Pranie kurtki puchowej w pralce – czy to dobry pomysł?

0
4401
Kobieta robiąca pranie w pralce automatycznej
Odzież puchowa nie lubi płynów zmiękczających, gdyż mogą one nieodwracalnie uszkodzić pierze. Nie polecamy również stosowania impregnatów | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wbrew powszechnym opiniom kurtkę puchową można prać bez obaw o utratę jej pierwotnej sprężystości i pięknego wyglądu. Wystarczy tylko poznać kilka podstawowych zasad dbania o odzież puchową, która wyjątkowo nie preferuje wilgoci. W tym artykule dowiesz się też, co mają wspólnego piłki tenisowe z kurtką puchową!

Zanim wypierzemy kurtkę puchową…

wyjmujemy wszelkie drobne przedmioty znajdujące się w kieszeniach, aby zapobiec uszkodzeniu odzieży wierzchniej i pralki. Na dodatek należy odpiąć wszelkie dodatkowe elementy, takie jak kołnierz, pasek czy kaptur. Jeśli nasza kurtka puchowa posiada widoczne ślady zabrudzenia, możemy postarać się je usunąć przy pomocy wody z mydłem i gąbki.

Niezależnie od tego, czy będziemy chcieli wyprać kurtkę puchową ręcznie lub w pralce, musimy pamiętać o tym, aby zawsze była odwrócona na lewą stronę. Wszelkie rozprucia lub inne uszkodzenia należy naprawić przed włożeniem kurtki do pralki. W przeciwnym razie możemy przyczynić się do pogłębienia szkód w miejscu uszkodzenia.

Jak prać kurtkę puchową ręcznie?

Pranie ręczne kurtki puchowej rozpoczynamy od jej namoczenia w letniej wodzie przez godzinę, a następnie wypranie w pralce. W tym przypadku temperatura prania powinna mieć 30-40 stopni Celsjusza, a odpowiednim preparatem będą środki do prania pierza. Ważne jest, aby nie uciskać, ani nie wykręcać kurtki puchowej, lecz delikatnie ją ugniatać.

Wyprana odzież wierzchnia wymaga wielokrotnego płukania, aby zapobiec powstaniu zacieków. Istnieją jednak dwa sposoby na szybkie i skuteczne pozbycie się nadmiaru wody z kurtki. Pierwszy to odwirowanie jej w pralce przy 400-600 obrotach. Drugi to wyciśnięcie ręczne wody z kurtki w pozycji poziomej – nie wykręcamy jej, gdyż wtedy może dojść do uszkodzenia odzieży puchowej.

Pranie kurtki puchowej w pralce

Lepszym sposobem od prania ręcznego będzie pranie kurtki puchowej w pralce. Dlaczego? W tym przypadku oszczędzamy czas, uzyskujemy lepsze efekty czyszczenia odzieży wierzchniej i jednocześnie możemy liczyć na szybsze wyschnięcie ubrania. Odzież puchowa, podobnie jak kurtka membranowa, nie powinna być prana z innymi rzeczami w pralce. Wtedy będziemy mieli pewność, że nie zostanie ona uszkodzona.

Najlepszym programem do prania kurtki puchowej będzie ten zalecany na metce kurtki. Często jest to program przeznaczony do prania delikatnych tkanin przy niskiej temperaturze, nie przekraczającej 40 stopni Celsjusza. Niektóre pralki posiadają też specjalny program przystosowany do prania puchu przy maksymalnych obrotach.

Do prania kurtki puchowej w pralce wykorzystujemy również środki do prania pierza. Odzież puchowa nie lubi płynów zmiękczających, gdyż mogą one nieodwracalnie uszkodzić pierze. Nie polecamy również stosowania impregnatów. Warto pamiętać o używaniu niewielkiej ilości detergentów – ich nadmiar może skutkować pojawieniem się zacieków na kurtce puchowej. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także więcej porad na temat prania kurtki puchowe z pierza

Pranie kurtki puchowej z piłkami tenisowymi

Aby zapobiec rozbiciu się i utracie kształtu puchu podczas prania, możemy wykorzystać piłki tenisowe. Wystarczy włożyć trzy piłeczki do bębna pralki automatycznej.

Suszenie kurtki puchowej

Kurtkę puchową powinno suszyć się w suszarce elektrycznej w temperaturze niższej niż 40 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura może spowodować zniszczenie materiału kurtki. Jeśli nie mamy suszarki elektrycznej w domu, wtedy odzież wierzchnią możemy równomiernie ułożyć na płaskiej powierzchni. Niewskazane jest suszenie kurtki puchowej na wieszaku – wtedy odzież puchowa może się wyciągnąć, a pierze zmieni swój normalny kształt, przekształcając się w nieestetyczne grudki.

Suszenie takiego materiału jest dość czasochłonne. Nie powinniśmy jednak przyspieszać tego procesu, ponieważ kurtka straci swoją sprężystość i pierwotny wygląd.


Materiał partnera zewnętrznego