City break – kilka miast na weekendowe wypady

0
1131
Moskwa, widok na Kreml
Moskwa - opływająca złotem, a jednak przyjazna portfelowi. Nie brakuje atrakcji turystycznych -na zdjęciu Kreml | fot.: Fotolia

Przytłoczeni pracą, obowiązkami często chcielibyśmy uciec od naszej codzienności. Najczęściej dokładne przemyślenia i wielogodzinny research sprawiają, że czas, który mogliśmy spędzić na relaksie, spędziliśmy przed laptopem w poszukiwaniu idealnego miejsca. Nic nie pomaga tak odpocząć, jak dobry city break. Sprawdzi się również, jako wyjazdu z okazji rocznicy, ale także przy ograniczonej liczbie funduszy. Najlepszym miastem w Europie na city break został nasz ojczysty Kraków. Niestety, prawie każdy zwiedził go chociaż raz, czy to na wycieczce szkolnej, czy rodzinnej. Jednak Europa to ponad 10 mln kilometrów kwadratowych, na których każdy znajdzie coś dla siebie, a miast na city break nie brakuje.

Na początek…

Podstawowe znaczenie w poszukiwaniu idealnego miasta na city break ma komunikacja miejska, za pomocą której zamierzamy zwiedzać. Idealne rozwiązanie to bilety ważne 48h, zwykle są tańsze niż jednoprzejazdowe, a podstawową ideą takiego wypadu jest jego niska cena. Ważne są również ceny jedzenia w tym śniadań, gdyż staramy się zaoszczędzić na hotelu i wybieramy ten najtańszy, który zapewni nam tylko wygodne łóżko i ciepłą wodę, często jednak bez wyżywienia. Ostatnią ważną kwestią są ceny biletów wstępu – to właśnie na nich najbardziej nam zależy, chcąc zwiedzać europejskie miasta, nie chcemy zostawić fortuny w jednym muzeum.

Miasto mostów

Moskwa – opływająca złotem, a jednak przyjazna portfelowi. Nie brakuje atrakcji turystycznych – Kreml, Plac Czerwony (znalazły się na liście UNESCO), Muzeum Sztuk Pięknych Puszkina i wiele, wiele innych. Nie można zapomnieć o rosyjskiej kuchni, której tradycja sięga odległych czasów i warto skosztować blinów. Największe miasto Europy to idealna propozycja na city break – znajdują się tam aż trzy lotniska, a także metro, które ułatwi zwiedzanie.

Święty Graal

Walencja – miasto idealne dla miłośników zieleni, której nie brakuje dzięki niezliczonym parkom. Atutem jest słońce święcące prawie cały rok, piaszczyste plaże i Święty Graal – tak, to właśnie tutaj się znajduje. Walencja oferuje także jeden z najstarszych i największych targów miejskich w Europie. Możemy skorzystać także z odrobiny szaleństwa na festiwalu Fallas, zdecydowanie najbardziej osobliwym w całej Hiszpanii.

Walencja w Hiszpanii
W rankingu opublikowanym przez Globalization and World Cities Research Network hiszpańska Walencja została sklasyfikowana jako miasto o znaczeniu globalnym w II kategorii (beta-

Nigdy nie zmokniesz

Bolonia – za każdym rogiem wyrasta inny pałac, a 53 kilometry arkad zapewnią bycie suchym nawet w największą ulewę. Znajduje się tutaj słynne muzeum anatomii, pomnik Neptuna Olbrzyma oraz najlepsza sztuka ulicy we Włoszech. Warto wspomnieć, że Bolonia to stolica włoskiej kuchni, więc jeżeli lubicie tę kuchnię, nie czekajcie i rezerwujcie bilety. Bezproblemową komunikację pomiędzy kolejnymi atrakcjami zapewnią liczne linie autobusowe.

kuchnia włoskiej Bolonii
Bolonia inaczej określana jest jako La Grassa (czyli: tłusta), a to wszystko przez tradycyjnie kaloryczną kuchnię | fot.: Fotolia

Nad pięknym modrym Dunajem

Budapeszt – na każdej turystycznej liście najlepszych atrakcji widnieje Zamek Królewski, Kościół Macieja i Baszta oraz budynek Parlamentu, który zdecydowanie onieśmiela. Znajduje się tu także fotografowany przez każdego turystę pomnik butów, upamiętniający rozstrzelanych nad brzegiem Dunaju. Nie bez powodu Budapeszt nazywany jest perłą Dunaju – dusza Habsburgów wciąż jest tam obecna.

Budapeszt na city break
Budapeszt to jedna z najważniejszych metropolii Europy Środkowej, a także 8. pod względem zaludnienia miasto wśród stolic Europy | fot.: Fotolia

Pomysłów na weekend nie brakuje, a miejsca warto zobaczenia tylko się mnożą. City break to idealna alternatywa dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na dłuższy wypoczynek. Loty do europejskich stolic bywają naprawdę tanie, co zagwarantuje nam możliwość przeznaczenia pieniędzy na lokalne jedzenie, atrakcje czy lampkę wina po pełnym wrażeń dniu. Inwestycja w podróżowanie, to inwestycja w siebie.

WBA