Soczewki i makijaż: o czym należy pamiętać

0
1010
Wraz ze wzrostem popularności soczewek kontaktowych pojawił się odzew ze strony producentów kosmetyków, którzy dostosowali ofertę dla tej właśnie grupy klientek | fot.: pexels.com

Eliminacja makijażu to dla wielu kobiet zbyt duże wyrzeczenie. Niekiedy konieczność jego aplikacji podyktowana jest specyfiką pracy czy rangą uroczystości. Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Decydując się na soczewki wcale nie musisz rezygnować z makijażu. Nie oznacza to jednak braku jakichkolwiek zmian w Twoim codziennym rytuale – korzystanie ze szkieł kontaktowych wiąże się z zastosowaniem pewnych środków ostrożności. Spieszymy z wyjaśnieniami!

Dla kogo soczewki?

Soczewki kontaktowe stały się popularne dzięki licznym korzyściom, jakie dostarczają swoim użytkownikom. Funkcjonalność i estetyka to tylko pierwsze, które przychodzą na myśl. Ich zasadniczą przewagą nad okularami jest nieograniczone pole widzenia oraz brak zniekształceń obrazu w sferze peryferyjnej. Są niezastąpione dla sportowców oraz w sytuacjach, kiedy różnica temperatur powoduje parowanie szkieł okularów. Będą doskonałą alternatywą podczas słonecznego urlopu – nie musimy wówczas rezygnować z okularów korekcyjnych na rzecz modelu chroniącego przed promieniowaniem UV. Nie tylko względy użytkowe przemawiają za zmianą na soczewki, zalecane są one w przypadku szeregu schorzeń oraz wad wzroku powyżej sześciu dioptrii. I w końcu grupą, której się to z pewnością opłaci będą kobiety! Zmiana ta oznacza koniec ukrywania oczu za szkłami okularów, a zatem możliwość eksponowania makijażu, a nawet podkreślenie naturalnego koloru oczu przy pomocy kolorowych soczewek.

Aplikacja makijażu

Zważywszy na większe ryzyko infekcji oczu podczas korzystania z soczewek, zaleca się szczególną ostrożność podczas nakładania makijażu. Złota zasada mówi o odpowiedniej kolejności – najpierw zakładamy soczewki, a następnie przystępujemy do aplikowania kosmetyków. Wynika to z faktu, że wraz z soczewkami możemy dostarczyć na powierzchnię oka zanieczyszczenia i spowodować podrażnienie. Dzięki odpowiedniej kolejności uda się tego uniknąć. Warto zauważyć, że przy demakijażu obowiązuje ta sama zasada – zanim zaczniesz usuwać podkład, tusz do rzęs czy cienie do powiek najpierw zadbaj o usunięcie szkieł kontaktowych z zachowaniem zasad higieny. Dodatkowo, stosując wszelkie kosmetyki w aerozolu, aby nie dopuścić do dostania się produktu do oczu, zamknij je na czas rozpylania oraz chwilę po. Podobnie podczas pudrowania twarzy. Tym, z czego powinnaś definitywnie zrezygnować to sztuczne rzęsy i linie malowane tuż na krawędzi lub po wewnętrznej stronie powiek, czyli w miejscach, które bezpośrednio stykają się z gałką oczną. Analogicznie, tuszując rzęsy pozostaw niewielki odstęp u nasady i nakładaj tusz nieco wyżej.

Dobór odpowiednich kosmetyków

Wraz ze wzrostem popularności soczewek kontaktowych pojawił się odzew ze strony producentów kosmetyków, którzy dostosowali ofertę dla tej właśnie grupy klientek. Produkty przeznaczone do makijażu i demakijażu dla kobiet, korzystających ze szkieł kontaktowych są przede wszystkim hipoalergiczne oraz beztłuszczowe. Konsystencja cieni do powiek nie powinna być kremowa, ani też sypka – w obu przypadkach istnieje ryzyko zabrudzenia powierzchni soczewki. Najlepszym wyborem będzie produkt prasowany. Należy zwracać szczególną uwagę na jakość tuszu do rzęs. W żadnym wypadku nie powinien się kruszyć! Dlatego też nie wolno ignorować daty przydatności kosmetyku, a po upływie terminu pozbyć się go. Nie należy zapominać o przyborach do aplikowania makijażu – należy wymieniać je co kilka miesięcy, nie zapominając w międzyczasie o ich regularnym oczyszczaniu.