Wspólne przejazdy samochodem, czyli tanie sposoby na podróżowanie

0
1319
car sharing
Korzystanie z uprzejmości znajomych, którzy zabierają do swego auta pasażerów, jest bardzo wygodne | fot.: stock.adobe.com

Wspólne przejazdy jednym autem pozwalają rozłożyć na kilka osób koszt podróży. Jest to rozwiązanie rozsądne pod względem ekonomicznym i bardzo komfortowe dla pasażerów. Są oni często zawożeni dokładnie do miejsca docelowego, a podróż samochodem jest znacznie wygodniejsza, niż korzystanie z publicznych środków transportu.

Wspólne dojazdy jako sposób na pokrycie część kosztów eksploatacyjnych samochodu

Posiadanie samochodu kiedyś było synonimem luksusu, lecz obecnie jest to zjawisko tak powszechne, że często niedoceniane. Utrzymanie samochodu (w skład którego należy wliczyć koszty paliwa, ubezpieczenia, naprawy czy przegląd techniczny) corocznie generuje spore koszty. Warto pomyśleć, w jaki sposób dzięki własnemu samochodowi można zarobić nieco gotówki. Pieniądze zyskane od podwożonych przy okazji osób, pokryją część kosztów eksploatacyjnych samochodu. Jest to niewątpliwy pozytyw, który powinien rozważyć każdy właściciel auta. Dobierając sobie towarzyszy wspólnych przejazdów, dobrze będzie od początku ustalić warunki współpracy. Jeśli planujemy systematycznie z kimś podróżować do pracy lub na uczelnię, porozmawiajmy o formie rozliczenia. Możemy się umówić na stałą stawkę miesięczną lub codzienną opłatę za paliwo. Inną formą rozliczenia będzie umówienie się, że każdego tygodnia inna osoba podwozi pozostałych swoim autem. 

Wyjazd na urlop lub wycieczkę 

W przypadku dłuższych wyjazdów nieoceniony jest własny samochód. Po dotarciu na miejsce docelowe można swobodnie się przemieszczać i zwiedzać. Minusem bywają zaporowe ceny paliwa, drogie opłaty parkingowe w dużych miastach oraz to, że nie każdy kierowca czuje się na siłach prowadzić auto w obcym mieście. Dobrym rozwiązaniem jest podróż kilku znajomych osób jednym autem. Jeżeli tylko zmieszczą się wszyscy wycieczkowicze i ich bagaże, nic nie stoi na przeszkodzie, by jechać razem. Koszty paliwa, parkingu i inne samochodowe wydatki można wówczas podzielić po równo pomiędzy osoby podróżujące. Taka wspólna wycieczka będzie wygodniejsza niż korzystanie z pociągu lub autobusu, a w znajomym i lubianym towarzystwie czas upłynie miło i wesoło. Dodatkową zaletą jest pełne wykorzystanie potencjału auta, w którym dostępne miejsca zostaną dobrze zagospodarowane. Mniejsza ilość pojazdów na drodze przyczyni się do zmniejszenia korków oraz ograniczenia emisji spalin, co służy środowisku.

Zalety wspólnego podróżowania z perspektywy pasażera

Korzystanie z uprzejmości znajomych, którzy zabierają do swego auta pasażerów, jest bardzo wygodne. Nie trzeba oczekiwać na przystanku i ściskać się w tłumie podczas podróży autobusem. Często kierowca samochodu odbiera pasażerów z dogodnego dla nich punktu i zawozi wprost na miejsce. Podróż jest szybsza, wygodniejsza i przyjemniejsza. Dokładanie się do paliwa wychodzi cenowo podobnie, jak zakup biletów w środkach komunikacji publicznej. Jest to więc optymalne dla wielu rozwiązanie. Nawet osoby z własnym samochodem czasem wolą dosiąść się do kogoś, kto dojeżdża do ich firmy. W ten sposób oszczędzają na benzynie, a ich samochód wolniej się zużywa. 

Wspólne przejazdy samochodem są świetnym rozwiązaniem. Jest to opcja opłacalna ekonomicznie dla kierowcy i bardzo wygodna dla pasażerów. Dodatkową zaletą korzystania kilku osób z jednego auta jest znaczne ograniczenie zanieczyszczenia środowiska. 

JJA