie czynniki jak ogrzewanie, izolacja oraz nasza wygoda. Oczywiście powszechnie wiadomo, że okna typu PCV są jednym z najpopularniejszych rozwiązań dostępnych na rynku, a jednocześnie gwarantujących najwyższa ochronę przed utratą temperatury. Okna PCV dzięki materiałowi, z jakiego zostały wykonane oraz użytej technologii bardzo dobrze izolują nasze mieszkanie od warunków zewnętrznych takich jak mróz czy upał i wilgoć. Mimo dużej popularności, jaką cieszą się niewątpliwie okna PCV, duża część świadomych konsumentów decyduje się na wybór okien drewnianych ze względu na większą ekologiczność oraz naturalny i stylowy materiał.

Na jakiej podstawie podejmować decyzję o wyborze okien?

Okna drewniane niewątpliwie mają wiele zalet takich jak naturalność samego produktu, możliwość renowacji oraz proporcjonalnie niższa cena w przypadkach niektórych egzemplarzy. Oczywiście podejmując się wyboru okna nie powinniśmy zwracać uwagi tylko na takie kwestie. Obecnie rosnące ceny energii elektrycznej, oraz paliw kopalnych sprawiają że coraz większy nacisk nakłada się na takie rozwiązania, które skutkują ograniczeniem zużycia energii oraz materiału grzewczego. 

Czy dobrze użyte okna drewniane mogą być równie szczelne jak te z PCV? Oczywiście: jako że materiał jakim jest drewno również jest dobrym izolatorem może być on wykorzystywany jako alternatywa dla okien PCV, jednak niekoniecznie są one tak samo bezobsługowe niestety. Okna drewniane należy regularnie konserwować odpowiednimi preparatami, drewno nastawione na zbyt dużą ilość słońca może wysychać, dlatego warto jest odpowiednio szybciej pomyśleć o bejcach ochronnych i odpowiednim dbaniu o okno. Jeśli jednak nasze okna drewniane zostaną odpowiednio konserwowane, będą bardzo trwałe i przetrwają długie lata w niezmienionym stanie. Profile są sztywne i nie ulegają wypaczeniom, a sama konstrukcja okna jest stabilna, nie rozszczelnia się i nie ulega naprężeniom.

Drewniana stolarka okienna wyróżnia się szeregiem zalet: jest szczelna, minimalizuje straty ciepła, a także izoluje hałasy. Ponadto okna drewniane są wyjątkowo trwałe oraz wykazują wysoką odporność na działanie ognia.

Kiedy okno drewniane będzie lepszym rozwiązaniem?

Okno drewniane niewątpliwie jest idealne pod lokale mieszczące się w okolicach lasów, a także domki położone pod miastem, o rustykalnym charakterze. Tego rodzaju okna nadają się do chatek letniskowych, chat drewnianych w koncepcji szwedzkiej a także dla miłośników natury, także w domkach jednorodzinnych w mieście. Jednak poza tym – dość instynktownym – przeznaczeniem okien, warto pamiętać, że drewno jest uważane za stylowy i luksusowy dodatek. Okna drewniane doskonale sprawdzą się więc także we wnętrzach w stylu glamour, minimalistycznych i nastawionych na detal wnętrzach oraz loftach. 

O czym warto pamiętać decydując się na okna drewniane?

Jako że drewno jest materiałem naturalnym i ulega rozkładowi, okna wykonane z tego typu materiałów wymagają regularnej konserwacji. Warto przed zakupem dowiedzieć się jakiego rodzaju bejc i impregnatów warto używać, oraz jak uszczelniać okna, żeby nie dostawała się do nich wilgoć. 

Wilgoć to jeden z największych wrogów tego typu okien, ponieważ powoduje ona puchnięcie drewna które może skutkować dalszym niszczeniem okna oraz licznymi rozszczelnieniami. Większości z nas okna drewniane mogą kojarzyć się z oknami starego typu, które cechowały się bardzo licznymi wadami, a także szybko próchniały. Obecnie warto wybierać okna drewniane, które mają zdecydowanie lepszą jakość oraz trwałość. Jednak poszukując tego typu okien zwróćmy się do sprawdzonego producenta, jak na przykład Nardos producent okien drewnianych, który oferuje rozwiązania trwałe, stylowe i pasujące do niemal każdego wnętrza. Inwestując w okna tego typu pamiętajmy o regularnej konserwacji w sposób zalecany przez producenta – wówczas mamy gwarancję, że okna będą nas cieszyć latami.

OLI