Co daje nam joga?

0
564
joga stanie na głowie
Joga to nie tylko system ćwiczeń, które pomagają pracować nad ciałem i budować silne mięśnie. To również system filozofii i technik oddechowych, które pomagają skutecznie redukować napięcie i popychają do samorozwoju | fot.: stock.adobe.com

O dobroczynnym działaniu praktykowania jogi słyszał chyba każdy. Obecne tempo życia nie pozostawia dużo czasu na relaks i odpoczynek, czy wyciszenie się po stresującym dniu. Z pomocą może przyjść nam joga, która nie ogranicza się tylko do ćwiczeń fizycznych, ale stanowi rozbudowany system zasad odnoszących się do wielu aspektów życia. Czym jest joga i jak może wpłynąć na nasze życie?

Joga – co to takiego?

Nie ma jednej definicji jogi. Z założenia jest to system asan, czyli pozycji, które wykonujemy podczas praktyki oraz technik oddechowych zwanych pranayamą. Joga z pewnością nie należy do tradycyjnie rozumianych dyscyplin sportowych, a jest raczej holistycznym podejściem do tematu zdrowia, fizyczności i duchowości. Ćwiczenia jogi połączone z medytacją i technikami oddechowymi pozwalają połączyć ciało z umysłem i rozwijać się zarówno na polu fizycznym, jak i duchowym. Joga dla niektórych to wręcz sposób na życie i filozofia, którą kierują się w codziennym funkcjonowaniu. Praktykowanie asan ma niezliczoną ilość plusów. Pierwszą rzeczą, którą można zauważyć przy regularnych ćwiczeniach, jest poprawa postawy i redukcja stresu. Jakie jeszcze korzyści przynosi joga?

joga pozycja kruka
Joga z pewnością nie należy do tradycyjnie rozumianych dyscyplin sportowych, a jest raczej holistycznym podejściem do tematu zdrowia, fizyczności i duchowości | fot.: stock.adobe.com

Praktykowanie jogi a zdrowie

Zestaw asan powinien być dobrany do indywidualnych potrzeb i preferencji osoby praktykującej. Nie od razu jesteśmy bowiem w stanie wykonać skomplikowane pozy, w których trzeba pozostać przez jakiś czas. Dodatkowo na każdym etapie ćwiczeń należy pamiętać o oddechu. To wszystko sprawia, że wzmocnieniu ulegają nasze mięśnie, gdyż asany aktywują dużą ich grupę zarówno przy wchodzeniu w pozycję, jej utrzymaniu i wyjściu z niej. Same mięśnie nie tylko budują się, ale także wzmacniają i rozluźniają. Dodatkowo joga działa pozytywnie na stawy, które stają się bardziej elastyczne. Zwiększa się też zakres ruchu, a sama sylwetka przybiera właściwą postawę i z czasem staje się zdecydowanie smuklejsza. Oprócz tego, dzięki pracy z oddechem, zwiększa się pojemność płuc, a co za tym idzie, wszystkie komórki w ciele są lepiej natlenione. Co ciekawe, udowodniono, że praktykowanie jogi może obniżać poziom cholesterolu i pomagać w terapii nadciśnienia tętniczego. Warto wiedzieć także, że joga dodaje energii, pomaga leczyć bezsenność i redukuje dolegliwości bólowe.

joga medytacja
Z założenia jest to system asan, czyli pozycji, które wykonujemy podczas praktyki oraz technik oddechowych zwanych pranayamą | fot.: stock.adobe.com

Joga a stres

Praktykowanie jogi rozluźnia napięte mięśnie, pomaga zaczerpnąć głęboki oddech i tym samym obniża znacznie poziom kortyzolu, który odpowiedzialny jest za stres. Już po pierwszej praktyce asan możemy zauważyć znaczny spadek napięcia. Joga wycisza, relaksuje i odpręża. Jest więc świetnym remedium na stres w pracy czy w codziennym życiu. Dzięki kontroli oddechu możemy obniżyć napięcie emocjonalne, a co za tym idzie zredukować poziom stresu. Oprócz tego uznaje się, że joga może wpływać na zmniejszenie stanów lękowych.

Joga to nie tylko system ćwiczeń, które pomagają pracować nad ciałem i budować silne mięśnie. To również system filozofii i technik oddechowych, które pomagają skutecznie redukować napięcie i popychają do samorozwoju.

KMA