Najbardziej niebezpieczne miejsca na świecie – dlaczego wzbudzają takie zainteresowanie?

0
673
Wulkan Sinabung w Indonezji
2 marca 2021 w Indonezji doszło do ostatniej, bardzo silnej erupcji wulkanu Sinabung | fot.: stock.adobe.com

Wakacje na egzotycznej wyspie, kurorty, piękna przyroda, a także turystyczne miasta od zawsze cieszyły się dużą popularnością jako miejsce odpoczynku. Pomimo dużej atrakcyjności i wygody, te miejsca coraz bardziej odsuwają się na dalszy tor. Obecnie bardzo popularne staje się zjawisko turystyki ekstremalnej, która polega na odwiedzaniu lokacji mało atrakcyjnych, a często wręcz niebezpiecznych. Czemu tak się dzieje i dlaczego te miejsca wzbudzają takie zainteresowanie?

Czym są niebezpieczne miejsca na świecie?

Jednym z kluczowych czynników decydujących o wyborze odpowiedniego wyjazdu wakacyjnego jest bezpieczeństwo. Istnieje jednak spora grupa ludzi, dla których zwyczajny odpoczynek jest nudny. Decydują się oni na podróż do niebezpiecznych miejsc. Takim mianem można określić kraje objęte wojną, z wysokim poziom przestępczości lub słynące ze stałego zagrożenia życia. Poziom bezpieczeństwa w danym kraju określa się za pomocą 3 głównych statystyk:

  • Ogólny poziom bezpieczeństwa;
  • Bezpieczeństwo na drogach;
  • Odpowiedni poziom pomocy medycznej.

Do krajów, które uchodzą za najbardziej niebezpieczne, zalicza się między innymi kraje Bliskiego Wschodu, kraje Afrykańskie, a także niektóre kraje Ameryki Południowej i Azji. 

Ilha da Queimada Grande węże
Ilha da Queimada Grande jest małą wyspą leżącą u wybrzeży Brazylii. Jest znana z powodu olbrzymiej liczby zamieszkujących ją węży | fot.: Prefeitura Municipal de Itanhaém, CC BY 2.5 , via Wikimedia Commons

Niebezpieczne miejsca przyrodnicze

Oprócz mało bezpiecznych krajów istnieje cała masa miejsc na świecie, które uchodzą wręcz za śmiertelne. Nie zniechęca to jednak fanów turystyki ekstremalnej do podejmowania ryzyka i odkrywania nowych lokacji, a także pokonywania własnych słabości. Do niebezpiecznych miejsc przyrodniczych, które przyciągają turystów swoim pięknem, zalicza się między innymi:

  • Dolinę Śmierci w Kalifornii;
  • Pustynię Danakilską w Erytrei;
  • Górę Waszyngtona w Stanach Zjednoczonych;
  • Wulkan Sinabung w Indonezji;
  • Wyspę Ilha da Queimada Grande w Brazylii;
  • Park Narodowy Madidi w Boliwii.

Oprócz wymienionych miejsc Ziemia skrywa o wiele więcej pięknych, lecz zarazem śmiertelnie niebezpiecznych miejsc. W takich lokacjach często mogą czyhać niebezpieczne zwierzęta, niesprzyjające warunki pogodowe, w tym ekstremalne temperatury, jadowita flora, a także stałe zagrożenie życia. 

Danakil
Pustynia Danakilska to jeden z najmniej gościnnych obszarów na Ziemi | fot.: stock.adobe.com

Dlaczego niebezpieczne miejsca wzbudzają zainteresowanie?

Turystyka ekstremalna najczęściej podejmowana jest przez ludzi młodych i pełnych wigoru. Taki rodzaj wymaga od turysty sporo siły i zaangażowania. Ponadto wycieczki tego typu są pewnym oderwaniem od rzeczywistości, rodzajem wyróżnienia, a także pewną elitarnością. W końcu niewielu decyduje się na takie kroki. 

Podróże do niebezpiecznych miejsc są również autentyczne. Wizja podróży do nowego, nieznanego miejsca i zobaczenie go takim, jakim jest, może być wręcz pobudzająca do działania. Ludzki mózg w wyniku ekstremalnych emocji wydziela hormon szczęścia i optymizmu — dopaminę. Sprawia to, że od takiego rodzaju turystyki można się wręcz uzależnić. Przebywanie w niebezpiecznym miejscu może również wzmocnić naszą odwagę, siłę fizyczną i pewność siebie. 

Zwiedzanie niebezpiecznych miejsc na świecie to pewnego rodzaju szaleństwo, lecz również doskonała szansa na przeżycia, które zapamięta się do końca życia. Takie miejsca wzbudzają zainteresowanie, zapewniają adrenalinę, zaspokajają ciekawość, a także pokazują świat takim, jakim jest. 

PJA