Obuwie do pływania – must have wczasów nad wodą

0
964
buty do pływania
Sportowe obuwie do pływania zostało stworzone z myślą o komforcie i bezpieczeństwie człowieka | fot.: StockAdobe.com

Planując wakacyjny wyjazd na wczasy, wiele osób decyduje się na odpoczynek na plaży i relaks nad wodą. Nieodzownym elementem planowania podróży jest z pewnością dokładne zaopatrzenie i niezbędny ekwipunek. Co w takim razie mogą nam dać buty do pływania?

Całkowita ochrona dla stóp

Sportowe obuwie do pływania zostało stworzone z myślą o komforcie i bezpieczeństwie człowieka. Zarówno te materiałowe, jak i wykonane z gumy stanowią idealną warstwę ochronną dla delikatnej skóry stóp. Mimo niewątpliwie wspaniałego klimatu, wody morskie czy jeziora potrafią skrywać w sobie także niespodzianki w postaci ostrych kamieni, zanieczyszczeń czy zwierząt, pozornie niebędących dla nas zagrożeniem. Dzięki butom, miłośnik pływania uniknie przykrości związanych z uszkodzeniami skóry lub paznokci, a także zakażenia brodawką.

Kiedy warto zabrać ze sobą obuwie?

Sportowe buty do pływania przydadzą się na najczęściej odwiedzanych zimą (ale nie tylko) krytych basenach. Ostrożności nigdy za wiele, a obuwie chroni nas przed zakażeniem brodawkami lub grzybicą, którego ryzyko na basenach jest ogromne. Ponadto, są one także wybierane przez wczasowiczów spędzających urlop nad Bałtykiem czy innymi piaszczystymi plażami, głównie w celu zapobiegania oparzeniom – piasek pod wpływem promieni słonecznych może być naprawdę gorący. Najczęściej jednak, ten rodzaj obuwia sprawdza się podczas wakacji w Chorwacji, Egipcie czy Grecji. W wodach przynależących do tych państw bardzo często można spotkać jeżowce, które żyją na każdej głębokości. Gruba podeszwa buta chroni nasze stopy przed bezpośrednim, bolesnym kontaktem z wodnym zwierzęciem. Buty dają także ochronę przed problemami zdrowotnymi, które mogłyby się pojawić ze względu na toksyny wytwarzane przez jeżowce. Dodatkowo, plaże chociażby w Chorwacji są w większości kamieniste. Obuwie do pływania ogranicza dyskomfort i ból odczuwalny podczas stąpania po kamieniach oraz zapobiega uszkodzeniom spowodowanym na przykład przez poślizgnięcie się na nich.

Dobry model to podstawa

Przy wyborze modelu obuwia warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim, dobrze wybrać buty o rozmiar mniejsze, niż standardowo nosimy – pod wpływem wody, bardzo szybko zrobią się luźniejsze. Bardzo ciekawym i praktycznym dodatkiem przy większości modeli jest możliwość regulacji obwodu w kostce. W tym przypadku warto zauważyć, że opcję regulowania mają tylko modele stworzone z materiału – mają więc one przewagę nad gumowymi. Kolejnym, istotnym punktem przy wyborze jest wentylacja – gumowe czy plastikowe są tańsze od tych z materiału, natomiast nie są aż tak przewiewne oraz mogą powodować odparzenia. Jeśli chodzi o czas idealny do mierzenia obuwia, najlepiej wybrać porę popołudniową, gdy stopy są już lekko spuchnięte – podczas wypoczynku na plaży też będą opuchnięte od słońca i zmęczenia.

Jak łatwo zauważyć, zalet obuwia do pływania jest mnóstwo. Z pewnością decyzja o zakupie butów to kwestia indywidualna, na którą wpływa także gust, gdyż buty do wody nie należą do najładniejszych. Ważniejszy natomiast jest fakt, jakie bezpieczeństwo i ochronę mogą nam one zapewnić, by w pełni móc cieszyć się wakacjami.


ASU