Laserowe usuwanie owłosienia – co warto wiedzieć

0
478
laserowe usuwanie owłosienia
Zabieg depilacji laserowej jest bardzo często polecany osobom, którym włosy wrastają w skórę lub tym, które mają zapalenie okołomieszkowe | fot.: materiał partnera

Depilacja laserowa, czyli usuwanie owłosienia przy pomocy lasery, ostatnio cieszy się coraz większym powodzeniem. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, decydują się na tę skuteczną metodę usuwania włosów. Co warto wiedzieć o depilacji laserowej? Czy sam zabieg boli? Na czym polega usuwanie włosów laserem? Przyjrzyjmy się bliżej temu zabiegowi i odpowiedzmy na te i parę innych pytań, które dotyczą omawianego zagadnienia.

Laserowe usuwanie owłosienia – na czym polega?

W gabinetach kosmetycznych, do tej pory, owłosienie z różnych części ciała można usunąć bardzo klasycznymi metodami, takimi jak wosk lub pasta cukrowa. Obie metody usuwania owłosienia należą do zabiegów dość tanich, a jednocześnie, takich które dają zadowalające rezultaty na kilka tygodni. Jednak w dobie, kiedy czas staje się towarem deficytowym, coraz więcej osób poszukuje metody, która choć nieco droższa, zapewni długotrwały efekt. Stąd znaczny wzrost popularności depilacji laserowej.

Depilacja laserowa polega na wniknięciu w głąb włosa wiązki światła lasera, która trwale niszczy cebulkę włosa. Światło lasera działa selektywnie na włos i powoduje trwałe uszkodzenie mieszka włosowego dzięki barwnikowi zawartemu we włosie (melanina). Sama skóra jest bezpieczna. Zabieg depilacji laserowej jest bardzo często polecany osobom, którym włosy wrastają w skórę lub tym, które mają zapalenie okołomieszkowe.

Depilacja laserowa i przygotowanie do zabiegu i jego przebieg

Do laserowego usuwania owłosienia nie powinno się podchodzić „z marszu”. Zanim udamy się do gabinetu kosmetycznego, warto wpisać w wyszukiwarce np.: „depilacja laserem warszawa” i zasięgnąć opinii dermatologa lub wyspecjalizowanego kosmetologa. Specjalista oceni stan naszych włosów, typ skóry oraz sprawdzi, czy nie ma przeciwwskazań do wzięcia udziały w zabiegu depilacji laserowej.

Jeśli ktoś chce poddać się usuwaniu włosów laserowo powinien pamiętać o przestrzeganiu następujących zaleceń:

– należy odstawić niektóre zioła i leki fotouczulające,
– środki złuszczające oraz kremy do depilacji także muszą zostać odstawione,
– minimum miesiąc przed depilacją laserową nie wolno się opalać,
– należy przestać się depilować metodami, które usuwają włosek oraz jego cebulkę,
– jeśli planujemy depilację konkretnych części ciała, włoski powinny być na nich zgolone zgodnie z wytycznymi gabinetu
– na miesiąc przed zabiegiem depilacji, należy odstawić kremy, maści i kosmetyki z kwasami, retinolem oraz witaminami, A i C.

Podczas wizyty o dermatologa, po wstępnej kontroli, powinniśmy otrzymać konkretne wytyczne, co do korzystania ze stosowanych kremów, kosmetyków itd.

Przed przystąpieniem do zabiegu laserowego usuwania owłosienia, należy wypełnić krótką ankietę. w której podajemy informacje na temat naszego zdrowia, chorób, leków jakie zażywamy, itd. W zależności od tego, którą część ciała depilujemy, sam zabieg może trwać od kilku do nawet kilkudziesięciu minut. Kiedy usuwanie włosków dobiegnie końca, w miejscu wykonania zabiegu na 2-3 doby może wystąpić obrzęk lub zaczerwienienie. Jest to całkowicie normalna reakcja naszej skóry. Miejsce depilacji wymaga odpowiedniego traktowania, dlatego używane kosmetyki nie powinny zwierać detergentów lub alkoholu. Nie poleca się również korzystanie z basenu oraz sauny. Również długie i gorące kąpiele powinniśmy odłożyć na później. Zabronione jest ponadto korzystanie z solarium, opalanie się metodami naturalnymi oraz korzystanie z zabiegów, które złuszczają skórę.

Sam zbieg depilacji laserowej powinno się powtarzać co 4-8 tygodni. Wszystko zależy od tego, w jakim tempie wzrastają nasze włosy oraz jakie jest tempo ich wypadania. Oczekiwany efekt uzyskuje się po ok. 6 sesjach depilacji. Czasami jest potrzebne 8 takich sesji, jednak wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań.

depilacja laserowa
Światło lasera działa selektywnie na włos i powoduje trwałe uszkodzenie mieszka włosowego | fot.: materiał partnera

Ból podczas depilacji laserowej

Obecne urządzenia, które służą do depilacji laserowej, są wyposażone w specjalne systemy chłodzenia, dzięki czemu nawet bardzo wrażliwa skóra nie zostanie poparzona. Zabieg depilacji u jednych osób może wywołać lekki dyskomfort, a u innych powoduje odczucia związane z bólem. Kwestia bólu podczas zabiegu jest uzależniona od tego jak jest próg bólu osoby, która poddaje się zabiegowi.

Czy usuwanie włosków laserem oznacza usuwanie włosków na zawsze?

Największą skutecznością cieszą się lasery diodowe. Niektóre gabinety oferują depilację urządzeniem IPL (Impulse Pulse Light), które bardzo często jest błędnie nazywane laserem. Skuteczność i długość efektu depilacji jest uzależniona od wielu czynników. Te najważniejsze to: rodzaj urządzenia jakim dokonywany jest zabieg oraz kolor skóry i samych włosów.

Jeśli decydujemy się na zabieg depilacji laserem, aby efekt był trwały powinniśmy stosować się do zaleceń dermatologa oraz we wskazanym okresie wykonywać tzw. zabiegi przypominające. Jeśli wszystkie czynniki są sprzyjające efekt gładkiej skóry może się utrzymywać nawet przez kilka lat.

Depilacja laserem staje się coraz popularniejszym sposobem na usuwanie owłosienia. Jednak, aby była ona skuteczne, wymaga nieco więcej zaangażowania niż depilacja innymi metodami. To od nas zależy, czy chcemy zainwestować więcej funduszy, ale efekt będzie długotrwały, czy zależy nam na efekcie natychmiastowym, który, pomimo że tańszy, będzie musiał być powtarzany co parę dni tygodni.

OLI