Zastosowanie nebulizatora kompresorowego w sezonowych przeziębieniach

0
504
przeziębienie
Zakażenie układu oddechowego w przeziębieniu objawia się uporczywym uczuciem drapania w gardle | fot.: materiał partnera

Jesień i zima to czas, w którym chorujemy zdecydowanie częściej. Potwierdzają to lekarze, którzy zgodnie twierdzą, że jedną z najlepszych metod na walkę z sezonowymi przeziębieniami, jest nebulizacja. W sezonie wzmożonego ryzyka infekcyjnego warto zaopatrzyć się w nebulizator kompresorowy, który pozwala na podawanie wszystkich leków przeznaczonych do inhalacji.

Na czym polega sezonowe przeziębienie?

Przeziębienie, jako choroba sezonowa objawia się dokuczliwymi dolegliwościami w obrębie układu górnych dróg oddechowych. Jest to nic innego, jak zespół objawów, które obejmują nos, zatoki oraz błony śluzowe. Chorobę może powodować nawet dwieście różnych rodzajów wirusów.

Zakażenie układu oddechowego w przeziębieniu objawia się uporczywym uczuciem drapania w gardle. Pojawia się wtedy również wodnista wydzielina oraz nieżyt nosa. Chory często kicha, a z czasem kaszle – z równoczesnym odkrztuszaniem wydzieliny. Jest przy tym rozdrażniony, boli go głowa i czuje rozpieranie w okolicy zatok przynosowych. W przeziębieniu może pojawić się również stan podgorączkowy. Podwyższona temperatura ma jednak duże znaczenie dla organizmu, który próbuje zwalczyć infekcję poprzez produkcję większej ilości przeciwciał. Warto pamiętać jednak o tym, że jeżeli taki stan utrzymuje się przez zdecydowanie dłuższy czas, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Zbyt wysoka temperatura ciała może być niebezpieczna dla życia i zdrowia.

Pomimo tego, że największe ryzyko infekcji grozi nam w okresie jesienno-zimowym, przeziębić się możemy w ciągu całego roku kalendarzowego. Dlatego właśnie tak ważna jest sama profilaktyka, w której pomóc może właśnie nebulizator kompresorowy.

Nebulizator kompresorowy kontra przeziębienie

Nebulizatory to specjalistyczne urządzenia medyczne, które stosuje się do leczenia różnych chorób i schorzeń układu dróg oddechowych – również tych o charakterze przewlekłym. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań do tego, aby korzystać z nich we własnym zaciszu domowym.

Nebulizator kompresorowy to jedno z trzech rodzajów takich urządzeń. Tak jak to na początku wspomniano, umożliwia on podawanie wszystkich rodzajów leków przeznaczonych do inhalacji wziewnych. Warto jednak pamiętać o zaleceniach lekarza oraz wytycznych umieszczonych w instrukcji użytkowania. Rodzaj leku i jego dawkowanie mogą różnić się, w zależności od jednostki chorobowej oraz przypadku. Na rynku dostępne są również nebulizatory ultradźwiękowe oraz membranowe. Różnią się od siebie działaniem, jednak ich przeznaczenie jest takie samo – wspierać terapię układu dróg oddechowych.

Za pomocą nebulizacji możemy:

  • skutecznie rozrzedzać zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę, która staje się dużo lżejsza i łatwiejsza do wykrztuszenia;
  • wyraźnie złagodzić podrażnienia błon śluzowych nosa i gardła, dzięki czemu jedzenie oraz mówienie nie jest już tak dokuczliwe;
  • leczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci, ponieważ jest to metoda całkowicie bezpieczna i nieinwazyjna, która nie powoduje skutków ubocznych;
  • przywrócić śluzówce właściwe nawilżenie;
  • zmniejszyć uczucie drapania w gardle,
  • leczyć niektóre choroby o charakterze przewlekłym, np. POChP.

Materiał partnera