Czy skórki bananów są dobre dla twojej skóry?

0
550
starzenie się skóry
Kusząca jest wiara w moc tak niedrogiego i łatwego sposobu pielęgnacji skóry, jakim są skórki bananów, ale w rzeczywistości korzyści są minimalne, o ile w ogóle istnieją | fot.: materiał partnera

Skórka banana nie przyda Ci się zbytnio, no może poza tym, że trafi do Twojego kompostownika – a może jednak? Niektórzy guru od pielęgnacji skóry w mediach społecznościowych twierdzą, że proste pocieranie skórki banana o twarz może zdziałać cuda dla Twojej skóry.

Czy to naprawdę może być takie proste? Wystarczy wrzucić banana do swojego smoothie, a następnie przetrzeć skórkę na twarzy?

Czy skórki od bananów mają jakiś wpływ na Twoją skórę?

TikTokkers przekonają Cię, że pocieranie skóry skórką od banana jest jak machnięcie magiczną różdżką. Twierdzą, że może to: zmniejszyć widoczność zmarszczek i cienkich linii, zmniejszyć cienie pod oczami, złagodzić stany zapalne. Wszystko to brzmi świetnie, ale jest pewien haczyk: To prawdopodobnie nie działa. Nie ma naukowych dowodów na to, że pocieranie twarzy skórką od banana pomoże.

Korzyści płynące z używania skórki banana na skórze

Mimo że nie udowodniono, że skórki bananów działają na skórę, za tą teorią kryje się pewna nauka. Banany są bardzo bogate w przeciwutleniacze. Przeciwutleniacze to naturalnie występujące substancje, które są bardzo dobre dla Twojego organizmu, w tym dla Twojej skóry, i są świetnym dodatkiem do Twojej pielęgnacji. Badanie z 2011 roku wykazało, że zwłaszcza skórki bananów mają wysoki poziom antyoksydantów, a skórki niedojrzałych bananów mają więcej antyoksydantów niż skórki bananów dojrzałych i przejrzałych esomed.pl

Co antyoksydanty robią dla Twojej skóry

Ale czym w ogóle są antyoksydanty i jakie mają działanie? Aby je zrozumieć, najpierw cofnijmy się i porozmawiajmy o uszkodzeniach skóry. Wiele rzeczy może powodować uszkodzenia skóry, w tym zjawisko zwane stresem oksydacyjnym. Dochodzi do niego, gdy niestabilne cząsteczki zwane wolnymi rodnikami wiążą się z komórkami, co może powodować zmiany w ich DNA lub w błonach komórkowych.

Stres oksydacyjny może być wywołany przez słońce lub środowisko, takie jak dym i zanieczyszczenia. Stres oksydacyjny przyspiesza proces starzenia się skóry poprzez zmniejszenie ilości włókien kolagenowych i elastynowych w skórze. Widoczne jest to w postaci zmarszczek, zwiotczenia, zmiany struktury lub przebarwienia skóry. Antyoksydanty zwalczają wolne rodniki, co zmniejsza stres oksydacyjny. To sprawia, że są one ważnym składnikiem pielęgnacji skóry – ale niekoniecznie uzyskasz je ze skórki od banana, niezależnie od tego, jak bardzo jest dojrzała.

Teoretycznie możesz uzyskać trochę antyoksydantów, pocierając skórkę o skórę, ale jeśli Twoim celem jest pielęgnacja skóry pełna antyoksydantów, lepiej będzie, jeśli zamiast tego zastosujesz bogaty w antyoksydanty produkt do pielęgnacji skóry twarzy.

Czy powinnaś włączyć skórki banana do swojej rutyny pielęgnacyjnej ?

Kusząca jest wiara w moc tak niedrogiego i łatwego sposobu pielęgnacji skóry, jakim są skórki bananów, ale w rzeczywistości korzyści są minimalne, o ile w ogóle istnieją. Jeśli szukasz antyoksydantów, używaj produktów stworzonych specjalnie z myślą o Twojej skórze.

Materiał partnera