Pompa ciepła – zalety, montaż i wybór

0
398
pompa ciepła
Dzięki specjalnej konstrukcji i materiałowi pompy ciepła podgrzewanie wody basenowej jest dokonywane bez użycia wymiennika ciepła | fot.: materiał partnera

Pompa ciepła do basenu jest urządzeniem, które wydobywa energię cieplną ze środowiska i przenosi ją do wody w basenie. Dzięki specjalnej konstrukcji i materiałowi pompy ciepła podgrzewanie wody basenowej jest dokonywane bez użycia wymiennika ciepła. Takie rozwiązanie pozwala na zwiększenie wydajności systemu podgrzewania wody w basenie.

Zasada działania pompy ciepła

Zasada działania pompy ciepła do basenu nie różni się od działania klasycznej pompy ciepła powietrze-woda. Wewnątrz pompy ciepła znajduje się parownik, w którym czynnik chłodniczy nagrzewa się z rozproszonego ciepła środowiska. Po podgrzaniu w parowniku czynnik chłodniczy wrze i przechodzi w stan gazowy. W sprężarce gaz jest sprężany, w wyniku czego się nagrzewa.

W specjalnym wymienniku ciepła (skraplacz) podgrzany gaz przenosi ciepło do wody basenowej. Następnie czynnik chłodniczy przechodzi przez przepustnicę (zawór rozszerzający), gdzie jego ciśnienie zmniejsza się do stanu początkowego. Po czym czynnik chłodniczy wraca do parownika. Obwód zamyka się, proces jest powtarzany.

Zalety pomp ciepła do podgrzewania wody w basenie

  • Automatyczne i dokładne utrzymanie zadanej temperatury wody w basenie.
  • Ekonomiczne zużycie energii, oszczędzanie kosztów do 80% w porównaniu do podgrzewacza elektrycznego.
  • Skuteczna praca zarówno w przypadku basenów prywatnych, jak i kompleksów SPA i parków wodnych.
  • Czystość i bezpieczeństwo środowiska, bezpieczne czynniki chłodnicze, brak szkodliwych emisji i zanieczyszczenia środowiska.
  • Wygoda montażu i możliwość dostosowania do dowolnych systemów zaopatrzenia w ciepło.
  • Niezawodność i długa żywotność.

Zużywając kilkakrotnie mniej energii niż jakikolwiek inny rodzaj podgrzewacza, pompy ciepła są bez wątpienia najlepszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem do podgrzewania wody w basenach prywatnych i publicznych, SPA czy aquaparkach. Istnieje wiele przykładów wykorzystania pomp ciepła zarówno do podgrzewania wody, jak i do celów technologicznych. Alternatywnie pompa ciepła do basenu może zapewnić imponujące oszczędności i niezawodne działanie przez wiele lat.

Montaż pompy ciepła do basenu

Nie ma dużej różnicy między pompami ciepła pod względem sposobu montażu. Istnieją pewne kwestie dotyczące wymiarów, więc jeśli masz mniejszą przestrzeń, sprawdź wymiary produktu w broszurze lub instrukcji obsługi.

Wszystkie pompy ciepła powinny być montowane na równej platformie lub płycie. Należy przeciąć rurę za filtrem i ewentualnie chloratorem, a następnie podłączyć przewód wodociągowy do basenu i przeprowadzić go z pompy ciepła. Pompy ciepła wymagają wyłącznika automatycznego 30-60 A, w zależności od mocy wyjściowej kW.

 Dla pewności warto zlecić wykonanie podłączenia elektrycznego nowej pompy ciepła wykwalifikowanemu elektrykowi.

Wybór pompy ciepła

Aby basenowa pompa ciepła działała bezawaryjnie, należy przed zakupem zwrócić uwagę na szereg parametrów. Jest to lokalizacja basenu – pod gołym niebem lub pod zadaszeniem, a także głębokość niecki, całkowita powierzchnia ogrzewana. Należy wziąć pod uwagę temperaturę otoczenia i producenta sprzętu.

Ważne jest również zwrócenie uwagi na wymiary urządzenia. Podczas montażu pompy ciepła należy zapewnić wystarczająco dużo miejsca. Należy zapewnić swobodny dostęp do pompy w celu terminowego przeprowadzenia prac diagnostycznych i naprawczych. Miejsce, w którym ma być zamontowana pompa ciepła, powinno być również wentylowane.

Materiał partnera