Poparzenia słoneczne – s.o.s dla skóry

0
1237
poparzenia słoneczne latem
Nie wszyscy są świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą zbyt długie przebywanie na słońcu | fot.: Fotolia

Poparzenia słoneczne nie dotyczą tylko osób wypoczywających na plaży. W sezonie letnim lub w krajach, gdzie cały czas jest gorąco, narażeni na poparzenia słoneczne są praktycznie wszyscy, zarówno turyści, spacerujący po mieście i podziwiający zabytki architektury, jak i działkowcy, którzy wypoczywają w zaciszu własnego ogródka.

Czym są poparzenia słoneczne? Objawy

Każdy, kto ma zamiar spędzić kilka godzin na mocnym słońcu, powinien czujnie obserwować swoją skórę i zabezpieczyć się przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Czasem jednak jest na to za późno. Jakie są objawy poparzenia słonecznego? Przed wszystkim, występuje zaczerwienienie skóry, człowiek zaczyna odczuwać pieczenie i ból. W niektórych przypadkach na skórze pojawiają się także wypełnione płynem bąble, pojawia się swędzenie i szorstkość. Jeśli wszystkiemu towarzyszy jeszcze ból głowy i zmęczenie – lepiej jak najszybciej schować się w cieniu, wejść do jakiegoś pomieszczenia.

Pierwsza pomoc po poparzeniu słonecznym

Nie wszyscy są świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą zbyt długie przebywanie na słońcu. Jak pomóc osobie poparzonej? Jakie kroki podjąć, żeby poparzenia słoneczne nie były aż tak uciążliwe?

W ramach pierwszej pomocy po poparzeniu słonecznym, występowaniu zaczerwienienia i podrażnienia skóry, należy wykonać wilgotny okład. Taki okład pomoże zmniejszyć ból i nawilży suchą skórę, warto jednak pamiętać o tym, żeby trzymać go na poparzonych partiach ciała przez co najmniej 15 minut. Krótszy czas może przynieść chwilową ulgę w bólu, ale na dłuższą metę okaże się nieskuteczne. Kolejnym krokiem walki z poparzeniami jest kontakt skóry z chłodną wodą. Jeśli osoba poparzona ma w danej sytuacji dostęp do bieżącej wody, dobrym rozwiązaniem będzie wzięcie prysznica lub, jeśli poparzenia są rozległe, zanurzenie ciała w wannie. Tradycyjne domowe sposoby zakładają także, że przy poparzeniach słonecznych świetnie sprawdzi się nacieranie skóry sokiem z aloesu lub kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej lub krochmalu (ziemniaczanego lub kukurydzianego).

W przypadku poparzeń słonecznych najważniejszym krokiem jest jednak baczna obserwacja własnego ciała. Od razu po zauważeniu niepokojących objawów należy udać się do zacienionego miejsca. Podczas mycia skóry zakazane jest używanie mydła i peelingów, które mogą podrażnić i odsłonić górną ochronną warstwę skóry i przysporzyć jeszcze więcej bólu.

Sposoby na ukojenie skóry

  • Jeśli poparzenie słoneczne pojawiło się na twarzy, jak najszybciej należy wykonać kompres z zielonej herbaty. W celu okładu może posłużyć jakikolwiek czysty kawałek materiału lub ściereczka czy miękki ręcznik – nada się wszystko, co znajduje się pod ręką.
  • Stosowanie chłodzącego żelu lub kremu może być dobrym sposobem na ukojenie skóry, warto jednak zachować szczególną ostrożność przy nanoszeniu ich na delikatną skórę w obrębie twarzy (nos, policzki, podbródek), szyi i ramion. W żadnym wypadku nie można używać produktów zawierających w składzie wazelinę.
  • Schłodzoną skórę należy posmarować specjalnym sprejem lub kremem nawilżającym.
  • Dla zmniejszenia bólu (nie tylko skóry, ale też np. głowy) po poparzeniu słonecznym można zażyć aspirynę lub paracetamol.

Po poparzeniu słonecznym warto przez dłuższy czas unikać bezpośredniego działania promieni słonecznych. Jeśli mimo zastosowania się do powyższych rad, nadal odczuwasz ból lub zmęczenie, jest ci słabo, masz zawroty głowy, najlepszym rozwiązaniem będzie zwrócenie się o pomoc do lekarza lub wezwanie karetki pogotowia. Nasilające się objawy mogą być powodem udaru słonecznego, dlatego lepiej reagować jak najszybciej.


IBI