Zapalenie oskrzeli – sprawdzone sposoby, by wrócić do zdrowia

0
604
kaszel krtaniowy
Zapalenie oskrzeli to zakażenie układu oddechowego, które mimo groźnej nazwy jest łatwe do wyleczenia i rzadko wiąże się z powikłaniami | fot.: materiał partnera

Zapalenie oskrzeli jest zwykle wirusowym, rzadziej bakteryjnym, ostrym zakażeniem układu oddechowego, a dokładniej dolnych dróg oddechowych. Jednym z najbardziej uciążliwych objawów jest uporczywy kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny. W przebiegu infekcji może pojawić się też wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból mięśni, duszność i świszczący oddech. Choroba najczęściej rozwija się nagle, z początku przypominając zwykłe przeziębienie [1]. Z czasem objawy się nasilają i później potrafią dokuczać przez długi czas. Odpowiednio dobrane leczenie pomoże zmniejszyć męczący kaszel i towarzyszące mu objawy, a także zmniejszyć ryzyko powikłań. Poznaj sprawdzone sposoby na zapalenie oskrzeli u dzieci i dorosłych!

Zapalenie oskrzeli – charakterystyka

Zapalenie oskrzeli to zakażenie układu oddechowego, które mimo groźnej nazwy jest łatwe do wyleczenia i rzadko wiąże się z powikłaniami. Zapalenie oskrzeli – powikłania to [2]:

  • zapalenie płuc,
  • pogorszenie ogólnej wydolności oddechowej,
  • zatorowość płucna,
  • odma opłucnowa,
  • wtórne (nawrotowe) zapalenie płuc. 

W przebiegu zapalenia oskrzeli pojawiają się objawy ze strony układu oddechowego oraz objawy ogólne jak złe samopoczucie czy ból mięśni. Do zachorowania na zapalenie oskrzeli dochodzi częściej u dzieci i młodzieży niż dorosłych. Główne przyczyny choroby to wirusy powodujące przeziębienie i grypę. Profilaktyka obejmuje więc częste mycie rąk i unikanie kontaktu z chorymi [1,3].

Sprawdzone domowe sposoby na objawy zapalenia oskrzeli

Zacznijmy od tego, że przyczyną zapalenia oskrzeli w większości przypadków (ponad 90%) są wirusy, a nie bakterie, dlatego antybiotyki nie przynoszą poprawy w leczeniu tej choroby i nie powinno się ich stosować. Zwykle pomaga zachowawcze leczenie zapalenia oskrzeli, czyli skupiające się na łagodzeniu objawów choroby [1].

Z uwagi na dokuczliwy mokry kaszel z flegmą na zapalenie oskrzeli najczęściej stosuje się leki ułatwiające odkrztuszanie. Zmniejszają one lepkość wydzieliny i ułatwiają jej odkrztuszanie. Leki przeciwkaszlowe mają ograniczone zastosowanie i podaje się je wyłącznie na kaszel suchy [1].

Pozostałe metody leczenia zapalenia oskrzeli to [1]:

  • odpoczynek w domu,
  • stosowanie leków łagodzących objawy (np. przeciwgorączkowych na gorączkę),
  • picie dużej ilości niegazowanych płynów,
  • dbanie o odpowiednio zbilansowaną i zróżnicowaną dietę,
  • suplementacja witaminy D (zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym),
  • unikanie czynników drażniących.

Postaci zapalenia oskrzeli – jak długo trwa choroba?

Po wdrożeniu odpowiedniego leczenia objawy zaczynają powoli ustępować, utrzymując się zwykle do 6–7 dni. Po zapaleniu oskrzeli kaszel utrzymuje się nawet do 3 tygodni [1].

Warto jednak wiedzieć, że zapalenie oskrzeli jest chorobą, która może występować pod różnymi postaciami. Rodzaje zapalenia oskrzeli to [1]:

  • ostre zapalenie oskrzeli – trwa maksymalnie 3 tygodnie, wywołuje je wirus lub bakteria;
  • podostre zapalenie oskrzeli – trwa od 3 do 8 tygodni, zwykle jest wynikiem nadreaktywności oskrzeli po przebytym zakażeniu albo zakażenia krztuścem;
  • przewlekłe zapalenie oskrzeli – trwa powyżej 8 tygodni, przyczyną jest szkodliwy wpływ czynników środowiskowych (np. palenie papierosów).

Klasyfikacja głównego objawu zapalenia oskrzeli, czyli kaszlu, obejmuje kaszel ostry trwający do 3 tygodni i kaszel przewlekły z dolną granicą czasu trwania 3–12 tygodni.

Czy to na pewno zapalenie oskrzeli, czy może zapalenie płuc lub astma?

Do zachorowania na ostre zapalenie oskrzeli najczęściej dochodzi jesienią i zimą, czyli w okresie zwiększonej zachorowalności na przeziębienie, grypę i inne infekcje. Ze względu na niecharakterystyczne ogólne objawy łatwo pomylić się w postawieniu właściwej diagnozy, dlatego przy podejrzeniu zapalenia oskrzeli zwłaszcza w przypadku dzieci warto skonsultować się z lekarzem [1].

Zazwyczaj zapalenie oskrzeli diagnozuje się na podstawie badania fizykalnego, niekiedy lekarz zleca dodatkowo RTG klatki piersiowej w celu wykluczenia zapalenia płuc. Diagnostyka konieczna jest również przy podejrzeniu astmy, którą łatwo pomylić właśnie z zapaleniem oskrzeli [1].

Pilnej wizyty u lekarza wymaga zapalenie oskrzeli z kaszlem, dusznością i świszczącym oddechem, ponieważ objawy te mogą świadczyć o obturacji oskrzeli. W takiej sytuacji lekarz może zastosować leki rozkurczające oskrzela [1].

Na zlecenie marki Deflegmin

Bibliografia:

  1. Mejza F., Zapalenie oskrzeli: przyczyny, objawy i leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pulmonologia/choroby/68742,zapalenie-oskrzeli (dostęp: 2022.12.27.)).
  2. Singh, A., Avula, A.,Zahn, E. “Acute Bronchitis”, StatPearls Publishing, 2017.
  3. Kuś J., Mejza F., Ostre zapalenie oskrzeli, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.3.5 (dostęp: 2022.12.27.)).

Materiał partnera