Nie tylko storczyki: dekoracyjne liściaste kwiaty do domu

2
10322
kwiaty liściaste w domu
Do naszych domów powracają kwiaty, które niektórzy z nas pamiętają jeszcze z domów rodzinnych | fot.: Fotolia

Do naszych domów powracają kwiaty, które niektórzy z nas pamiętają jeszcze z domów rodzinnych. Przez jakiś czas rośliny tego typu były wypierane przez dekoracyjne storczyki, jednak coraz częściej szukamy bardziej tradycyjnych, choć nie mniej dekoracyjnych, zielonych akcentów.

Niedawno pisaliśmy o pięknych kwitnących roślinach, które doskonale zastąpią storczyki.  Dziś prezentujemy takie, których efekt dekoracyjny wynika nie z barwnych kwiatów, lecz z charakterystycznych liści. Są one często łatwe w pielęgnacji i świetnie prezentują się ustawione w donicach zarówno na ziemi, jak i na szafkach czy parapetach.

Jukka

Bardzo prosta w pielęgnacji i efektowna roślina przywodząca na myśl egzotyczne klimaty. Osiąga znaczną wysokość, dzięki czemu może pełnić rolę drzewka w mieszkaniu. Dobrze czuje się w pełnym słońcu i na lekko wilgotnym podłożu. Jej długie, wąskie, ciemnozielone liście i jasny pień upodabniają ją do palm rosnących na ciepłych plażach Karaibów.

Latem jukki można wystawiać na balkon albo werandę. Niektóre gatunki można hodować w Polsce na powietrzu |fot.: Fotolia

Fikus (Figowiec) Benjamina

Kolejne drzewko w mieszkaniu, tym razem mniej egzotyczne, bo przypominające raczej nasze rodzime gatunki liściaste. Łatwy w pielęgnacji, występuje w kilku odmianach kolorystycznych: z liśćmi całkiem zielonymi lub o białych brzegach.

Fikus w swoim naturalnym środowisku to drzewo osiągające wysokość do 30 m. Ma delikatne, zwieszające się w dół gałęzie | fot.: Fotolia

Paprocie

Tutaj nie sposób wymienić jednego gatunku, bowiem wszystkie prezentują się nadzwyczajnie. Pióropusz soczyście zielonych liści opadających kaskadami z regału czy kwietnika to znak rozpoznawczy tych roślin. Wymagają specyficznych warunków oświetleniowych i preferują raczej wilgotne podłoże. Odpowiednio pielęgnowane, wnoszą do wnętrz namiastkę dzikiej puszczy.

Paprocie są dość łatwe w uprawie i nie sprawiają większych problemów | fot.: Fotolia

Wymienione gatunki dekoracyjnych roślin domowych to tylko wstęp do bogactwa form, wielkości i kolorów. Warto więc rozszerzyć swoje zainteresowania i do znajdujących się w naszych mieszkaniach storczyków dodać jakieś ciekawe roślinne towarzystwo.

Czytaj także:

Nie tylko storczyki: dekoracyjne kwitnące kwiaty do domu


AJA