Kosmetyki naturalne – czy warto je stosować?

0
538
Kosmetyki naturalne Calluna Medica
Kosmetyki naturalne Calluna Medica nie są testowane na zwierzętach | fot.: materiał partnera

Kosmetyki naturalne cieszą się coraz większą popularnością, choć nadal wiele osób przygląda się im z nieufnością. Czy składniki pochodzące z natury rzeczywiście mogą być tak samo skuteczne jak te, które znajdziemy w kosmetykach konwencjonalnych? Czym właściwie charakteryzują się kosmetyki naturalne i które produkty mogą zyskać tę nazwę?

Czym są kosmetyki naturalne?

Czy wiesz czym dokładnie są kosmetyki naturalne? Wydaje się oczywiste, że to kosmetyki, które zawierają w swoim składzie produkty pochodzenia naturalnego. Czy jednak muszą spełniać jakieś wymogi? Czy dopuszcza się stosowanie w nich chociażby konserwantów?

Aby kosmetyk można było nazwać naturalnym musi zawierać minimum 95% naturalnych składników, które pochodzą z upraw biologicznych. Oznacza to, że nie znajdziesz w nich konserwantów, barwników czy syntetycznych zapachów. Są również wolne od parabenów, SLS czy parafiny. 

Najczęstsze spotykane składniki naturalnych kosmetyków to m.in.:

  • olejki eteryczne,
  • wosk pszczeli,
  • mleko,
  • masło shea,
  • masło kakaowe,
  • nagietek lekarski,
  • miłorząb.

Jakich innych składników warto szukać w kosmetykach? Z pewnością będzie to woda lodowcowa, ekstrakt z białej trufli, hydrolizat z jogurtu czy też kwas hialuronowy. Gdzie szukać kosmetyków o Takim składzie? Warto bliżej zapoznać się z ofertą polskiej marki Calluna Medica. W jej ofercie dostępne są naturalne kosmetyki z najwyższej jakości składników, które pielęgnują i odżywiają skórę. 

Ważne!
Kosmetyki naturalne Calluna Medica nie są testowane na zwierzętach. Wybierając je wspierasz środowisko naturalne w pełnym tego słowa znaczeniu.

Czy warto stosować kosmetyki naturalne?

kobieta kosmetyki naturalne
Warto zwrócić uwagę na fakt, że kosmetyki naturalne mają więcej składników aktywnych, aniżeli kosmetyki konwencjonalne | fot.: materiał partnera

Kto powinien sięgnąć po kosmetyki naturalne? Nie ma tak naprawdę konkretnych przeciwwskazań do ich stosowania – korzystać może z nich każdy i to niezależnie od wieku. W związku z tym, że nie znajdziesz w ich składzie chemicznych dodatków, istnieje mniejsze ryzyko, że wywołują podrażnienia. Nie zapychają także porów, sprawiając że skóra może swobodnie oddychać.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że kosmetyki naturalne mają więcej składników aktywnych, aniżeli kosmetyki konwencjonalne. Podczas gdy drogeryjny produkt ma zazwyczaj 1-2 takie składniki, to w odpowiednich ekologicznych znajdziesz ich nawet kilkanaście. Każdy z nich jest starannie wyselekcjonowany, dlatego też wykazuje działanie odżywcze dla Twojej skóry. Poza substancjami czynnymi, znajdują się w nich również bazy, dzięki czemu działanie składników aktywnych jest jeszcze skuteczniejsze. Taką bazą stanowi najczęściej faza olejowa (oleje/masła) i wodna (np. hydrolaty).

Co najważniejsze, wybierając kosmetyki naturalne, korzystasz z bogactwa natury. Składniki zawarte w kosmetykach konwencjonalnych w dużej mierze są po prostu sztuczne. Przeczytaj etykietę składu, którego używasz, a przekonasz się, jak dużo chemii zawiera. Korzystasz z niego codziennie? Zatem Twoja skóra każdego dnia ma z nią kontakt. To może być jeden z powodów problemów skórnych. 

Co jeszcze musisz wiedzieć o kosmetykach naturalnych?

Na temat kosmetyków naturalnych powstało kilka mitów, z którymi warto się rozprawić. Czego dotyczą?

kosmetyki naturalne
Jeśli dotąd nie miałaś okazji skorzystać z kosmetyków naturalnych, to pora to zmienić! | fot.: materiał partnera

Kosmetyki naturalne wywołują uczulenie?

A czy kosmetyki naturalne uczulają? Nie jest to regułą. Z pewnością nie jest tak, że uczulają częściej niż kosmetyki konwencjonalne. Pamiętaj, że każdy człowiek może być uczulony na pewne substancje, w tym także pochodzenia naturalnego. Jeśli dany kosmetyk ją zawiera, to jego stosowanie może wywołać uczulenie. Wybierając np. krem sprawdź zatem dokładnie jego skład, aby się upewnić, że nie ma w nim składnika, na który masz uczulenie. Współczesne kosmetyki naturalne zapewniają tak dużą różnorodność, że na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Kosmetyki naturalne mają krótki termin ważności?

Spotkać można się z opinią, że kosmetyki naturalne cechuje krótka data przydatności. Nie jest to do końca prawda. Zawierają bowiem konserwanty pochodzenia naturalnego. Zaliczyć można do nich chociażby olejki eteryczne, ekstrakty czy witaminę E i C. Za ich sprawą termin przydatności wydłuża się nawet o kilka miesięcy. Pamiętaj jednak, że liczony jest on od chwili otwarcia kosmetyku. 

Jeśli dotąd nie miałaś okazji skorzystać z kosmetyków naturalnych, to pora to zmienić! Z pewnością szybko docenisz ich liczne zalety.

Materiał partnera