Ładowanie samochodu elektrycznego w domu – jak to robić prawidłowo?

0
539
ładowanie samochodów elektrycznych
Samochody elektryczne cieszą się bez wątpienia coraz większą popularnością | fot.: stock.adobe.com

Ostatnio coraz więcej mówi się o samochodach elektrycznych. Wydaje się, że jest to nasza przyszłość i to wcale nie tak odległa. Niektóre osoby posiadają już tego rodzaju samochód. Dobrze byłoby więc zdawać sobie sprawę z tego, jak ładować samochód elektryczny w swoim domu. Na szczęście, nie jest to tak trudne, jak mogłoby się na pozór wydawać. 

Jakie są wady oraz zalety samochodów elektrycznych?

Zanim zdecydujemy się na zakupienie samochodu elektrycznego, warto poznać jego wady oraz zalety. Przede wszystkim, auta tego typu posiadają ekologiczny silnik. Uchodzą więc za bardzo przyjazne dla środowiska naturalnego. Ponadto, samochody elektryczne wykazują zwiększoną wydajność oraz są bardzo ciche. Warto zaznaczyć, że auta tego rodzaju cechuje także prosta obsługa. Dzięki temu, z prowadzeniem samochodu poradzi sobie każdy, nawet początkujący kierowca. Warto jednak pamiętać o tym, że samochody elektryczne posiadają pewne wady. Przede wszystkim, konieczne jest częste ich ładowanie. Koszt zakupu także jest dość wysoki. Jeżeli auto ulegnie awarii, konieczna będzie jego naprawa w wyspecjalizowanym serwisie. 

Z jakiego gniazdka można załadować samochód elektryczny?

Jak już zaznaczono wyżej, samochody elektryczne są zaskakująco proste w obsłudze. Nie musimy obawiać się również trudności z ich ładowaniem. Możemy to robić w naszym domu. Okazuje się, że ładowanie auta elektrycznego będzie możliwe dzięki jednofazowemu gniazdku 230V. Jak zaś powszechnie wiadomo, takie gniazdka można znaleźć w zdecydowanej większości domów. Wystarczy podłączyć do takiego zwyczajnego gniazdka samochód i rozpocząć ładowanie. Musimy jednak uzbroić się w cierpliwość. Ładowanie samochodu elektrycznego przy pomocy zwykłego gniazdka może być bowiem czasochłonne. Jest to jednak stosunkowo dobre rozwiązanie dla osób, które nie korzystają z samochodu zbyt często. Jeśli jesteśmy zmuszeni wykorzystywać samochód elektryczny codziennie, ładowanie go przy pomocy gniazdka 230V może być problematyczne. 

O czym jeszcze warto byłoby pamiętać?

Jak wspomniano wyżej, ładowanie samochodu elektrycznego przy pomocy zwykłego gniazdka może być czasochłonne i należy mieć to na uwadze. Alternatywą dla ładowania w ten sposób będzie ładowanie auta elektrycznego przy pomocy złącza siłowego typu 400V. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nie każdy posiada w garażu tego rodzaju złącze siłowe. Ładowanie auta przy pomocy złącza zajmie jednak mniej czasu niż ładowanie przy wykorzystaniu zwyczajnego gniazdka. Każdy z nas musi więc zastanowić się nad tym, które z rozwiązań będzie dla nas korzystniejsze. 

Samochody elektryczne cieszą się bez wątpienia coraz większą popularnością. Jak się okazuje, są one ekologiczne i łatwe w obsłudze. Niemniej jednak, wymagają długiego ładowania. Musimy więc zastanowić się nad tym, w jaki sposób chcemy ładować nasz samochód. Możemy zrobić to przy pomocy zwykłego gniazdka bądź przy pomocy tak zwanego złącza siłowego. Trzeba więc wybrać najlepszą dla siebie opcję. 

AUN