Zagrożenia wynikające z braku aktywności fizycznej

0
1328
kobieta z chipsami przed tv
Zbyt mała aktywność fizyczna może wiązać się z konsekwencjami, które zaważą na naszym zdrowiu | fot.: materiał partnera

O tym, jak ważna jest aktywność fizyczna dla naszego zdrowia, mówią lekarze i dietetycy na całym świecie. Ruszać się powinniśmy nie tylko po to, aby mieć piękną, zgrabną sylwetkę, choć właśnie ćwiczenia pomagają uniknąć nadwagi. Warto wiedzieć, jakie zagrożenia niesie ze sobą brak ruchu i do jakich chorób może doprowadzić.

Brak aktywności fizycznej – skutki

Zbyt mała aktywność fizyczna może wiązać się z konsekwencjami, które zaważą na naszym zdrowiu. Zobaczmy, co nam grozi przy braku ruchu.

Wysokie ciśnienie krwi

Ćwiczenia wspomagają efektywną pracę serca. Brak aktywności fizycznej wpływa na zmniejszenie wydolności sercowo-oddechowej, co oznacza, że serce pracuje ciężej przy pompowaniu krwi, a to zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia.

Choroby serca

Nawet przy braku standardowych czynników ryzyka, takich jak nadciśnienie, wysoki cholesterol czy otyłość, zbyt mała ilość aktywności fizycznej w dalszym ciągu może doprowadzić do rozwoju chorób serca.

Zaburzenia koncentracji i zdolności poznawczych

Według naukowców ćwiczenia fizyczne sprzyjają neuroplastyczności, czyli zdolności mózgu do tworzenia nowych połączeń nerwowych oraz adaptacji przez okres całego życia. Wysiłek fizyczny pozytywnie wpływa także na hipokamp, odpowiedzialny za sprawną pamięć i funkcje wykonawcze.

Zwiększenie poziomu cukru we krwi

Aktywność fizyczna wpływa na sprawne przetwarzanie węglowodanów przez organizm. Nic dziwnego, że jej brak stanowi jedną z najczęstszych przyczyn występowania cukrzycy. Badania wykazują, że zbyt mała dawka ruchu niekorzystnie wpływa na metabolizm glukozy i może doprowadzić do zaburzeń związanych z cukrzycą typu 2.

Ból kości i stawów

Ograniczenie ruchu bardzo często wpływa na osłabienie mięśni, które nie mają siły wspierać stawów, co może spowodować problemy w narządach ruchu. Ćwiczenia stanowią także podstawę profilaktyki zmniejszenia gęstości kości oraz ich osłabienia. U osób aktywnych zmniejsza się ryzyko zachorowania na osteoporozę w podeszłym wieku.

Przewlekła niewydolność żylna

PNŻ to poważna choroba, która często wynika z siedzącego trybu życia. Dzieje się tak dlatego, że przy długotrwałym przebywaniu w jednej pozycji dochodzi do zastoju krwi w żyłach, co może powodować takie objawy jak uczucie ciężkości nóg, obrzęki, a także pojawienie się nieestetycznych pajączków na nogach. Przyczyn niewydolności żylnej może być wiele, jednak brak ruchu znacznie zwiększa ryzyko rozwoju choroby.

Leczenie przewlekłej niewydolności żylnej

Niestety większość osób, u których występują pierwsze objawy niewydolności żylnej, lekceważy je, jednocześnie rezygnując z ruchu, tłumacząc się bólem nóg. Tymczasem lepszym rozwiązaniem jest miejscowe zastosowanie żelu Lioton 1000. Zawiera on w sobie heparynę, która działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i przeciwzakrzepowo, dzięki czemu łagodzi objawy chorób żył powierzchniowych. Ponadto jego wodno-alkoholowa formuła daje przyjemne uczucie chłodzenia i ulgi bezpośrednio po aplikacji.

Materiał partnera