Ulepsz swój telewizor – czyli co nowego w świecie przystawek TV?

0
1028
młoda dziewczyna z pilotem na kanapie
Przystawki TV to dodatki, w które naprawdę warto zainwestować. Umożliwiają one zamianę starego i zwykłego telewizora w niezwykle inteligentny sprzęt i wielofunkcyjne urządzenie, które gwarantuje nie tylko dostęp do sieci, ale także wielu popularnych aplikacji multimedialnych | fot.: stock.adobe.com

Przeglądając oferty ze świata przystawek TV stwierdzić można, że ma się on bardzo dobrze. I raczej nikogo nie powinno to dziwić, ponieważ przystawki służą instalacji wielu dodatkowych aplikacji, które umożliwiają dostęp do równie wielu ciekawych i przydatnych funkcji, które znacznie umilić mogą wolny czas. Warto podkreślić, że wcale nie trzeba w tym celu zaopatrywać się w nowy odbiornik TV. Jak zatem można ulepszyć swój starty, jednak wciąż działający bez zarzutu telewizor bez konieczności wydawania dużych pieniędzy? Wystarczy po prostu podłączyć do niego odpowiednią przystawkę TV. Jaką? Podpowiadamy co nowego w świecie przystawek TV piszczy.

Do czego służą przystawki TV?

Aplikacje typu App Store i Google Play – mają w swojej ofercie już ponad dwa miliony różnorodnych programów do wyboru. Do najpopularniejszych należą z pewnością serwis YouTube czy platformy takie jak Netflix, HBO GO, Player. Popularne jest użytkowanie ich na dość niewielkich wyświetlaczach urządzeń mobilnych, mimo wszystko o wiele bardziej komfortowe i jednocześnie coraz częściej wybierane jest korzystanie z nich na dużym ekranie – np. na ekranie telewizora. Jednak, aby przeglądać ulubione teledyski czy oglądać ukochane seriale lub najnowsze filmy na wygodnej kanapie w swoim salonie, wcale nie trzeba od razu wymieniać telewizora. Tutaj właśnie pomocne będą różnego rodzaju przystawki, czyli niewielkie urządzenia, stanowiące pewnego rodzaju miniaturowe komputery, które oparte są o system Android lub tvOS. Swoją budową przystawki TV przypominają najczęściej nieco większego pendrive’a lub router. A możliwości ich działania różnią się od siebie, zależnie od producenta oraz modelu, a co za tym idzie w zależności od zastosowanych w nich procesorów, oprogramowania i pamięci.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze przystawki TV?

Decydując się na zakup przystawki TV, warto zwrócić uwagę na konkretne parametry techniczne, które ułatwią nam dobrać odpowiedni pod względem funkcjonalności i możliwości obsługi model. W najnowszych przystawkach TV do najistotniejszych cech należą:

  • pamięć – nie jest tajemnicą, że im więcej miejsca na dane użytkownika, tym lepiej; większa pamięć daje możliwość instalowania większej ilości wybranych aplikacji czy gier,
  • RAM – czyli ilość pamięci operacyjnej wpływa na to z jaką szybkością działa urządzenie. Zalecana ilość RAM to minimum 2 GB,
  • system operacyjny – obecnie w świecie przystawek TV do najpopularniejszych należą TV Boxy, które używają systemu Android, dostępne są także modele z systemem Tizen OS oraz iOS,
  • komunikacja – warto postawić na przystawkę TV wyposażoną w moduły umożliwiające komunikację bezprzewodową – np. moduł BT czy kartę Wi-Fi, nikt przecież nie chce przeciągać kabli i męczyć się z nieporządkiem.

Najpopularniejsze przystawki do smart tv

Xiaomi Mi Box S – specyfikacja: 4 rdzeniowy procesor Cortex A-53, układ graficzny ARM Mali 450, 4K,  60 klatek na sekundę, 2 GB pamięci operacyjnej, 8 GB pamięci na dane. Urządzenie bez zakłóceń odbiera audio i video, nie zacina się, obsługuje wiele technologii takich jak HDR, Dolby Digital czy DTS.

Ferguson Box ATV – specyfikacja: Procesor HiSilicon HI3798M, 4 rdzeniowy, ARM Cortex A-53, 2 GB RAM, 8 GB pamięci, karta microSD, Bluetooth, itp. Przystawka z łatwością odtwarza video w rozdzielczości 4K, jak również wspiera technologie HDR.

Google Adapter Chromecast 3 – specyfikacja: Wifi, złącza HDMI i microUSB, FullHD, obsługa dysków zewnętrznych, płynne strumieniowanie w rozdzielczości 1080p przy 60 klatkach, itp.

Czytaj także:

Chcesz zmienić swój telewizor w Smart TV? Te przystawki ci to umożliwią

Przystawki TV to dodatki, w które naprawdę warto zainwestować. Umożliwiają one zamianę starego i zwykłego telewizora w niezwykle inteligentny sprzęt i wielofunkcyjne urządzenie, które gwarantuje nie tylko dostęp do sieci, ale także wielu popularnych aplikacji multimedialnych.

AGŁ/MJA