Moskwa – najciekawsze atrakcje turystyczne

0
562
plac czerwony
Przy Placu Czerwonym znajdują się liczne cenne zabytki: sobór Wasyla Błogosławionego i Kreml | fot.: stock.adobe.com

Stolica Rosji- Moskwa liczy sobie ponad 11 milionów mieszkańców. Można także śmiało powiedzieć, że miasto to posiada wszystko, o czym może marzyć przeciętny turysta. Znajdziemy tam bowiem nie tylko bogata historię, czy różnorodność architektoniczną, ale także kina, muzea, teatry czy restauracje. Moskwa jest także ogromna pod względem powierzchniowym, z tego też powodu, wybierając się tam na kilka dni, z pewnością nie zobaczymy wszystkiego, co ma ona do zaoferowania. Jednak jakich atrakcji turystycznych Moskwy nie można pominąć nawet podczas krótkiego wyjazdu?

1. Plac Czerwony

Nie ukrywajmy, że praktycznie każdy z nas, niezmiennie kojarzy i łączy Rosję z komunizmem. Jednak Plac Czerwony, może okazać się ogromnym zaskoczeniem dla turystów, a także zaprzeczeniem obowiązującej niegdyś ideologii. Nazwa placu nie ma także nic wspólnego z kolorem budynków, które go otaczają. Plac Czerwony niezmiennie jest największą atrakcją stolicy Rosji, a dawniej nazywany był np. „Pożar” czy „Wypalony”, co ma związek z pożarem, który rozprzestrzenił się tu pod koniec XIV wieku. Nie da się ukryć, że jeszcze kilkanaście lat temu, to właśnie Plac Czerwony był głównym miejscem największego targowiska w Moskwie, na który przyjeżdżali zarówno kupcy jak i handlarze z innych części kraju. Co więcej, to właśnie na tym placu odbywały się huczne manifestacje związane ze świętem 1-go maja, a także różnorodne parady wojskowe. Na Placu Czerwonym, Rosjanie również głośno świętowali swoje zwycięstwo nad ówczesną, niemiecką III Rzeszą. Miejsce to, bez wątpienia nie umknie uwadze turystów, gdyż ma ponad 330 metrów długości i około 70 metrów szerokości. Warto zauważyć, że w 1990 roku, został on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

2. Sobór Wasyla Błogosławionego

Będąc na Placu Czerwonym turyści nie mogą pominąć jednego z największych symboli rosyjskiej stolicy. Sobór Wasyla Błogosławionego zachwyca cebulowymi kopułami, które mienią się różnorodnymi kolorami, a dodatkowe zakończone są rzeźbą w kształcie płomienia unoszącego się z ogniska. Sobór ten posiada osiem kopuł, co odnosi się do ośmiu cerkwi, które jedynie połączone są ze sobą podstawą, a także przejściami i korytarzami. Każda z cerkwi w Soborze Wasyla Błogosławionego symbolizuje 8 dni walk, które zakończył się zwycięstwem Rosji nad Tatarami i zdobyciem Kazania. We wnętrzu tej monumentalnej świątyni znajdują się przepiękne ikony i ściany pokryte kwiatowymi ornamentami. Niestety, wejście do wnętrza Soboru jest płatne- około 700 rubli, a kolejki by nabyć bilet, potrafią być niezwykle długie.

3. Mauzoleum Lenina

Znajdujące się w ogromnym budynku Mauzoleum Lenina, to jeden z symboli Rosji. Grobowiec ten również mieści się na Placu Czerwonym. Co więcej, ciało przywódcy, którym był Lenin wystawione jest na widok publiczny od roku 1924, czyli od momentu jego śmierci. Mimo ciągłego upływu czasu, Mauzoleum Lenina nadal cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, zwiedzających Moskwę. Warto wspomnieć, że wstęp do grobowca Lenina jest całkowicie bezpłatny, co skutkuje ogromnymi kolejkami przed wejściem. Turyści powinni wiedzieć, że robienie zdjęć, rozmowy czy nagrywanie filmów jest całkowicie zabronione.

DGA