Strach przed wizytą u stomatologa

0
700
piękna kobieta u stomatologa
Dobry stomatolog będzie próbował oszczędzić nam bólu i skrócić czas leczenia | fot.: stock.adbe.com

Wybierając się do jakiegokolwiek lekarza mamy obawy dotyczące tego, że być może nie zna się on na swoim zawodzie. Chcielibyśmy móc tutaj ze 100% pewnością powiedzieć, że takie obawy są nieuzasadnione – ale nie zawsze jest to prawda. Czasami faktycznie to my musimy kontrolować, czy dany specjalista na pewno w pełni angażuje się w leczenie i niczego nie pomija. Dlatego też tak istotne jest to, abyśmy my w pełni odpowiadali na pytania i niczego nie pomijali – pamiętajmy, że lekarz też jest człowiekiem i nie jest w stanie wszystkiego się domyślić. Nie możemy mieć do niego pretensji, że czegoś nie zauważył, jeżeli my przemilczeliśmy swoje symptomy. 

Tak samo wygląda to u stomatologa. Tutaj strach bywa nawet większy, ponieważ duża część z nas ma za sobą bardzo nieprzyjemne doświadczenia z takich wizyt. Nie da się ukryć, że czasami faktycznie w trakcie takiego spotkania musimy mierzyć się z bólem – nawet znieczulenie nie jest w stanie całkowicie nas przed tym uchronić. Dobry stomatolog będzie jednak próbował oszczędzić nam bólu i skrócić czas leczenia – ale my musimy stosować się do jego zaleceń. 

Wykonuj wszelkie badania 

Spora część ludzi ma z tym niestety problem. Jeżeli stomatolog każe nam wykonać tomografię zęba to powinniśmy to zrobić – nie możemy pokazać mu swoich starych wyników lub po prostu odmówić wykonania takiego testu. Dlaczego? Ponieważ nie robi on tego przecież złośliwie. Jeżeli nasz stomatolog zleca wykonanie różnych zdjęć zębów to robi to dlatego, że dzięki temu widzi on później dokładnie, co się tam dzieje. Przecież w momencie, gdy mamy jakieś torbiele, wady zgryzu czy ubytki – wszystko automatycznie robi się trudniejsze. Nawet najlepszy stomatolog nie będzie w stanie pracować w ciemno i my nie mamy również prawa tego od niego wymagać. 

Tomograf zęba kosztuje około 200 zł, więc nie wybierajmy się na wizytę, jeżeli nie jesteśmy przygotowani na taki wydatek. Pamiętajmy o tym, że takie badanie jest często robione podczas wykonywania implantów, które same w sobie są bardzo kosztowne – nie chcemy więc, aby zostały nam one założone niedbale, ponieważ stomatolog nie posiada aktualnego zdjęcia zębów i nerwów. 

Nie rezygnuj z leczenia 

Praktycznie w przypadku każdego problemu ze zdrowiem – naszym bądź naszych zębów – pojawia się strach. To nic nadzwyczajnego i musimy po prostu z tym walczyć. Starajmy się również nie przenosić tego uczucia na nasze dzieci, które nie mogą obawiać się leczenia tylko dlatego, że widziały, jak bardzo bała się ich mama lub tata. Chodź z nimi na tomografię zęba i wszelkie inne testy – tłumacząc jednocześnie, że nie jest to nic strasznego. W Warszawie (na Pradze i Urysnowie) godnym polecenia są gabinety XRAY

Materiał partnera