Jak pielęgnować włosy wysokoporowate? Sprawdź, czego potrzebuje ten typ włosów!

0
672
włosy wysokoporowate
Włosy wysokoporowate mają zarówno swoje lepsze, jak i gorsze strony. Bezsprzecznie jednak optymalna stylizacja może poprawić ich kondycję oraz wygląd | fot.: materiał partnera

Czy wiesz, czym charakteryzują się włosy wysokoporowate? Na co zwrócić uwagę podczas ich pielęgnacji i jak robić to prawidłowo? Zapraszamy do lektury!

Czym są włosy wysokoporowate?

Porowatość włosów to jeden z ich istotnych parametrów i cecha, która określą się na podstawie ułożenia łusek keratynowych. Im są one bardziej rozchylone, tym rdzeń włosa jest wrażliwszy na działanie czynników zewnętrznych, a do tego włosy łatwiej się łamią, niszczą czy wypadają. Warto zauważyć, że porowatość włosów zmienia się zależnie od ich długości – im bliżej skóry głowy, tym porowatość jest niższa. Ponadto porowatość włosów może ulegać zmianom wraz z wiekiem czy oczywiście z uwagi na praktykowaną pielęgnację.

Włosy wysokoporowate dość łatwo rozpoznać, już po ich dotknięciu możesz poczuć, że są nierówne. Rozchylone łuski są nieregularnie rozmieszczone, a do tego włosy zazwyczaj są zniszczone, szorstkie suche i matowe. Ponadto mają tendencję do puszenia się i elektryzowania oraz nadmiernego i szybkiego wypadania. Łatwo wysychają i równie łatwo poddają się stylizacji, co jest niewątpliwym atutem. Zazwyczaj włosy wysokoporowate mają posiadaczki loków i włosów falowanych oraz kręconych, czasem jednak tendencja do wysokiej porowatości jest skutkiem stosowanej pielęgnacji i zabiegów, jak np. rozjaśniania, farbowania, a nawet promieniowania chemicznego. We wszystkich przypadkach dochodzi do wzmożonego rozchylania łusek włosów.

Jak pielęgnować włosy wysokoporowate?

Pierwszym krokiem ku prawidłowej pielęgnacji włosów jest nie tyle to, co należy robić, ile to, czego powinnaś unikać. Z pewnością nie jest zalecane częste rozjaśnianie włosów. Jeżeli już decydujesz się na farbowanie włosów, preparat staraj się nakładać jedynie u nasady włosów, a więc tam, gdzie pojawiają się odrosty. Na włosy wysokoporowate niedobrze działają także zabiegi termiczne takie jak suszenie włosów, prostowanie czy robienie loków. Oczywiście nie ma przeciwwskazań co do tych działań od czasu do czasu, jednak z pewnością powinnaś unikać robienia ich codziennie. Dobrym sposobem na ograniczenie skutków zabiegów termicznych jest stosowanie produktów termoochronnych. Zaleca się także dość częstą pielęgnację w postaci intensywnie regenerujących maseczek oraz odżywek bogatych w lipidy, które trzeba nałożyć po umyciu głowy.

Może wydać się to nieco zaskakujące, ale na Twoje wysokoporowate włosy wpływ może mieć także sposób rozczesywania. Nieumiejętne rozczesywanie prowadzi do uszkodzeń mechanicznych włosów – unikaj zatem szarpania grzebieniem czy szczotką oraz stosowania odżywek do rozczesywania, które nie wymagają spłukiwania. Zamiast tego znacznie lepiej sprawdzają się kuracje lub serum z ceramidami, keratyną lub jedwabiem.

Włosy wysokoporowate i oleje

Dość popularnym zabiegiem skierowanym do posiadaczek włosów wysokoporowatych jest olejowanie włosów. To prosta procedura, która wspomaga głębokie odżywienie włosów – tym bardziej że zalecane oleje są bogate w takie kwasy tłuszczowe jak omega-3 czy omega-6. Najpopularniejsze i zarazem najbardziej polecane oleje do włosów wysokoporowatych to:

  • olej
  • arganowy,
  • olej kukurydziany,
  • olej bawełniany,
  • olej wiesiołkowy,
  • olej z pestek winogron,
  • olej ze słodkich migdałów.

Jak powinien wyglądać prawidłowo przeprowadzony zabieg olejowania włosów? W pierwszej kolejności wybierz jeden ze wspomnianych wyżej olejów, a następnie ogrzej go np. w kąpieli wodnej. Czym ona jest? Otóż to nic innego jak włożenie ceramicznej miseczki z kilkoma łyżkami oleju do rondelka z wodą. Następnie nakładaj olej za pomocą pędzelka tak, by nie dotykać nasady włosów i skóry głowy. Olej pozostaw na głowie nie dłużej niż przez 2 godziny i zastosuj szampon wraz z odżywką. Prawda, że proste?

Włosy wysokoporowate mają zarówno swoje lepsze, jak i gorsze strony. Bezsprzecznie jednak optymalna stylizacja może poprawić ich kondycję oraz wygląd. Znajdź odpowiednie kosmetyki na miarę swoich potrzeb na stronie Avon i zadbaj o włosy wysokoporowate lepiej niż kiedykolwiek wcześniej!

Materiał partnera