Czy mam alergię? Jak to sprawdzić i jakie są objawy alergii?

0
1207
Kobieta pocierająca oko
Alergia ma bardzo typowe objawy, które pojawiają się po narażeniu na czynnik alergizujący | fot.: adobestock.com

Alergia to bardzo popularna dolegliwość, która występuje u wielu ludzi na całym świecie. Polega na nieprawidłowej i nadmiernej odpowiedzi układu odpornościowego na pewnego rodzaju substancje zwane alergenami. Alergeny to struktury o budowie białkowej, które mogą być pochodzenia roślinnego (pyłki roślin), zwierzęcego (sierść zwierząt, roztocze) lub znajdować się w jedzeniu, środkach chemicznych, lekach i jadzie owadów. Tak naprawdę alergenem może być każda substancja, którą organizm traktuje jak obcą i broni się, wyzwalając kaskadę reakcji alergicznych.

Jak objawia się alergia?

Alergia ma bardzo typowe objawy, które pojawiają się po narażeniu na czynnik alergizujący. Wśród głównych objawów znajdują się: wodnisty katar, zatkany nos, łzawienie, swędzenie i zaczerwienienie oczu, kichanie, a w pewnych sytuacjach nawet trudności w oddychaniu. Do objawów czasem dołączać się mogą swędzące wysypki skórne, obrzęki np. w miejscu użądlenia przez owada, bóle głowy, rozbicie i ogólne złe samopoczucie. Zdarza się, że alergia ze względu na podobieństwo objawów może być mylona z chorobą przeziębieniową. Jednak w przeciwieństwie do przeziębienia alergia może utrzymywać się tygodniami i miesiącami oraz przebiega bez podwyższonej temperatury ciała.

Osoby szczególnie podatne na alergię

Skłonność do powstania alergii warunkowana jest przez czynniki genetyczne. Dlatego w przypadku osób, których oboje rodziców są alergikami, istnieje 50-70% ryzyka, że dziecko także zachoruje na tę przypadłość. Natomiast, gdy choruje jedno z rodziców albo rodzeństwo, to prawdopodobieństwo wynosi 20-40%. Dodatkowo do wystąpienia alergii predysponuje występowanie innych chorób autoimmunologicznych. Jest też możliwość, że osoby, które są uczulone na jeden rodzaj alergenu, wykazują również alergię na inny alergen (alergia krzyżowa). Taka sytuacja może wystąpić u osób uczulonych np. na pyłek brzozy, u których występuje też alergia na niektóre owoce i warzywa, np. jabłka.

W jakich sytuacjach mogą wystąpić objawy alergii?

Wystąpienie objawów zawsze przebiega w wyniku kontaktu z alergenem. W przypadku osób z nadwrażliwością na pyłki roślin niepożądane symptomy mogą nasilić się podczas wiosennych spacerów w ciepłe i suche dni. Natomiast u osób z alergią na roztocza kurzu domowego objawy mogą wystąpić o każdej porze roku, zwykle podczas sprzątania, odkurzania lub w czasie sezonu grzewczego. Ponadto osoby, u których stwierdza się alergię na sierść zwierząt, mogą odczuwać dyskomfort nie tylko w wyniku bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem, ale także na skutek styczności z inną osobą, która posiada domowego pupila.

Jak zdiagnozować alergię?

W przypadku wystąpienia niepożądanych objawów alergicznych należy skonsultować się z lekarzem, który na podstawie wywiadu i badań będzie mógł rozpoznać alergię. Wśród tradycyjnych metod diagnostycznych wyróżnia się:

  • testy skórne,
  • testy prowokacyjne,
  • badania laboratoryjne w kierunku stężenia immunoglobuliny E we krwi.

Testy skórne polegają na śródskórnym lub punktowym podaniu alergenu i oczekiwaniu na reakcję na skórze w postaci bąbla. Natomiast testy prowokacyjne polegają na bezpośrednim, np. donosowym lub dospojówkowym, podaniu alergenu i obserwacji reakcji pacjenta. Na podstawie powyższych testów zwykle udaje się wyodrębnić rodzaj alergenu i zastosować odpowiednie leczenie. Wśród uznanych środków pomagających uporać się z alergią znajdują się leki przeciwhistaminowe, dlatego jeżeli wystąpi alergia Claritine będzie dobrym rozwiązaniem.


Materiał partnera zewnętrznego