Modne kolczyki, naszyjniki, bransoletki. Co słychać w trendach damskiej biżuterii?

0
576
biżuteria przepych
W 2021 roku zrywamy z minimalizmem i subtelnością na rzecz bardziej spektakularnych błyskotek | fot.: stock.adobe.com

Modne kreacje to nie tylko różne elementy odzieży. Swoje stylowe metamorfozy ma także biżuteria, która w subtelny sposób podkreśla urodę, z gracją dopełnia atrakcyjność ubioru albo wręcz zyskuje jedną z głównych ról w naszej prezencji. A jakie bransoletki, kolczyki lub naszyjniki najchętniej noszą panie w 2021 roku? Sprawdzamy aktualne trendy w damskiej modzie biżuteryjnej.

Pozbądź się ograniczeń, pozwól sobie na więcej!

Nie da się zaprzeczyć, że wydarzenia poprzedniego roku – często zmuszające nas do pozostania w domu, niekiedy także i odosobnieniu – wywarły silny wpływ praktycznie na każdą dziedzinę życia. Również na sferę mody. Miejsce rozmaitych, prywatnych oraz służbowych spotkań na żywo zajęły internetowe telekonferencje, a kolejne działania coraz bardziej „wchodziły w tryb online”. Dlatego teraz, gdy sytuacja uległa zmianie – świat mody głośno o sobie przypomina, celebruje przełamywanie barier, w stylizacjach stawia na swobodę. Widać to dobrze trendach związanych z damską biżuterią. Sami projektanci mody zachęcają do zapomnienia o ograniczeniach, zabawy stylami, a nawet przepychu czy ekstrawagancji. Dlatego w 2021 roku zrywamy z minimalizmem i subtelnością na rzecz bardziej spektakularnych błyskotek – w dużych rozmiarach, śmiało łączących różne kolory, materiały i zdobienia, noszone warstwowo, nierzadko na przekór uznanym od lat zasadom.

Kolory 2021 – co mówią o trendach w damskiej biżuterii?

Pantone Color Institute cyklicznie wybiera kolor, który w danym roku stanowi swego rodzaju estetyczny drogowskaz, a zarazem odzwierciedlenie światowych upodobań, aktualnych czasów oraz związanych z nimi emocji, wreszcie – wizualnych trendów: modowych, wnętrzarskich i nie tylko. Wspomniane, minione wydarzenia sprawiły, że w 2021 doszło do wyboru dwóch barw, podkreślającego wartość relacji międzyludzkich i poczucia wspólnoty. Pierwsza z nich, Illuminating Yellow, odnosi się do światła słonecznego, optymizmu, poczucia siły, zaś druga – Ultimate Grey – przywołuje na myśl skojarzenia ze skałami, naturą, trwaniem, spokojem. Ich połączenie stanowi echo aktualnej rzeczywistości, a także wyraz ludzkich potrzeb, pragnień i nadziei. Jak to rezonuje w świecie modnej damskiej biżuterii? Illuminating Yellow nawiązuje do złota, a Ultimate Grey do srebra, zatem – co widać w trendach biżuteryjnych 2021 – w tym roku chętnie stawiamy na śmiałe łączenie wspomnianych metali, wbrew dawnych założeniom, w ramach konkretnych ozdób lub całych zestawów.

złota i srebrna biżuteria
W 2021 roku często spotkamy w biżuterii różne, śmiałe połączenia | fot.: stock.adobe.com

Modne damskie kolczyki w 2021 roku

Znoszenie zakazów i nakazów, swobodę w stylizacjach i apetyt na eksperymentowanie widać już na przykładzie modnych damskich kolczyków. W 2021 roku często spotkamy w nich różne, śmiałe połączenia. Nie chodzi tylko o wspomniany mariaż złota i srebra, który rozświetla twarz oraz nadaje jej elegancki blask, ale też ogólniej: zestawienia metali szlachetnych z innymi materiałami czy np. pereł z kryształkami. Same perły zresztą, choć ponadczasowe, zyskują kolejną młodość i nowoczesną odsłonę. Odchodząc od tradycyjnych, klasycznych wydań (zwłaszcza sznurowych), przyjmują postać ekstrawaganckich kompozycji, nietuzinkowo wprawianych elementów, nierzadko w bardziej naturalnej, surowej formie. Jeśli chodzi o konstrukcję modnych kobiecych kolczyków w roku 2021 – stają się zdecydowanie dłuższe, masywniejsze, bardziej okazałe i spektakularne. Nierzadko zyskują formę bogato zdobionych (perłami, cyrkoniami bądź kryształkami) nausznic lub girland. Warto też postawić na eksperymenty w zakresie proporcji oraz sposobów noszenia. Mowa o asymetrii w wydaniu kolczyków solo albo nakładaniu na uszy wielu kolczyków naraz, o różnej postaci, wielkości i grubości – często nie do pary, tworząc intrygującą, przykuwającą wzrok, atrakcyjną wizualnie i oswabadzającą dysharmonię.

złote naszyjniki
W 2021 roku chętniej wybieramy barokowy przepych | fot.: stock.adobe.com

Stylowe damskie naszyjniki w trendach 2021

Podobne, modowe tendencje dotyczą również aktualnych damskich naszyjników. Jeśli o nie chodzi, również zrywamy z zasadą „mniej znaczy więcej”. W 2021 roku chętniej wybieramy barokowy przepych. Chodzi m.in. o bogato zdobione naszyjniki z długimi, cięższymi wisiorkami (sięgającymi nieraz i do talii), kaskadowe zawieszanie na szyi wielu modeli o różnej formie, zawierających w sobie rozmaite materiały, kryształki, kolory i akcenty w postaci chwost, zawieszek (także personalizowanych, grawerowanych), złotych i srebrnych symboli roślin lub zwierząt. Wciąż modne pozostają naszyjniki w postaci grubych sznurów czy łańcuchów, a do tegorocznych trendów wracają noszone blisko szyi srebrne i złote chokery, przystrojone perłami, emblematami piór oraz innymi symbolami.

bransoletka z charmsami
Bransoletki układane kaskadowo, w błyszczące, melodyjne stosy, również zadadzą szyku | fot.: stock.adobe.com

Atrakcyjne damskie bransoletki i pierścionki 2021

Połączenie złota i srebra, podobnie jak wolność, asymetria czy bogactwo, królują także w modnych na rok 2021 damskich bransoletkach i pierścionkach. Jeśli te pierwsze – to gęsto ponakładane na obydwa nadgarstki, jeśli te drugie – to nawet po kilka na jednym palcu. Nie ograniczajmy się, bawmy się strukturą połączeń mniejszych, większych, cieńszych i grubszych elementów w bogato zdobione kompozycje. Mieszajmy delikatne pierścionki z grubymi sygnetami, proste obrączki z pierścieniami wysadzanymi pięknymi kamieniami. Bransoletki układane kaskadowo, w błyszczące, melodyjne stosy, również zadadzą szyku. Na popularności i uroku nie tracą także śliczne zawieszki i charmsy, zdolne przyjąć każdą postać.

Znakomicie pokazują to nieustannie pożądane bransoletki od Pandora, które z jednej strony zachowują nietuzinkową uniwersalność (pasującą kobietom w każdym wieku, do kreacji bardziej oficjalnych i szykownych czy casualowych, swobodnych), z drugiej zaś – dają praktycznie nieograniczone możliwości w personalizacji tego typu biżuterii. Piękne, pieczołowicie zdobione koraliki, grawerowane zawieszki czy elementy odwołujące się do różnych symboli (np. sowy, walizki, serca, motywów kwiatowych itd.) pozwalają nie tylko na samodzielne stworzenie zjawiskowej, unikatowej bransoletki, ale również wyrażenie za jej pomocą siebie (swoich upodobań i zainteresowań, związanych z pracą, edukacją, pasjami i nie tylko), przywołanie cennych wspomnień i emocji, uczczenie ważnych momentów w życiu. To sprawia, że zarówno pod względem estetycznym, jak i koncepcyjnym, bransoletki Pandora jak najbardziej wpisują się w trendy damskiej biżuterii 2021.

OLI