Kilka słów o historii marki Ferrari

0
2690
Założycielem marki Ferrari jest Enzo Anselmo Ferrari, który urodził się w 1898 roku w Modernie | fot.: By Axion23 (LaFerrari in Beverly Hills) [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Ferrari to marka znana wszystkim miłośnikom motoryzacji. Jednak nawet, jeśli ktoś nie zna się dobrze na markach samochodów to i tak skojarzy, że ten „czerwony, sportowy samochód” to musi być Ferrari, bowiem tej włoskiej marki symbolem jest właśnie czerwony samochód o sportowej sylwetce, który mknie prędko po drogach. Obecnie marka Ferrari wchodzi w skład innego włoskiego koncernu – Fiat.

Historia Enzo Ferrari

Założycielem marki Ferrari jest Enzo Anselmo Ferrari, który urodził się w 1898 roku w Modernie. Jego ojciec prowadził warsztat metalowo-mechaniczny, dlatego też Enzo od małego mógł przyglądać się naprawie samochodów. Choć jego marzeniem był śpiew, splot losów sprawił, że jego życie zaczęło krążyć wśród wyścigów samochodowych, w tym w 1919 roku został on kierowcą testowym i wyścigowym dla CMN. A w kolejnym roku Enzo ścigał się dla Alfa Romeo. Jednak mimo, że szybko awansował na szefa zespołu Enzo w 1939 zrezygnował i stworzył swoją firmę „Auto Avio Costruzioni Ferrari”. Niestety kiedy Enzo w 1943 roku przeniósł firmę do Maranello to w wyniku bombardowań podczas II wojny światowej jej budynki zostały zniszczone, a odbudowane je dopiero w 1946 kiedy Enzo Ferrari również zmienił nazwę firmę na Ferrari.
Debiut samochodu Ferrari nastąpił 11 maja 1947 roku jako Ferrari 125 Sport na torze wyścigowym. Ten właśnie samochód dwa tygodnie po debiucie wygrał wyścig Grand Premio w Rzymie. I tak właśnie Enzo A. Ferrari stworzył swój pierwszy sportowy samochód, który został uznany na całym świecie.

Dalsza historia marki

Przez kolejne lata Enzo Ferrari zajmował się kolejnymi projektami samochodów. Ale w latach 60-tych sprzedał aż 50% akcji swojej firmy koncernowi Fiat, a niemal 10 lat później Enzo zrezygnował także z wyścigów samochodowych, aby skupić się na wyścigach bolidami Formuły 1. Mimo, że jeszcze wiele lat później samochody Ferrari wygrywały wyścigi na całym świecie. Niestety w 1988 roku Enzo Ferrari zmarł, ale bynajmniej nie oznaczało to końca marki.
Nowym dyrektorem generalnym został Luca di Montezemolo, którego jedną z największych zasług było sprowadzenie do zespołu Ferrari Formuły 1 – Michaela Schumachera, który jest prawdziwą legendą F1 do dnia dzisiejszego, a najwięcej zwycięstw odnosił właśnie w Ferrari.

Ferrari obecnie

Dzisiaj zakłady produkujące samochody marki Ferrari znajdują się w Modernie i Maranello, przy czym w tym drugim powstają bolidy Formuły 1. Obecnie koncern Fiat posiada już 85% udziałów marki, a jedynie 10% udziałów należy do syna Enzo – Piero Ferrari, kolejne 5% posiada fundusz inwestycyjny z ZEA. Co roku na targach motoryzacyjnych pokazywane są nowe model samochodów z logo Ferrari. Marka nadąża za trendami i potrzebami swoich klientów, a jednocześnie nie traci na wartości.
Enzo Ferrari mawiał, że „Ferrari można porównać do pięknej kobiety – najpierw trzeba go zapragnąć, a potem go zdobyć”. Na wiele modeli Ferrari trzeba czekać bardzo długo, ponieważ nie są one wytwarzane przez cały czas, dlatego zdobywanie ich jest jak najbardziej trafnym porównaniem.


NMI