Home Zdrowie Plastry antykoncepcyjne – kto i kiedy może z nich korzystać?

Plastry antykoncepcyjne – kto i kiedy może z nich korzystać?

2
1526
Plastry antykoncepcyjne
Przed przepisaniem plastrów konieczne jest badanie ginekologiczne i badanie piersi. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Plastry antykoncepcyjne, czyli transdermalny system antykoncepcyjny, to jedna z metod zapobiegania ciąży. Dostępne są wyłącznie na receptę. Plaster można przykleić na podbrzuszu, barku, pośladku, czy zewnętrznych powierzchniach ramion. Skuteczność antykoncepcyjna zostaje zachowana wyłącznie wtedy, gdy plaster wymieniany jest co tydzień. Ich niewątpliwą zaletą jest bezpośrednie trafianie hormonów do krwi, dzięki czemu ewentualne niedyspozycje pokarmowe nie mają wpływu na zabezpieczenie przed ciążą.

Kto może korzystać z plastrów antykoncepcyjnych?

Plastry to metoda antykoncepcyjna, którą stosują kobiety. Mechanizm działania plastrów jest taki sam jak pigułek antykoncepcyjnych. Hamują one owulację i powodują zmiany w składzie czopu śluzowego w szyjce macicy, przez co ruch plemników jest znacznie utrudniony. Ponadto hamują procesy wzrostowe w błonie śluzowej macicy i wywołują zmiany chemiczne w płynach macicy i jajowodów.

Przed przepisaniem plastrów konieczne jest badanie ginekologiczne i badanie piersi. Lekarz może też wykonać cytologię oraz sprawdzić ciśnienie tętnicze krwi. Ponadto często zalecane jest również wykonanie badań oceniających czynność wątroby, układu krzepnięcia oraz gospodarki węglowodanowej i lipidowej.

Kiedy i jak korzystać z plastrów antykoncepcyjnych?

Pierwszy plaster należy przykleić w pierwszym dniu miesiączki. Skóra, na którą przykleja się plaster, musi być czysta, sucha, nieuszkodzona i niepodrażniona. W ciągu każdego 25-dniowego cyklu plaster stosuje się przez 3 tygodnie, po czym konieczna jest tygodniowa przerwa. Każdy plaster nosi się przez 7 dni, a nowy należy nakleić w innym miejscu. Skuteczność tej formy antykoncepcji nie zmniejsza się podczas normalnych czynności życiowych, a nawet podczas pływania czy przebywania w saunie. Więcej na temat zabezpieczeń przeczytasz w artykule Antykoncepcja hormonalna – wybierz najlepszą metodę.

Plastry nie mogą być stosowane przez kobiety o masie ciała przekraczającej 90 kg. Ponadto nie są zalecane w przypadku chorób wątroby lub chorób układu sercowo-naczyniowego w wywiadzie rodzinnym. Przeciwwskazaniem jest również toczeń rumieniowaty, przebyty udar mózgu, nadciśnienie tętnicze czy zaburzenia krzepnięcia. O plastrach i antykoncepcji możesz przeczytać na kobiecość.info


Materiał partnera zewnętrznego