Jak odmłodzić skórę dłoni w gabinecie medycyny estetycznej?

0
673
kobiece dłonie
Szeroki wybór zabiegów pozwoli skorzystać z nich osobom o różnej zasobności portfela. Przed podjęciem ostatecznej decyzji odnośnie wyboru, warto zasięgnąć porady kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej | fot.: stock.adobe.com

Skóra dłoni jest delikatna i niemal pozbawiona ochronnej warstwy hydrolipidowej. Ze względu na to, że zawiera niewiele gruczołów łojowych, ulega przesuszeniu częściej, niż na innych obszarach ciała. Dodatkowo bardziej narażona na działanie szkodliwych czynników – środków myjących, preparatów do dezynfekcji czy detergentów. Stąd też nawet skóra dłoni młodej osoby bywa przesuszona, szorstka i popękana. Z upływem czasu, kiedy podziałów komórkowych nie są już tak intensywne, a procesy degeneracji kolagenu elastyny przybiegają szybciej, niż ich tworzenie, skóra dłoni wiotczeje, traci gęstość, pojawiają się przebarwienia. Skóra zdradza wiek a nie każda osoba chciałaby, aby tak było.

Rodzaje zabiegów na dłonie

Na szczęście na ratunek przychodzi medycyna estetyczna, oferująca zabiegi zatrzymujące lub nawet odwracające efekty upływającego czasu. Zabiegi na odmłodzenie skóry dłoni możemy podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy z nich polega na oddziaływaniu mechanicznym, doprowadzającym do kontrolowanego uszkodzenia włókien kolagenowych, stanowiące rodzaj rusztowania dla skóry. Wykorzystywana jest w tym celu np. wiązka światła fala radiowa czy nakłucie skóry. Powoduje to pobudzenie komórek do intensywnych podziałów i odbudowy skóry. Drugi rodzaj to zabiegi, wprowadzające w głąb skóry substancje aktywne, które również stymulują produkcję białek a poza tym np. wypełniają przestrzenie powstałe wskutek procesów degeneracji. Poniżej wybrane przykłady zabiegów.

Przykłady zabiegów odmładzających skórę dłoni

Fotoodmładzanie skóry to działanie na skórę urządzeniem IPL, zwanym potocznie laserem. Wiązka promieniowania dociera do fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za syntezę kolagenu. Powoduje to ich przegrzanie a w konsekwencji wzmożoną produkcję kolagenu i elastyny. Laser SHR dodatkowo usuwa przebarwienia skóry, pojawiające się z wiekiem. Warto jednak mieć na uwadze, że taki zabieg najlepiej wykonać w tej części roku, w której dłonie nie są mocno eksponowane na promienie słoneczne.

Niezależnie od pory roku możemy natomiast zdecydować się na zabieg odmładzający falą radiową, czyli RF. W tym przypadku fale dochodzą do skóry właściwej, powodując przegrzanie tkanek i stymulują produkcję kolagenu. Zatem mechanizm działania podobny jest do fotoodmładzania.

Niezwykle skuteczną i zyskującą coraz większą popularność metodą jest wstrzyknięcie osocza bogatopłytkowego. Uzyskuje się je z krwi żylnej, pobranej od klienta tuż przed zabiegiem. Po odwirowaniu części składników, jest ono wprowadzane pod skórę, na przykład przy użyciu mezoterapii mikroigłowej. Dzięki czynnikom wzrostu, wchodzącym w skład osocza, następuje inicjacja przebudowy włókien kolagenowych, co sprawia skóra staje się gęstsza i odmłodzona.

Nie jest to jedyna substancja aktywna, jaką można zaaplikować. Dużą popularność mają również zabiegi aplikacji kwasu hialuronowego. Wstrzykiwany cieniutką igłą pod skórę, intensywnie nawilża wygładzając pomarszczoną skórę i poprawiając jej elastyczność. Dodatkowo pobudza syntezę kolagenu. 

Jak widać, medycyna estetyczna jest w stanie przyjść z pomocą i skutecznie przeciwdziałać negatywnym konsekwencjom upływu czasu. Szeroki wybór zabiegów pozwoli skorzystać z nich osobom o różnej zasobności portfela. Przed podjęciem ostatecznej decyzji odnośnie wyboru, warto zasięgnąć porady kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej.

MJĘ