Unikatowe, spokojne, piękne – miejsca w Polsce, których możesz nie znać, a które naprawdę warto odwiedzić

0
3451
Pajęczyna z kroplami rosy na polu
Tak naprawdę wiele pięknych miejsc mamy na wyciągnięcie ręki | fot.: stock.adobe.com

Znalezienie unikatowego i dość spokojnego miejsca wbrew pozorom nie jest trudne. W Polsce jest naprawdę wiele pięknych miejsc, które warto odwiedzić. Nie trzeba wyjeżdżać na wczasy na drugi koniec świata, aby znaleźć piękne plenery. Tak naprawdę wiele pięknych miejsc mamy na wyciągnięcie ręki. Niektóre z nich warto odwiedzić na weekend, do innych możemy pojechać na dłuższy urlop. Co wybrać?

Spokojne miejsca na weekendowy wypad

Nie każdy może sobie pozwoli na długi wypad na wczasy. Obecnie, w czasach pandemii nie planujemy niczego, co związane jest z długotrwałym wyjazdem za granicę. Kiedy jednak obostrzenia zostaną nieco poluzowane, warto poszukać mniej uczęszczanych tras i mało popularnych, choć cudownych krajobrazowo przestrzeni. Nawet dwu-, trzydniowe naładowanie akumulatorów w pięknym miejscu z powodzeniem nam wystarczy. Jeśli lubimy wodę, ale niekoniecznie samo morze dobrym wyborem może być wycieczka na Pojezierze Drawskie do Drawieńskiego Parku Narodowego. Jest to region między Poznaniem, Bydgoszczą, a Koszalinem i Szczecinem. Drawie jest jedną z najczystszych rzek na terenie Polski. Można spacerować przy jej brzegu, zrobić sobie piknik czy zagłębić się w puszczę. Przenocowanie w Drawnie, a nawet w mniejszych okolicznych wioskach też samo w sobie może być atrakcją.

Pojezierze Drawskie
Drawski Park Krajobrazowy, w którego granicach utworzono 8 rezerwatów | fot.: stock.adobe.com

Również Mazury kuszą do zagłębienia się w ich tereny. Zwłaszcza Krutynia i Puszcza Piska to piękne miejsca do spędzenia kilku dni. Jest tu zdecydowanie mniej turystów niż w bardziej popularnych częściach Mazur. Sama puszcza łączy się z jednym z największych jezior, a ono łączy się z doliną rzeki Krutyni. Jest to bardzo czysty zakątek, w którym można poczuć się jak na końcu świata.

Krutynia
Krutynia płynie przez rezerwat krajobrazowo-wodno-leśny położony na terenie trzech gmin: Piecki, Mikołajki i Ruciane-Nida | fot.: stock.adobe.com

Kameralne i ciche nadbałtyckie wioski

Wczasy nad Bałtykiem mało komu kojarzą się cicho i kameralnie. Jednak, jeśli pominiemy duże miasta i skupimy się na wioskach rybackich, znajdziemy ciekawe zakątki, w których będzie można korzystać z plaży, wody i spokoju. Choćby okolice Białogóry obfitują w dużo mniejszych wiosek, które nie są znanymi kurortami turystycznymi. W okolicy są bardzo szerokie plaże, ale też obszar rezerwatu Mierzeja Sarbska, gdzie można udać się na spacer. W okolicy jest też latarnia morska Stilo, uznawana za jedną z najpiękniejszych w Polsce.

Latarnia Morska Stilo – latarnia morska w miejscowości Osetnik
Latarnia Morska Stilo – latarnia morska na polskim wybrzeżu Bałtyku, położona w miejscowości Osetnik | fot.: stock.adobe.com

Roztocze na weekend

Roztoczański Park Narodowy może wydawać się idealnym miejscem do relaksu. Najbardziej znaną miejscowością jest tu oczywiście Nałęczów. Małe i uzdrowiskowe miasteczko nie tylko oferuje pobyt w sanatorium. Można tu znaleźć również noclegi w miasteczku domków na drzewie. Jest to nowoczesny sposób spędzenia czasu, ale jednocześnie blisko natury. Jeśli znudzi nam się mieszkanie w lesie możemy zrobić jednodniową wycieczkę do Lublina, a nawet Kazimierza Dolnego, miasteczka z charakterem i o pięknym położeniu.

Park w Nałęczowie
Park w Nałęczowie. W powrocie do zdrowia pomaga tutejszy mikroklimat sprzyjający naturalnemu obniżeniu się ciśnienia tętniczego krwi oraz zmniejszeniu dolegliwości serca | fot.: stock.adobe.com

Uroczy Dolny Śląsk

W Polsce jest naprawdę wiele miejsc, które warte są zobaczenia. Choćby wybierając Dolny Śląsk większość osób celuje we Wrocław lub górskie miejscowości jak Karpacz i Szklarska Poręba. A tymczasem pod Wrocławiem mamy na przykład farmę alpak, gdzie po wcześniejszym umówieniu terminu można wyjść z alpaką na spacer na pola. Z pewnością jest to atrakcja dla dzieci, ale i dla dorosłych, którzy szukają spokoju w kontakcie z naturą.

W Kamieńcu Ząbkowickim, miejscowości wspominanej przez samego Galla Anonima, mieści się monumentalny pałac neogotycki z XIX wieku. To z pewnością gratka dla miłośników historii. Obecnie odrestaurowana budowla ma za sobą burzliwe dzieje. Podczas II wojny światowej Niemcy przekształcili ją magazyn przejściowy dla zwożonych z całego Śląska dzieł sztuki. Po 1945 wyposażenie pałacu zostało wywiezione albo zniszczone. W 1946 cały kompleks spłonął, podpalony przez żołnierzy radzieckich. Ciekawym świadectwem epoki jest też fakt, że jak wiele budowli po wojnie, pozostałości po pałacu (a dokładniej część marmurów z pałacu) użyto przy budowie Sali Kongresowej w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki.

Kamieniec Ząbkowicki
Zespół Parkowo-Pałacowy Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim to neogotycka perła architektoniczna | fot.: stock.adobe.com

Takich miejsc jest wiele, ale żeby je znaleźć trzeba omijać turystyczne hity i wielkie miasta, które kuszą fantastycznymi, prawdziwymi przeżyciami zamiast turystycznych atrakcji. Nie musimy jechać na drugi koniec kraju w poszukiwaniu autentycznych wrażeń. Często ciekawe miejsca możemy znaleźć w promieniu 50 kilometrów od naszego miejsca zamieszkania. Warto poszukać, popytać i od czasu do czasu wybrać się na mikrowyprawę, która zabierze nam niewiele czasu, a dostarczy niezapomnianych przeżyć.


NMI