Jak dbać o skórę jesienią i zimą?

0
467
Demakijaż
Naszą skórę pokrywa tzw. płaszcz lipidowy, czyli naturalna warstwa ochronna, która dba o nawilżenie naskórka | fot.: materiał partnera

Jesienią i zimą nasza skóra wymaga szczególnej pielęgnacji. Nie lubi mrozów, silnego wiatru, gwałtownych zmian temperatur. Wystawiona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych staje się przesuszona, zaczerwieniona. Często szczypie i swędzi. Żeby zabezpieczyć się przed nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi zimowej aury, musimy skrupulatnie o nią zadbać. Jak to zrobić?

Przyczyny suchej skóry

Naszą skórę pokrywa tzw. płaszcz lipidowy, czyli naturalna warstwa ochronna, która dba o nawilżenie naskórka. Przesuszona skóra wytwarza mniej sebum, dlatego nie jest w stanie utrzymać optymalnego nawilżenia. Staje się także bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych. W efekcie robi się szorstka, matowa, swędząca i skłonna do podrażnień.

Problemy z nawilżaniem naskórka potęguje ekspozycja na zimne lub gorące powietrza, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Sucha skóra może być także skutkiem niewłaściwej pielęgnacji, ubogiej w składniki mineralne diety, picia za małej ilości płynów czy przyjmowania niektórych leków. Osoby zmagające się problemem suchej skóry szczególnie w okresie jesienno-zimowym powinny zadbać o jej kondycję.

Jak dbać o suchą skórę?

Sucha skóra nie lubi zimnej aury, silnych, mroźnych wiatrów, ogrzewanych i klimatyzowanych pomieszczeń. Jeśli je nie zabezpieczamy i, jednocześnie, wystawiamy na działanie tych czynników, zaczyna swędzieć i łuszczyć się, stwarzając znaczny dyskomfort. Co więc należy zrobić? Jak nawilżyć suchą skórę? Musimy pamiętać, żeby zadbać o nią nie tylko na zewnątrz, ale także od wewnątrz.

Dieta powinna być bogata w pełnowartościowe składniki takie jak: produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce. W codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć także produktów bogatych w żelazo, magnez i inne mikroelementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Pamiętajmy także o odpowiednim nawadnianiu. Pijmy wodę, soki owocowe czy warzywne, najlepiej te naturalne, świeżo wyciskane.

Nie zapominajmy także o nawilżaczach powietrza w pomieszczeniach ogrzewanych. Jeżeli nie posiadamy specjalnego urządzenia do nawilżania powietrza, wystarczy mokry ręcznik umieścić na kaloryferze.

I najważniejsza zasada – pielęgnacja. Jak nawilżyć suchą skórę? Używajmy do jej nawilżania kosmetyków do tego przeznaczonych. Sięgajmy po produkty, które odbudują uszkodzoną warstwę lipidową, nawilżą i odżywia naszą skórę. Doskonale sprawdzą się w tej roli naturalne olejki. Odpowiednio skomponowane odpowiedzą perfekcyjnie na potrzeby przesuszonej skóry, przywracając jej blask, elastyczność i nawodnienie. Więcej informacji można znaleźć na tej stronie.

Materiał partnera