Z letnimi upałami walcz napojami

1
1278
letnie orzeźwienie
Jak się orzeźwić w upalny dzień? | fot.: Fotolia

Wysokie temperatury i wzmożony wysiłek fizyczny związany ze spędzaniem czasu na świeżym powietrzu mogą prowadzić do odwodnienia. Choć najlepsza na walkę z pragnieniem jest woda, istnieją także inne zdrowe alternatywy. Oto kilka propozycji dla wszystkich, którzy poszukują odmiany.

Pocenie się – czy to wskutek intensywnego uprawiania sportu, czy też przebywania w otoczeniu o wysokiej temperaturze – jest główną przyczyną odwodnienia zdrowych osób. Do jego objawów należą bóle głowy, nudności, osłabienie, skurcze i suchość w ustach. Z oczywistych względów, na to zagrożenie szczególnie narażeni jesteśmy latem – zarówno podczas rodzimych upałów, jak i w czasie urlopowych wycieczek do ciepłych krajów. Powszechnie wiadomo, że w takich sytuacjach należy przyjmować duże ilości płynów. Jakie napoje mogą być naturalną alternatywą dla wody? Co najskuteczniej gasi pragnienie?

Hiper – wcale nie znaczy dobrze

W kontekście diety sportowców często słyszy się o napojach hipo-, izo- i hipertonicznych. Różnią się one od siebie zawartością elektrolitów, wartością odżywczą i szybkością, z jaką organizm je przyswaja. Co do zasady, im więcej mikroelementów i węglowodanów znajduje się w płynie, tym wolniejsze jego wchłanianie. Dlatego też w sytuacji gdy nie podejmujemy wzmożonego wysiłku, polecane są napoje hipotoniczne. Przykładem jest woda – bardzo szybko gasi pragnienie, ale nie zawiera elektrolitów, które tracimy wskutek intensywnego pocenia.

Na drugim biegunie znajdują się hipertoniki. Charakteryzują się stężeniem wyższym niż to właściwe dla płynów ustrojowych, w związku z czym przyswajają się wolniej. Do tej grupy należą soki owocowe, „energetyki” oraz wszelkie słodzone i gazowane napoje. Płyny bogate w węglowodany należy spożywać  po bardzo wytężonym treningu, aby odbudować zasoby energetyczne organizmu. Nie są natomiast polecane, jeśli nie uprawiamy intensywnie sportu. Nie dość, że nie pozwalają na szybkie ugaszenie pragnienia, to dodatkowo tuczą. Co w takim razie pić, gdy nie mamy ochoty na wodę?

Kofeinowy mit obalony

Według obiegowych opinii, odwodnieniu sprzyjają napoje zawierające kofeinę. W 2005 profesor Wydziału Kinezjologii Uniwersytetu Connecticut obalił ten mit. Badacz wykazał brak różnic w zakresie poziomu utraty wody pomiędzy osobami przyjmującymi kofeinę w kapsułkach i grupą, której podawano placebo. Wyjaśnił także, że błąd naukowców z 1928, na podstawie doświadczeń których stwierdzono, że kofeina jest moczopędna, polegał na nieuwzględnieniu naturalnego zwiększenia tej potrzeby po przyjęciu jakichkolwiek płynów. To dobra wieść dla kawoszy.

Ze względu na naturalną goryczkę napoje kawowe dobrze gaszą pragnienie. Te przygotowane na bazie espresso, bez dodatku mleka i cukru, mają przy tym minimalną wartość kaloryczną – mówi Joanna Sobyra, ekspert Segafredo Zanetti. – Dobrym przykładem orzeźwiającej i dietetycznej kawy jest popularne wśród odwiedzających Włochy turystów Shakerato. Przyrządza się je ochładzając świeżo zaparzone espresso poprzez intensywne wstrząsanie w shakerze wypełnionym kostkami lodu – dodaje.

Doniesienia naukowców na temat braku odwadniającego wpływu kofeiny są optymistyczne także z punktu widzenia miłośników herbat mrożonych. Zawarta w nich teina to w gruncie rzeczy ta sama substancja. Nazywa się inaczej, by jednoznacznie wskazać jej źródło w diecie. Oznacza to, że podczas upałów można ochładzać się nie tylko mieszankami owocowymi i ziołowymi, ale także propozycjami na bazie liści krzewu herbacianego –zieloną, czarną i ich różnymi odmianami z ciekawymi dodatkami smakowymi.

Pobudzenie na upalne dni

Gdy temperatura przekracza 24 stopnie jesteśmy nieco bardziej ospali niż zwykle. By podtrzymać sprawność intelektualną latem, wiele osób sięga po napoje energetyczne. Zdrowszą i mniej kaloryczną alternatywą jest na przykład intrygujące, a wciąż rzadko spotykane w Polsce połączenie kawy i herbaty

– Hongkong Espresso to egzotyczny napój pobudzający, przygotowywany przez zmieszanie 70 ml czarnej lub zielonej herbaty ze świeżo zaparzonym espresso – mówi Joanna Sobyra. – Choć do smaku dolewa się do niego mleka lub dosypuje cukru, z powodzeniem można spożywać go także w dietetycznym wariancie bez tych dodatków – tłumaczy ekspert Segafredo Zanetti.

W związku z dowiedzionym przez naukowców brakiem związku kofeiny z odwodnieniem, możemy bez obaw sięgać także po preparaty na bazie guarany. Wybierając napoje na lato warto jednak pamiętać o właściwościach hipertoników i ograniczać produkty szczególnie bogate w węglowodany. Tym bardziej, że letnią gospodarkę płynami można z powodzeniem urozmaicać naturalnymi propozycjami o niskiej zawartości kalorii.


Materiał partnera zewnętrznego