Trening siłowy, joga czy fitness? Jaki rodzaj ćwiczeń wybrać?

0
3075
Trening zumby
Do ćwiczeń aerobowych możemy zaliczyć również bardziej dynamiczne zajęcia taneczne, lub zajęcia taneczno-aerobowe, takie jak zumba | fot.: Fotolia

Nasi przodkowie nie mieli tego problemu: pracowali całymi dniami na polu albo uganiali się za zwierzętami, by mieć co wrzucić do garnka na kolację. Współcześnie coraz częściej wybieramy pracę siedzącą, mało kto trudni się dziś zbieractwem czy łowiectwem.

Efekt? Nadmiar niepotrzebnego tłuszczu, bóle pleców, wady postawy, słaba kondycja i podatność na choroby. To dlatego w każdym mieście znajdziemy siłownię i kluby fitness, często w pobliżu biurowców, żeby zrekompensować brak ruchu. Każdy z nas wie, że „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Ale jaki rodzaj ruchu wybrać, jeśli oferta dostępna na rynku jest coraz szersza, a z mediów społecznościowych atakują nas reklamy szkół jogi, treningów personalnych oraz coraz wymyślniejszych rodzajów fitnessu?

Najprostsza odpowiedź: to zależy, co lubisz (lub czego nie lubisz) i co chcesz osiągnąć. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne rodzaje treningów.

Trening cardio

Ten rodzaj treningu ma cię zmęczyć. Jego nazwa bierze się stąd, że podczas jego wykonywania ma się nam podnieść tętno. Celem treningu cardio jest spalenie dużej ilości kalorii, ogólna poprawa kondycji i wytrzymałości. Podczas jego wykonywania zwiększa się wydolność serca, a co za tym idzie, poprawia się ogólny stan zdrowia. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą schudnąć, mają słabą kondycję i chcą ją podreperować. W ramach treningu cardio mamy szeroki wybór ćwiczeń: od biegania, przez pływanie, skakanie na skakance, po rower czy ćwiczenia na bieżni. Kluby fitness oferują różne rodzaje tego typu treningów. Ostatnio modny stał się tzw. indoor cycling, czyli seria ćwiczeń na rowerku stacjonarnym. Instruktor lub instruktorka siedzi na rowerku naprzeciwko uczestników i w rytm pobudzającej muzyki wydaje rozmaite polecenia: wstać z siodełka, przechylić się w jedną stronę, zwiększyć lub zmniejszyć obciążenie, itd. To dobre rozwiązanie dla tych, których nudzą samotne ćwiczenia aerobowe na rowerku czy bieżni.

Trening indoor cycling
Ostatnio modny stał się tzw. indoor cycling, czyli seria ćwiczeń na rowerku stacjonarnym | fot.: Fotolia

Odmianą treningu cardio jest popularny aerobik, który znajduje się w ofercie niemal każdego klubu fitness. Jest to seria ćwiczeń ruchowo-rozciągających, wykonywanych dynamicznie w rytm muzyki zgodnie z poleceniami instruktora/instruktorki. Do innych ćwiczeń aerobowych możemy zaliczyć również bardziej dynamiczne zajęcia taneczne, lub zajęcia taneczno-aerobowe, takie jak zumba.

Trening siłowy

W zależności od tego, czy naszym celem jest nabranie masy, wyrzeźbienie ciała, wzmocnienie czy wzrost siły, mamy do wyboru różne odmiany treningu siłowego. Od klasycznego dźwigania ciężarów, poprzez ćwiczenia z hantelkami, gumami czy obciążeniem własnego ciała, po rozmaite maszyny stworzone z myślą o treningu siłowym. I tutaj wchodzą w grę nasze preferencje. Są osoby lubiące podnosić ciężary, dla których wizyta na siłowni to czysta przyjemność; dla innych ćwiczenia siłowe to niekończące się pasmo nudy. Dlatego trenerzy opracowali rozmaite wariacje treningu siłowego, kluby oferują liczne zajęcia, np. cross-fit, trening funkcjonalny czy trening Spartakusa.

Trening siłowy
W zależności od tego, czy naszym celem jest nabranie masy, wyrzeźbienie ciała, wzmocnienie czy wzrost siły, mamy do wyboru różne odmiany treningu siłowego | fot.: Fotolia

Ćwiczenia siłowe, jeśli wykonywane poprawnie i z odpowiednim obciążeniem, przynoszą wymierne efekty, które zauważamy w życiu codziennym: jesteśmy mocniejsi, mamy ładną, wyrzeźbioną sylwetkę (mięśnie zamiast tłuszczu), lepsze samopoczucie, a co za tym idzie, wyższą samoocenę. Uprawiając sporty siłowe nie musicie (choć możecie) stać się od razu jak Pudzian: w zależności od wybranych ćwiczeń możecie wypracować np. ładnie wyrzeźbione mięśnie, bez przyrostu masy ciała.

Joga i pilates

Uważa się, że ćwiczenia rozciągające mają wprowadzić ciało w stan relaksu. Ale relaks to tylko jeden z elementów ćwiczeń rozciągających. Podczas jogi można się również nieźle napocić!

Joga to system wschodnich praktyk ascetycznych, z których nasza kultura wzięła sobie głównie ćwiczenia rozciągające (choć istnieją szkoły, które również propagują orientalną filozofię życia). Opiera się na powtarzaniu asan, czyli pozycji jogicznych, takich jak np. kij, pies, krowa, trójkąt, drzewo czy stanie na rękach. Podstawowe asany można wykonywać w domu, te bardziej zaawansowane trzeba jednak praktykować pod okiem instruktora. W zależności od szkoły (Hatha joga, joga Iyengara, Ashtanga, turbojoga) ćwiczenia są bardziej statyczne lub dynamiczne, z udziałem pomocy (pasy, klocki, koce) lub bez.

Ćwiczenie jogi
Zarówno joga jak i pilates ma na celu uzyskanie równowagi ciała, wzmocnienie kręgosłupa oraz mięśni głębokich, które utrzymują całą sylwetkę | fot.: Fotolia

Z kolei pilates to system ćwiczeń rozciągających wymyślony na przełomie lat 40. i 50. XX wieku przez Josepha Pilatesa. Są to ćwiczenia na macie, z użyciem specjalistycznego sprzętu, powtarzane w sposób dynamiczny.

Zarówno joga jak i pilates ma na celu uzyskanie równowagi ciała, wzmocnienie kręgosłupa oraz mięśni głębokich, które utrzymują całą sylwetkę. Celem jogi czy pilatesa nie jest więc uzyskanie efektu pięknej figury, ale przede wszystkim utrzymanie ciała w zdrowiu i dobrej kondycji.  Efektem ubocznym zarówno jogi i pilatesa jest poprawa kondycji psychicznej, relaks, pozbycie się napięć mięśniowych oraz korekta wad postawy.

Jaki trening wybrać?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj ćwiczeń wybierzesz, zobaczysz pozytywne rezultaty we własnym ciele, a także będziesz bardziej zadowolony z życia (przy wysiłku fizycznym wytwarzają się endorfiny, tzw. hormony szczęścia).

Trening powinien być jednak dla Ciebie nie tylko wysiłkiem, ale i przyjemnością. Wybierz więc siłownię lub klub, w którym czujesz się dobrze, gdzie panuje odpowiadająca ci atmosfera. Podstawą w treningu jest bowiem jego regularność, a kto chciałby ćwiczyć w miejscu, gdzie nie czuje się swobodnie? Dla jednych najlepszym miejscem będzie więc siłownia, w której panuje „piwniczna” atmosfera, gdzie wszyscy się znają i oprócz treningu można sobie swobodnie pogawędzić. Inni z kolei wybiorą klub, który oferuje komfortowe warunki, nowoczesne sprzęty i certyfikowaną załogę.

Pamiętaj, że nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlatego rozważ opcję treningu personalnego, gdzie będziesz robił postępy pod okiem doświadczonego trenera, który zadba o Twoje bezpieczeństwo. Równie dobrze możesz udać się na zajęcia grupowe, które są z reguły tańsze, a i tutaj możesz liczyć na profesjonalną pomoc. Jeśli pragniesz kameralnej i spokojnej atmosfery, poszukaj odpowiadającej ci swoją filozofią szkoły jogi. Jeśli zależy ci dodatkowo na schudnięciu lub nabraniu masy, konieczna będzie również odpowiednia dieta, którą pomoże ułożyć ci twój trener lub dietetyk.

I nie zwlekaj! Zdrowe ciało i wymarzona sylwetka są w zasięgu twoich możliwości!

MST