Najpopularniejsze destynacje turystyczne w Chorwacji

0
1115
dubrovnik chorwacja
Dubrownik to według wielu rankingów jedno z najpiękniejszych miast w Europie | fot.: stock.adobe.com

Choć w tym roku pandemia koronawirusa pokrzyżowała wielu Polakom plany dotyczące wakacyjnego wypoczynku, to i tak tysiące osób postanowiło odpocząć od codzienności, udając się do swoich ulubionych regionów Europy. Niezmiennie za bezpieczny, a przy tym niezwykle bezpieczny rejon uchodzi nieodległa i nieskomercjalizowana Chorwacja. Dokąd w Chorwacji udają się Polacy? Miejsc godnych polecenia jest naprawdę wiele, jednak my postanowiliśmy wymienić kilka, których grzechem byłoby nie zobaczyć podczas wakacji w Chorwacji.

Chorwacja samochodem

Wśród krajów, które cieszą się największą popularnością, niezmiennie swoje miejsce ma Chorwacja, która słynie z pięknych zabytków, malowniczego wybrzeża, a także dająca możliwość zachowania olbrzymiej niezależności. Chorwacja dla zwykłego turysty jest osiągalna w ciągu kilkunastu godzin jazdy samochodem. Dojazd do Chorwacji najczęściej odbywa się przez takie kraje jak: Austria, Czechy, Słowacja, Słowenia i Węgry. Każdy z nich stanowi doskonałą okazję do dalszego zwiedzania i poznawania ciekawych miejsc. Co ważne, warto mieć samochód na miejscu, aby nie pozostawać w jednej tylko miejscowości albo nie poszukiwać aut na wynajem. Kalkulując kosztu wyjazdu samochodem pamiętajmy o konieczności zakupu winiet w krajach tranzytowych.

Noclegi w Chorwacji

Kolejnym aspektem wpływającym na poczucie niezależności w Chorwacji jest możliwość wypoczywania w apartamentach wakacyjnych. To właśnie możliwość odizolowania się od innych turystów, unikanie ogromnych kurortów i hoteli, a także goszczenie w domach wakacyjnych sprawiło, że Chorwacja była tak licznie odwiedzana przez Polaków i prawdopodobnie także w kolejnym sezonie będzie hitem wakacyjnych wyjazdów. Ceny wynajmu apartamentu wahają się oczywiście w zależności od wybranego miasta czy momentu sezonu, ale średnio wynoszą 1,5-3 tysięcy złotych za tydzień. Wczasy w Chorwacji to zatem nie tylko bezpieczna, ale i satysfakcjonująca wakacyjna destynacja.

Chorwacja – najpopularniejsze miejsca

Dubrownik

Dubrownik to według wielu rankingów jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Jest to punkt obowiązkowy każdych wakacji w Chorwacji, by chociaż jeden dzień spędzić w tym pełnym zabytków mieście. Perła Adriatyku, bo tak pieszczotliwie nazywany jest Dubrownik, słynie z zabytkowych świątyń oraz kamienic, którymi wypełnione jest Stare Miasto. Najstarsza i najbardziej atrakcyjna turystycznie część miasta jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto szczyci się swoimi imponującymi murami obronnymi, które stanowią wizytówkę miasta.

Pula

Pula to kolejna gratka dla miłośników historii, którzy postanowili spędzić swój urlop w słonecznej Chorwacji. To właśnie tutaj mamy okazję zwiedzić najlepiej zachowane zabytki jeszcze z czasów starożytnego Rzymu. Zdecydowanie najpopularniejszym i najbardziej znanym obiektem w Puli jest słynny amfiteatr, który jest trzecim najlepiej zachowanym zabytkiem tego typu na świecie. Warto mieć na uwadze, że w dawnych czasach to właśnie Pula była jednym, z najważniejszych punktów na mapie rozległego Cesarstwa Rzymskiego.

Split

Split to jedno z największych miast w Chorwacji, do którego tłumnie przybywają turyści z całego świata. Każdy turysta, przybywający do Splitu musi zdecydowanie wybrać się na zwiedzanie spektakularnego pałacu cesarza Dioklecjana. Starówka Splitu należy do jednych z najpiękniejszych starych miast w Europie. W Chorwacji jedynie Stare Miasto w Dubrowniku może konkurować swoją urodą i atrakcyjnością.

Jeziora Plitwickie

Jeziora Plitwickie to bardzo popularny kierunek jednodniowych wycieczek fakultatywnych. To miejsce, w którym zarówno dorośli, jak i dzieci nie mogą się nudzić. Park Narodowy Jezior Plitwickich składa się z kompleksu 16 jezior krasowych, które połączone są ze sobą wieloma wodospadami. Każdy, kto odwiedził to miejsce może potwierdzić, że największe wrażenie na turystach robi turkusowy kolor wody. W połączeniu z pięknymi okolicznymi lasami, Jeziora Plitwickie i ich piękny urok pozostaje nam w pamięci przez wiele lat.

Oprócz tych najbardziej znanych, powyżej opisanych miejsc warto podczas swoich wakacji w Chorwacji zahaczyć o równie malownicze miejsca, jak wyspa Hvar, urocze miasteczko Rovinj czy Zadar, będący miastem w sąsiedztwie Splitu. Jak więc widać – miejsc, w których spędzimy uroczo czas jest bez liku. Jeśli dodatkowo udamy się do niej na własnych warunkach – możemy być pewni, że nawet w niepewnych czasach zwiększymy komfort i bezpieczeństwo naszych wymarzonych wczasów.


OLI