Czym jest nerwica natręctw? W jaki sposób się objawia? Jak się jej przeciwstawić?

0
595
smutna kobieta siedząca na kanapie
Nie ulega wątpliwości, że nerwica natręctw to zaburzenie wymagające najczęściej terapii lub pomocy psychologicznej | fot.: stock.adobe.com

Nerwica natręctw to choroba, która potrafi skutecznie utrudnić człowiekowi życie, a jej przyczyny nie do końca są znane. Upatruje się ich w różnych czynnikach mających podłoże w psychice, ale niektórzy specjaliści twierdzą, że powodem jej wystąpienia mogą być też zaburzenia w pracy neuroprzekaźników. Czasem podaje się też jako przyczynę uwarunkowania genetyczne w niektórych typach nerwicy natręctw. 

Czym objawia się nerwica natręctw?

Nerwica natręctw może zacząć się bardzo niewinnie. Początkowo człowiek zaczyna powtarzać określone czynności częściej niż wcześniej, np. myć ręce, lub myśleć o czymś częściej niż wcześniej. Z czasem myśli te i czynności stają się coraz częstsze i coraz bardziej uporczywe. Przykładowo osoba, która odczuwa konieczność częstego mycia rąk, coraz bardziej zwiększa częstotliwość tych czynności. Może dochodzić do sytuacji, kiedy po dotknięciu jakiegokolwiek przedmiotu, odczuwa się konieczność umycia rąk. Człowiek zdaje sobie sprawę, że to absurdalne, ale nie jest w stanie nad tym zapanować. Jeśli tego nie zrobi, cały czas będzie o tym myślał w obawie, że fakt nieumycia rąk może mu jednak zaszkodzić. Z czasem może dochodzić do sytuacji, kiedy osoba z takim problemem przestanie wychodzić z domu, spotykać się ludźmi, chodzić do pracy. Bezpiecznie czuje się tylko w domu, gdzie w każdej chwili może umyć ręce. Każda sytuacja, w której nie może tego zrobić, może wywoływać lęk i inne nerwicowe objawy somatyczne, takie jak kołatania serca, bóle brzucha, nudności oraz wiele innych. Natrętne mycie rąk to tylko przykład, który w dobie pandemii może dotykać wiele osób. Warto rozpoznać w porę, czy nadmierna dbałość o higienę ma rzeczywiście racjonalne podłoże, czy też jest już objawem nerwicy natręctw i nawet jeśli zabezpieczy przed chorobą wirusową, może przynieść wiele innych problemów i skutecznie utrudnić życie. Jeśli rozpozna się to wcześnie, łatwiej będzie z tym walczyć.

Jak radzić sobie z nerwicą natręctw?

Nie ulega wątpliwości, że nerwica natręctw to zaburzenie wymagające najczęściej terapii lub pomocy psychologicznej. Jednak żaden psychoterapeuta nie pomoże człowiekowi z nerwicą, jeśli chory sam nie będzie z tym zaburzeniem walczył i jeśli nie zda on sobie sprawy z tego, że ma problem i rzeczywiście chce się go pozbyć. Ludzie dotknięci nie tylko nerwicą natręctw, ale również innymi typami nerwic, często bagatelizują wszelkie terapie, twierdząc, że i tak im nie pomogą. I rzeczywiście tak będzie, jeśli będzie ignorowało się zalecenia terapeuty. Dużą pomocą mogą tutaj służyć bliscy, którzy mogą spróbować przekonać osobę z takimi zaburzeniami do terapii. W niektórych przypadkach zaleca się leczenie u psychiatry i środki farmakologiczne. W początkowych postaciach i lżejszych zaburzeniach można spróbować pomóc sobie samemu. Konieczne jest uświadomienie sobie problemu i w chwilach kiedy on występuje, starać się skupiać uwagę zupełnie na czymś innym. Czasami dobrze jest skonfrontować się ze swoim strachem i zrobić to, czego się boimy pod warunkiem, że ten strach jest irracjonalny. Fakt, że nie stało się to, czego się baliśmy, pomoże przekonać psychikę o irracjonalności tego strachu.

Życie z nerwicą natręctw nie jest łatwe, ale można z tym problemem wygrać. Najlepiej jest udać się po pomoc do specjalisty, który zastosuje odpowiednią i potrzebną w danym wypadku terapię. Im szybciej się to zrobi, tym lepiej.

KOS