Palau – raj na Pacyfiku

0
1089
Palau wyspy z lotu ptaka
Ten malowniczy zakątek na oceanie przede wszystkim bogatą i przepiękną fauną i florą, której nie można znaleźć gdzie indziej | fot.: stock.adobe.com

Palau to nie dużej wielkości kraj wyspiarki, który nie bez powodu nazywany jest rajem zlokalizowanym na Pacyfiku w okolicach Filipin i Indonezji. Urokliwe wysepki, których jest około 200, zbudowane są z rafy koralowej i skał wulkanicznych. Tworzą niepowtarzalny klimat i zachwycają roślinnością tropikalną. Znanymi atrakcjami turystycznymi jest jezioro pełne meduz oraz spektakularne miejsca do nurkowania. Wprawdzie ceny w Palau nie należą do najtańszych, to jednak warto skorzystać z tego, co to wyjątkowe miejsce na ziemi ma do zaoferowania. Każdy, kto choć raz postawił stopę w tym miejscu, na pewno zostawi tam swoje serce…

Egzotyka z historią w tle

Ten malowniczy zakątek na oceanie przede wszystkim bogatą i przepiękną fauną i florą, której nie można znaleźć gdzie indziej. Przyroda mieni się bogactwem barw i zachwyca swoją niepowtarzalnością, której nie sposób opisać słowami. Skatalogowano ponad 3 tysiące gatunków roślin o charakterze endemicznym. I choć państwo żyje przede wszystkim z turystyki, to władze dbają, by jak najbardziej zachować dziewiczy charakter tego terenu.

Już w XVI wieku do brzegu Palau dopłynęli kolonizatorzy. W ciągu wieków tereny te pozostawały pod jurysdykcją japońską, hiszpańską i niemiecką. Obecnie za obronę tego miejsca odpowiadają Stany Zjednoczone, podobnie zresztą jak za politykę zagraniczną. Palau jest republiką, która w opinii światowej kojarzona jest również z eksportu kopry, ryb oraz oleju kokosowego. To, co charakterystyczne dla tego miejsca, to rozległe plantacje batatów, manioku oraz bananów.

Nie bez powodu Republika Palau przez oceanologów i biologów morskich, skupionych w Stowarzyszeniu CEDAM, zostało uznane za najwspanialszy podwodny cud świata. Kolorowe rafy nietknięte cywilizacją są mieszkaniem dla licznych morskich stworzeń, w tym egzotycznych rekinów rafowych. Krystalicznie czysta woda sprawia, że można odnieść wrażenie, że śni się na jawie.

rafa koralowa na Palau
Kolorowe rafy nietknięte cywilizacją na Palau | fot.: stok.adobe.com

Swoje miejsce znajdą tu także miłośnicy nurkowania połączonego z odkrywaniem wraków. W wodach Palu można obserwować wraki okrętów wojennych i samolotów pochodzących z okresu II wojny światowej.

wrak samolotu na Palau
Na Palu można obserwować wraki samolotów z okresu II wojny światowej | fot.: stock.adobe.com

Jedna z największych atrakcji zlokalizowana jest na wyspie Eli Mal, a jest nią Jellyfish Lake – jezioro pełne meduz. Są zupełnie inne od tych znanych z otwartej wody, a ta unikatowa fauna wykształciła się na skutek odizolowania  jeziora od świata, które miało miejsce ponad 12 tysięcy lat temu. Meduzy znajdują się pod ochroną, gdyż ich populacja się zmniejsza.

Jellyfish Lake Palau
Jellyfish Lake – jezioro pełne meduz na Palau | fot.: stock.adobe.com

Co turysta powinien wiedzieć ?

Palau to bardzo piękny, ale drogi kraj. Walutą obowiązującą jest dolar amerykański. Ceny noclegów rozpoczynają się od 200 dolarów, ale turyści mogą liczyć na komfortowe pokoje w hotelach wysokiej jakości. Najczęściej wykorzystywanym środkiem lokomocji są motorówki, które pełnią funkcje taksówek i przewożą klientów pomiędzy wysepkami. Coraz popularniejsze staje się podróżowanie kajakiem, gdyż odległości naprawdę nie są duże. Pewną niedogodnością jest fakt, że na Palau nie ma bezpośrednich lotów z Polski, ani innych europejskich krajów. Na turystów czeka obowiązkowa przesiadka w jednym z krajów Azji.

PGR