Najdziwniejsze dyscypliny sportowe świata

0
1337
Buzkashi
Gra polega na trafieniu do bramki bezgłową kozą lub martwym cielęciem | fot.: stock.adobe.com

Kiedy myślisz o sporcie, zwykle masz przed oczami takie dyscypliny jak piłka nożna, tenis czy jogging. Szachy, balony i e-sport dowodzą, że nie każda z nich wiąże się z aktywnością fizyczną. Ale świat sportu to znacznie więcej. Przyjrzyjmy się pięciu ciekawym i kontrowersyjnym sportom, jakie uprawia się na świecie. 

Połącz dwie dyscypliny w jedną…

Fischerstechen (Potyczki w wodzie)

W niemieckim Ulm i okolicach tradycją są Fischerstechen. Dziwne zawody w łodziach opierają się na starej legendzie z regionu, w której dwóch rybaków z Ulm oglądało turniej rycerski. Fischerstechen odbywa się w Ulm co cztery lata wśród historycznych zabudowań starego miasta od 1962 roku. W konkursach bierze udział 15 par grawerów, z których każdy przedstawia postacie historyczne i walczy przez 1,5 godziny w wodzie. Przebrani rybacy wypychają się do Dunaju z łodzi za pomocą długich żerdzi.

Piłka nożna robotów

Jeśli kochasz piłkę nożną, ale nie lubisz przebywać na boisku, możesz skorzystać z wersji robotycznej. Na boisko zamiast ludzi wychodzą roboty w piłkarskich koszulkach. W 2014 roku Robo-Cup odbywał się równolegle do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Brazylii. W takiej odmianie futbolu sprawność fizyczna nie jest ważna. To gra inteligentnych i kreatywnych umysłów.

Rzut kaloszem

Czy to długie, ciemne zimy mogły zainspirować Finów do wymyślania przedziwnych zajęć rekreacyjnych, takich jak podnoszenie kobiet lub długa sauna? Rzucanie kaloszami jest fińską tradycją od XIX wieku. Obecnie w tej dyscyplinie odbywają się nawet mistrzostwa świata. Rekord świata w rzucie gumowym butem, ustanowiony oczywiście przez Fina, wynosi 68 metrów. Jedną z zasad gry jest to, że mężczyźni używają kalosza w rozmiarze 43, a kobiety 38. W 2013 roku w stolicy Niemiec odbyły się nawet  Mistrzostwa Świata w Rzucie Kaloszem. Tytuł mistrzowski w Berlinie zdobył Fin Antti Ruusuvirta.

Szachoboks lub boks szachowy

Ten dziwny sport, jak sama nazwa wskazuje, jest połączeniem szachów i boksu. Miłośnik szachów i boksu tym sposobem piecze dwie pieczenie na jednym ogniu. Rozgrywka składa się z sześciu rund: 24-minutowych partii szachowych, które są przerywane 3-minutowymi rundami bokserskimi. Każdy bokser gra w szachy przez 12 minut. Przekroczenie limitu czasu lub nokaut, a także mat prowadzą do zwycięstwa. Czy można jasno myśleć po uderzeniu lewym prostym?

Kontrowersje czyli buzkashi

Buzkashi to kontrowersyjny sport uprawiany w Afganistanie, Uzbekistanie, Tadżykistanie i Kirgistanie. Gra polega na trafieniu do bramki bezgłową kozą lub martwym cielęciem. Proste, ale trudne- takie są zasady tradycyjnej gry jeździeckiej na otwartym stepie: jeździec musi podnieść martwe zwierzę z ziemi w szybkim galopie i umieścić je w oznaczonym miejscu. Buzkashi nie jest sportem zespołowym: każdy gra przeciwko każdemu. Pozostali gracze rzucają się na jeźdźca i próbują przeszkodzić mu w umieszczeniu „piłki w bramce”. Aby mu to uniemożliwić, używa się nawet szpicruty. A co można wygrać? Prestiż społeczny i prawdziwego konia. Ta gra to koszmarny sen dla miłośników  i obrońców praw zwierząt.

Co ciekawe, we wszystkich tych dziwnych sportach istnieje system zakładów, klany kibiców i pełne emocji widowisko. Nie tylko zawodnicy, ale i kibice chcą wygrywać.

PGE