Co warto zobaczyć w Budapeszcie?

0
512
Budapeszt most
Średnio mosty w Budapeszcie mają długość między 400 a 500 metrów | fot.: stock.adobe.com

Budapeszt jest stolicą Węgier i słynie z niesamowitych zabytków, niepowtarzalnych widoków oraz pysznego, tradycyjnego jedzenia. Każdy kto zdecyduje się odwiedzić Węgry i spędzić trochę czasu w Budapeszcie będzie zadowolony z wycieczki i na pewno wróci tam ponownie. W węgierskiej stolicy znajdują się atrakcje zarówno dla grup znajomych, jak i rodzin z dziećmi oraz samotnych podróżników. Podróż do Węgier z Polski jest stosunkowo tania. Można pojechać własnym samochodem, choć najbardziej ekonomicznie jest wybrać się autokarem, ponieważ bilet w jedną stronę może kosztować zaledwie kilkadziesiąt złotych. 

Parlament, czyli miejsce, które trzeba odwiedzić. 

Parlament w Budapeszcie jest niezwykle okazałym i monumentalnym budynkiem. Okazuje się, że mieści się w nim prawie 700 pomieszczeń. Został zbudowany w przepięknej lokalizacji nad Dunajem. Wieczorami robi jeszcze większe wrażenie, bo jego okazały charakter podkreśla cudowne oświetlenie. Mury parlamentu są ozdobione barokowymi zdobieniami. Wnętrze budynku można zwiedzić, a koszt takiej wycieczki to koło 30 złotych. Siedziba węgierskiego rządu robi wrażenie na wszystkich turystach, a wznoszona była przez prawie dwie dekady!

Parlament w Budapeszcie
Parlament w Budapeszcie jest niezwykle okazałym i monumentalnym budynkiem | fot.: stock.adobe.com

Zamek Królewski – must have na liście każdego turysty!

Jeśli wybierasz się do stolicy Węgier, to koniecznie musisz udać się na Zamek Królewski. Zabytek znajduje się na Wzgórzu Zamkowym w Budzie. Historia zamku jest dość zawiła. W każdym bądź razie jego ostateczny kształt, który możemy podziwiać do dzisiaj, został stworzony w wyniku prac renowacyjnych zakończonych w 1980 roku. W 1987 roku Zamek Królewski w Budapeszcie został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Co ciekawe, na zamek można dostać się w nietypowy sposób, a mianowicie wjechać na wzgórze kolejką linową. W samym wnętrzu warto odwiedzić Muzeum Historii Budapesztu oraz Galerię Narodową. 

Budapeszt w świątecznym klimacie!

Każdy kto zdecyduje się odwiedzić stolice Węgier zimą może liczyć na niezapomniane przeżycia. Chodzi przede wszystkim o Jarmark Bożonarodzeniowy. Kilkadziesiąt straganów jest ustawionych w okolicy stacji metra Vörösmarty tér. Na stoiskach można znaleźć przepiękne rękodzieło, które warto kupić, aby mieć fantastyczną pamiątkę z wycieczki. Poza tym na turystów czekają tradycyjne, pyszne i aromatyczne, węgierskie potrawy. Dla fanów mocnych trunków, także znajdzie się coś specjalnego na przykład słynna palinka lub grzane wino. Tradycyjnym daniem, które serwują Węgrzy są langosze. Najbardziej popularna wersja jest podawana z sosem czosnkowym i serem żółtym. Jednak na straganach podczas jarmarku można spotkać przeróżne wariacje na temat langoszy, które na pewno skradną Twoje podniebienie. 

Mosty w Budapeszcie

Będąc w Budapeszcie każdy zauważy, że brzegi Dunaju łączy sporo, pięknych mostów. Jednym z najsłynniejszych jest Most Łańcuchowy, który ma aż 380 metrów długości. Mogą po nim jeździć samochody, a także spacerować turyści. Najdłuższy jest Most Megyeri. Średnio mosty w Budapeszcie mają długość między 400 a 500 metrów. Niektóre są prawdziwymi, monumentalnymi konstrukcjami z niesamowitymi zdobieniami. Warto zrobić sobie wycieczkę wzdłuż Dunaju i zobaczyć chociaż kilka z nich.